kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۰۹۵۶
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۲
تأکید وزیر نفت:
وزیر نفت با اعلام اینکه بیش از ۱۵۰ میلیون لیتر ذخایر بنزین داریم افزود: هیچ‌گونه بحث افزایش قیمت بنزین نداریم و تامین سوخت در همه جایگاه‌های کشور فعال است.

به گزارش ایرنا، جواد اوجی در گفت‌وگوی تلویزیونی با تکذیب شایعات در مورد کمبود یا افزایش قیمت بنزین، اظهار کرد: ذخایر بنزین بیش از ۱۵۰ میلیون لیتر بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است و همان‌طور که مصرف افزایش پیدا کرده، همه پالایشگاه‌های ما هم تولید را افزایش داده‌اند.
وی با بیان اینکه هیچ‌گونه بحث افزایش قیمت بنزین نداریم و تامین سوخت در همه جایگاه‌های کشور فعال است، افزود: راهکارهای خوبی از جمله اصلاح فرآیندهای فرآورشی در پالایشگاه‌ها صورت گرفته است و خوشبختانه پالایشگاه‌ها با حداکثر ظرفیت در حال تولید هستند و تأمین سوخت به‌وفور انجام می‌شود. البته بیشتر مسافرت‌ها در این فصل اتفاق می‌افتد و مصرف بنزین در مقایسه با سال گذشته ۱۳ میلیون لیتر افزایش یافته است اما بنزین مورد نیاز مردم، تامین است.
وزیر نفت با ‌اشاره به برخی محدودیت‌ها در کارت‌های سوخت و سوختگیری، تاکید کرد: برای جلوگیری از قاچاق سوخت، در قانون بودجه ۱۴۰۲ وزارت نفت را مکلف کردند که باید ۹۰ درصد استفاده‌کننده خودروها از کارت شخصی سوخت خودشان باشد؛ به همین دلیل محدویتی بر روی کارت سوخت جایگاه‌داران گذاشتیم و تعداد کارت‌های جایگاه را کم کردیم.
اوجی افزود: صاحب خودرو می‌تواند ماهانه از ۶۰ لیتر بنزین سهمیه‌ای به قیمت ۱۵۰۰ تومان و ۱۵۰ لیتر بنزین با قیمت سه هزار تومان استفاده کند که یعنی نزدیک به ۲۱۰ لیتر سهمیه هر خودرو است و برای مازاد آن مقدار هم می‌توانند از کارت جایگاه استفاده کند. خواهش می‌کنم صاحبان خودروها، کارت جایگاه‌ها را برای کسانی بگذارند که کارت شخصی خود را فراموش یا گم کرده‌اند.
وی درباره صاحبان خودروهای صفر کیلومتر که کارت سوخت دریافت نکرده‌اند، گفت: قبلاً شش ماه طول می‌کشید تا صاحبان خودروهای صفر کیلومتر، کارت سوخت دریافت کنند اما با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در شرکت پالایش و پخش فرآوردهای نفتی، در کمتر از یک ماه بعد از اعلام درخواست، کارت سوخت صادر
می‌شود.
دلیل محدودیت در سوخت‌رسانی جایگاه‌ها
همچنین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیز با تاکید بر اینکه هرگونه شایعه درباره کمبود یا افزایش قیمت بنزین، صحت ندارد، اعلام کرد: در پی افزایش تقاضای مصرف بنزین به دنبال افزایش سفرهای تابستانی، فرآیند تامین سوخت برخی جایگاه‌ها، با تاخیر مواجه شده است. در تلاشیم تامین سوخت این جایگاه‌ها، ادامه یابد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، نژادعلی؛ مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درخصوص جزئیات طرح سقف سوخت‌گیری و این‌که آیا قرار است تغییری در قیمت بنزین صورت بگیرد، گفت: براساس بند هـ تبصره 14 قانون بودجه 1402، به‌منظور بهبود نظام توزیع بنزین و نفت‌گاز در کشور و کاهش قاچاق سوخت، وزارت نفت از طریق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، مکلف شده است تدبیری اتخاذ نماید که تا پایان شهریورماه ما بتوانیم حداقل 90 درصد خودرو‌های بنزین‌سوز و 95 درصد خودرو‌های نفت‌گازسوزمان را مجاب کنیم که از کارت‌های سوخت مختص خودروی خودشان استفاده
کنند.
وی افزود: به دلیل ترافیک و تاخیر در رسیدن ‌تانکرهای بنزین به جایگاه‌ها، هر نوبت برداشت از کارت‌های جایگاه‌های سوخت را بین 30 تا 40 لیتر درنظر گرفته‌ایم. در این فرآیند هیچ دلیلی بر اینکه واقعاً بخواهد قیمت سوخت، بنزین یا نفت‌گاز تغییر کند نیست. دولت هیچ برنامه‌ای در ارتباط با افزایش قیمت سوخت در جایگاه‌های عرضه سوخت ندارد و همچنین هیچ قانون و مصوبه‌ای هم در این راستا حاکم نیست.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: فقط ما به‌واسطه اینکه بتوانیم سوخت یکنواخت و یکپارچه‌ای را در همه جایگاه‌های عرضه سوخت داشته باشیم این سیاست را در جایگاه‌های عرضه سوخت پیاده‌‌سازی کرده‌ایم و از نظر برداشت سوخت هم برای ملت عزیز ایران هیچ محدودیتی به وجود
نمی‌آورد.
منشأ شایعات بنزینی
گفتنی است، به گزارش ایسنا، درحالی که مقام‌های رسمی دولت از وزیر نفت گرفته تا رئیس‌سازمان برنامه بودجه، بارها صراحتا تاکید کرده‌اند که دولت تا پایان سال هیچ برنامه‌ای برای تغییر در قیمت بنزین ندارد بازار شایعات در این حوزه تمامی ندارد و گاه و بیگاه، اظهارات غیر مسئولانه برخی افراد که مسئولیت مستقیمی هم در حوزه سوخت و انرژی ندارند مجددا بازار شایعات بی‌اساس بنزینی را داغ می‌کند. به عنوان مثال یکی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس اخیرا اعلام کرد که امکان افزایش قیمت بنزین وجود دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: