kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۰۸۷۹
تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۶
رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا اعلام کرد

کشف ١٠٣ میلیون لیتر سوخت و ١١ هزار میلیارد تومان کالای قاچاق در 4 ماه اول سال

 
 
 
رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از بررسی هزار و ٧۵۵ پرونده کلان جرائم اقتصادی و دستگیری دو هزار و ٩٩٠ نفر از مخلان امنیت اقتصادی طی چهار ماه سال جاری خبر داد.
به گزارش ایسنا، سردار حسین رحیمی دیروز در نشست خبری با بیان اینکه امسال سال سختی برای قاچاقچیان کالا است، گفت: به‌شدت تلاش می‌کنیم که با مافیای سازمان‌یافته قاچاق کالا برخوردی قاطع داشته باشیم. در مدت چهارماهه امسال ١۵٨ فقره پرونده با ارزش بیش از ١٠ میلیارد تومان کشف‌ شده که ارزش آنها 9 هزار میلیارد تومان است.
رحیمی ارزش کلی پرونده‌های قاچاق کشف شده در چهار ماه اول سال را ١١ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این ارزش در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵٨ درصد افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه در چهارماهه امسال بالغ بر ١۵٨ مرحله عملیات برای برخورد با خودروهای شوتی داشتیم، ادامه داد: بالغ بر هفت هزار خودروی تیزرو را در این خصوص شناسایی و توقیف کردیم که در مقایسه با پارسال ٢۴ درصد افزایش داشت.
رئیس پلیس امنیت اقتصادی برخورد با قاچاق سوخت را یکی دیگر از اولویت‌های پلیس امنیت اقتصادی برشمرد و گفت: روزانه میلیون‌ها لیتر سوخت از کشور ما خارج می‌شود که ما در همین راستا عملیات‌هایی را در سراسر کشور و به‌خصوص در شرق و جنوب کشور اجرا کردیم که در نتیجه آن بالغ بر ١٠٣ میلیون لیتر سوخت کشف شد که در مقایسه با سال قبل ١٣٠ درصد رشد داشته است.
رحیمی با اشاره به حوزه کشف طلای قاچاق بیان داشت: در بحث قاچاق طلا نیز ١٧٠ درصد افزایش کشفیات داشتیم. در حوزه قاچاق دارو بالغ بر ٣۵ درصد افزایش کشفیات را داشتیم و در مورد لوازم آرایشی و بهداشتی هم ۵٩٧ درصد افزایش داشتیم.
وی از کشف ٢٢٨ خودروی لوکس شامل بنز و پورشه و بی‌ام‌دبلیو و... خبر داد و گفت: در همین چهارماه ۵۴ درصد افزایش برخورد با قاچاق خودروهای لوکس را داشتیم. به گفته رئیس پلیس امنیت اقتصادی، در حوزه برخورد با قاچاق لوازم یدکی نیز ٩٢ درصد افزایش بوده است.
 دستگیری ٢٩٩٠ نفر از مخلان امنیت اقتصادی
رحیمی با اشاره به وظایف پلیس مبارزه با جرائم اقتصادی اظهار داشت: این بخش از پلیس امنیت اقتصادی دامنه وظایف گسترده‌ای دارد که در مجموع ٢١ هزار میلیارد تومان از انواع جرائم اقتصادی را مورد رسیدگی قرار داده است. در این بخش به هزار و ٧۵۵ پرونده کلان رسیدگی شده و دو هزار و ٩٩٠ نفر از مخلان امنیت اقتصادی دستگیر شدند. در مجموع این موارد شاهد افزایش ٣٢ درصدی در مقایسه با چهارماهه پارسال بودیم.
 راه‌اندازی پلیس امنیت اقتصادی سایبری
وی از راه‌اندازی پلیس امنیت اقتصادی در حوزه سایبری و دیجیتال خبر داد و گفت: این پلیس با فعالیت‌های‌های مخرب امنیت اقتصادی کشور در فضای دیجیتال و مجازی و همچنین مواردی نظیر پولشویی و... برخورد می‌کند.
رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا درباره عملکرد پلیس گمرک نیز بیان داشت: تمرکز ما در این حوزه پرونده‌های مهم است. در چهارماهه امسال ٣٨٧ فقره پرونده مورد رسیدگی قرار گرفته که ٧٢ مورد آن بالای ١٠ میلیارد تومان ارزش دارد.
رحیمی افزود: در حوزه فرار مالیاتی، ارزش ریالی پرونده‌های کشف‌شده در طول این چهارماه بالغ بر ۱.۵ هزار میلیارد تومان، پرونده‌های کشف شده در حوزه زمین‌خواری بالغ بر پنج هزار میلیارد تومان و ارزش ریالی پرونده‌های اخلال در نظام اقتصادی بالغ بر هشت هزار میلیارد تومان بوده است.
وی از راه‌اندازی ستاد خبری پلیس امنیت اقتصادی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در تلاشیم تا این ستاد در هفته فراجا به بهره‌برداری برسد و مردم بتوانند موارد قاچاق، پولشویی، اختلاس، احتکار و هرگونه جرائم اقتصادی را گزارش کنند.