kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۰۸۱۲
تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۵
شركت نفت و گاز اروندان پیشتاز در عملیات نوآورانه

 

اهواز- خبرنگار کیهان:
مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان با تاکید بر لزوم تدوین نقشه راه از سوی ارائه‌دهندگان طرح‌های نوآورانه، گفت: شرکت نفت و گاز اروندان همواره در پروژه‌های فناورانه پیشتاز بوده است و در این زمینه نیز طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده با توجه به نیازی که در کشور وجود دارد در فاز بعدی، بومی‌سازی این تکنولوژی در دستور کار شرکت نفت و گاز اروندان قرار خواهد گرفت، تا شاهد پیشرفت‌های روزافزون در زمینه عملیات‌های نوآورانه و تراز اول در سطح کشور و منطقه باشیم.
عذاری اهوازی اضافه کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده و با توجه به نیاز کشور در فاز بعدی بومی‌سازی این تکنولوژی در دستور کار شرکت نفت و گاز اروندان خواهد بود و امیدوارم به زودی این امر محقق شود.
مطهری مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران در همین خصوص گفت: پروژه تزریق مواد ردیاب گازی در شرکت نفت و گاز اروندان اولین پروژه از پروژه‌های میدان‌محور است که به تست میدانی رسیده و ضمن انجام آن برای اولین‌بار در کشور، در این زمینه نیز منحصر به فرد بوده و از مدیرعامل محترم این شرکت و دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان مجری طرح تشکر و قدردانی می‌کنم.
در پایان دکتر عیسی نویری رئیس ‌پژوهش و فناوری شرکت نفت و گاز اروندان گفت: با انجام این طرح برای اولین‌بار در کشور شاهد تزریق مواد ردیاب به مخزن نفتی خواهیم بود، که با توجه به اهمیت نتایج این‌گونه آزمون در پروژه‌های ازدیاد برداشت از مخازن نفتی، این ‌کار در کشور منحصر به فرد و بی‌نظیر خواهد بود.
نویری افزود: این طرح با پایان فاز اول و دوم خود که بخش مطالعاتی آن بوده، اکنون به مرحله پایلوت و آزمون میدانی رسیده، و در ادامه خروجی‌های این آزمون علاوه‌بر استفاده در مدیریت امور فنی، در تکمیل مدل‌های مربوط به میدان دارخوین و حتی پیش‌بینی چاه‌های جدید و چاه‌های تزریقی و میزان بهینه تزریق گاز، می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
گفتنی‌ است آزمون مواد ردیاب تنها روش میدانی کسب اطلاعات از مخازن نفت و گاز بوده و نسبت به اطلاعات اکتسابی ارزان‌تر می‌باشد. در این عملیات نیازی به بستن چاه‌ها و توقف عملیات تولیدی نمی‌باشد، این آزمون با کاهش شدید عدم قطعیت و مشخص نمودن دینامیک جریانی نفت در اعماق زمین نقش بسیار مهمی در مدیریت پروژه‌های ازدیاد برداشت از مخازن نفتی دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: