kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۰۹۶۰
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۲

 

مناطق جنگلی در ایالت ‌هاوایی آمریکا چند روزی است گرفتار آتش‌سوزی مرگباری است که برخی رسانه‌ها از آن به‌عنوان مرگبارترین حریق قرن در آمریکا و برخی مرگبارترین حریق تاریخ این کشور نام می‌برند.
به گزارش ایسنا به نقل از شینهوا، شمار قربانیان آتش‌سوزی جنگلی «مائوئی» در ایالت «هاوایی» آمریکا به ۹۳ نفر رسیده است.
مقامات ایالتی آمریکا بر این باورند که آتش‌سوزی کنونی می‌تواند مرگبارترین فاجعه در تاریخ این کشور باشد.
آتش‌سوزی‌های جنگلی در مائوئی به‌دلیل تابستان خشک و بادهای شدید ناشی از طوفان تشدید شده است. در همین حال، تلاش‌های اطفای حریق ممکن است به‌دلیل شمار محدود کارکنان و تجهیزات با مشکل مواجه شود.
«جاش گرین»، فرماندار ‌هاوایی روز شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی نسبت به افزایش شمار قربانیان آتش‌سوزی‌ها هشدار داده بود.
او گفت: این آتش‌سوزی مطمئناً بدترین فاجعه طبیعی است که ‌هاوایی تاکنون با آن مواجه شده است. ما فقط می‌توانیم منتظر بمانیم و از کسانی که زنده مانده‌اند، حمایت کنیم. تمرکز ما اکنون بر این است که تا زمانی که می‌توانیم برای مردم سرپناه ایجاد کرده و مراقبت‌های بهداشتی برای آنها تهیه کنیم و سپس به باز‌سازی روی بیاوریم.
در همین حال، «جان پلتیر»، رئیس پلیس مائوئی گفت: سگ‌هایی که برای کشف اجساد آموزش دیده‌اند، تاکنون تنها سه درصد از منطقه جست‌وجو را پوشش داده‌اند.
وی اذعان کرد: هیچ‌یک از ما از شمار دقیق و نهایی قربانیان این حادثه خبر نداریم و حریق، مناطق وسیعی را درگیر کرده است.
این بدترین آتش‌سوزی از نظر تعداد کشته‌ها در آمریکا بعد از آتش‌سوزی معروف به «کمپ» در سال ۲۰۱۸ در شمال کالیفرنیاست که باعث مرگ ۸۵ نفر در شهر «پارادایس» شد.
گفته می‌شود که هزینه باز‌سازی لاهاینا با بیش از دو هزار و 200 سازه آسیب‌دیده یا تخریب‌شده و بیش از ۸۵۰ هکتار سوخته، ۵.۵ میلیارد دلار برآورد شده است.
در حال حاضر انتقادات درباره اینکه آیا مقامات به ساکنان در مورد تهدید قریب‌الوقوع آتش‌سوزی هشدار داده‌اند یا خیر، بالا گرفته است.
فرماندار‌هاوایی در همین رابطه به بی‌‌بی‌سی گفته که در حال تحقیق درباره نحوه واکنش مقامات هستند.
علاوه‌بر این، دولت آمریکا منابع بیشتری را به عملیات امداد و نجات اختصاص داده است.
«جو بایدن»، رئیس‌جمهوری آمریکا، آتش‌سوزی‌های ‌هاوایی را یک «فاجعه بزرگ» اعلام کرده که راه را برای آزاد‌سازی منابع فدرال برای کمک به عملیات باز‌سازی باز می‌کند.
به گزارش بی‌بی‌سی، لاهاینا یک شهر توریستی در ساحل غربی جزیره مائوئی بود که حالا خیابان‌های آن تا لبه اقیانوس سوخته است. آتش‌سوزی ابتدا از علفزارهای طبیعی آغاز شده بود.
شماری از ساکنان پس از آغاز آتش‌سوزی به دریا‌ گریختند.
آتش‌سوزی‌های ‌هاوایی سال به سال بیشتر شده بود اما این‌بار شهر لاهاینا را با خاک یکسان کرده است.
بی‌بی‌سی همچنین گزارش داد: آتش‌سوزی‌ بخش گسترده‌ای از لاهاینا در‌ هاوایی آمریکا را ویران کرده است. در آتش‌سوزی‌های جنگلی در جزیره مائویی در‌ هاوایی رکورد مرگبارترین آتش‌سوزی را در بیش از یک قرن گذشته در آمریکا ثبت کرده است.
مقامات با استفاده از سگ‌های آموزش‌دیده به‌دنبال راهی برای تشخیص اجساد هستند. به دنبال نشانه‌هایی از اجساد زیر آوار هستند، تلاش‌ها را بر رد کردن آنچه که از منطقه ساحلی جزیره باقی‌مانده متمرکز کرده‌اند.

نام:
ایمیل:
* نظر: