kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۰۹۹۵
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۸
مراسم گرامیداشت بیست و پنجمین سالگرد شهدای دیپلمات سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف ظهر یک‌شنبه ۲۲ مردادماه با حضور حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، معاونان و مدیران کل این وزارتخانه و خانواده شهدا در محل وزارت امور خارجه برگزار شد.

 


در این مراسم حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ناصر کنعانی سخنگو و رئیس ‌مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، علیرضا بیکدلی معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور، محمد فتحعلی معاون اداری و مالی و حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان و سرپرست سفارت ایران در کابل حضور داشتند.
یاد و خاطره هشت دیپلمات شهید سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف (محمدناصر ناصری، ناصر ریگی، نورالله نوروزی، مجید نوری‌نیارکی، حیدرعلی باقری، رشید پاریا‌فلاح، محمد‌علی قیاسی، کریم حیدریان) و همچنین محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در این مراسم گرامی داشته شد.
۱۷ مرداد ۱۳۷۷ (۲۵ سال پیش) همزمان با نبردهای داخلی افغانستان و در پی ورود نیروهای طالبان به شهر مزارشریف و حمله به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در این شهر، هشت دیپلمات جمهوری اسلامی ایران و محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران به شهادت رسیدند.
 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز (سه‌شنبه) ۱۷ مردادماه و همزمان با روز خبرنگار نیز در صفحه اینستاگرامش نوشت: وقتی در جریان حمله به سرکنسولگری کشورمان در مزارشریف، خون پاک هشت دیپلمات شهید و شهید محمود صارمی خبرنگار ایرنا با یکدیگر عجین شد، ارتباط واژه «همکار» میان خبرنگاران و دیپلمات‌ها جلوه‌ حقیقی‌تری به خود گرفت.
امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: هر‌ زمان که مذاکرات یا نشستی دیپلماتیک در جریان است، خبرنگاران پا به‌ پای دیپلمات‌ها و البته با تحمل سختی‌های بیشتر هم‌قدم می‌شوند تا تلاش‌ها برای احقاق حقوق یک کشور و زنده نگه داشتن آرمان‌ها به فرجام رسد.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همزمان با سالگرد حمله به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف و شهادت هشت دیپلمات‌ ایرانی و همچنین خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشته بود: یاد‌ و‌ خاطره شهیدان دیپلمات محمدناصر ناصری، ناصر ریگی، نورالله نوروزی، مجید نوری‌نیارکی، حیدرعلی باقری، رشید پاریا‌فلاح، محمد‌علی قیاسی، کریم حیدریان و شهید‌ خبرنگار‌ ایرنا محمود صارمی گرامی باد. 
وزارت امور خارجه هم در سالگرد این روز در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن واقعه تلخ و فراموش‌ نشدنی مزارشریف، یاد و خاطره شهدای این حادثه تروریستی را گرامی داشت و بر ضرورت روشن شدن ابعاد حادثه به عنوان مطالبه‌ای قطعی تأکید کرد.
 به گزارش فارس، وزیر خارجه همچنین افزود: ۱۷‌مرداد‌ ۱۳۷۷ طالبان به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف حمله کرد و جنایت آفرید! در اولین دیدارم به آقای ملامتقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان گفتم که نسبت خود را با حادثه‌ تلخ سرکنسولگری ایران در مزار‌شریف مشخص کنید. پاسخ داد: «هیچ نسبتی بین طالبان امروز با آنان وجود ندارد. آن اقدام ضدانسانی را محکوم‌ می‌کنیم». ‏ملت‌ ایران این حادثه تلخ را از یاد نمی‌برد.

نام:
ایمیل:
* نظر: