kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۰۷۲۴
تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۲
همزمان با کُری‌خوانی‌های وزیر جنگ رژیم صهیونیستی
با وجود آن‌كه كارشناسان عبري‌ زبان تأكيد دارند كه ارتش رژيم صهيونيستي دچار فروپاشي داخلي شده، اما وزير جنگ در لب مرز لبنان ادعاي آمادگي براي جنگ را مطرح كرده تا روحيه نظاميان را تقويت كند. از آن‌سو سرتیپ «یتسحاق بریک» هم گفته است كه ارتش آمادگی ورود به هيچ عملياتي را ندارد و اگر جنگ سختی رخ دهد، ارتش شكست خواهد خورد.
سرويس خارجي-
 
وجب به وجب رژيم اسرائیل در حال حرکت به‌سمت ‌اشغال عملی و كامل کرانه باختری رود اردن در فلسطين است. كرانه باختري به مانند ديگر مناطق فلسطيني يك سرزمین عربی است که توسط جامعه بین‌المللی به‌عنوان هسته اصلی کشور فلسطینی به رسميت شناخته شده است، اما «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژيم صهيونيستي كه همواره مدافع طرح «اسرائیل بزرگ» است، پشت گرم به همكاران فوق تندرو خود در يك كابينه بسيار افراطي در حال الحاق و ‌اشغالگري در كرانه باختري است. اکنون، نتانیاهو ائتلافی را رهبری می‌کند که رادیکال‌ترین كابينه جناح راست در تاریخ كوتاه رژيم اسرائيل را تشکیل داده است. «ایتامار بن گویر»، وزیر تندرو امنیت ملي نتانياهو ادعا کرده است که غزه تحت حاکمیت فلسطین باید متعلق به اسرائیل باشد و «فلسطینی‌ها می‌توانند به عربستان سعودی یا جاهای دیگر مانند عراق یا ایران بروند». اين ادعاي بن گوير در گزارش دو هفته پيش واشنگتن پست بازتاب يافته بود. همچنين «بزالل اسموتریچ»، وزیر دارایی تندرو نتانياهو یک یهودی برتري‌طلب است و متهم به نژادپرستي است. اسموتریچ همچنین آشكارا این سؤال را مطرح كرده است که آیا چند میلیون فلسطيني ساكن در رژيم صهيونيستي داراي حقوق شهروندی هستند يا خير؟ همه اين شرايط، حكايت از آن دارد كه كابينه تندرو نتانياهو طرح‌‌هاي ‌اشغالگري گسترده‌اي براي فلسطين دارد، اما به‌راستي اين طرح‌ها با كدام ارتش و با كدام نيروي نظامي قابل انجام است؟ 
هرچند صهيونيست‌هاي تندرو حاكم در تل‌آويو برنامه‌هاي گسترده‌اي براي گسترش ‌اشغالگري عليه مردم فلسطين دارند، اما آنها براي طرح‌هاي خام خود نه نيروي نظامي منسجم دارند و نه ارتش اين رژيم آمادگي لازم را دارد. ارتش رژيم اسرائيل از هم فروپاشيده و بيش از 16 هزار نيروي ذخيره آن هشدار داده‌اند كه به‌دليل اصرار نتانياهو براي تغيير قوانين قضايي از خدمت نظامي كناره‌گيري خواهند كرد. دو روز پيش حتي «عمیر بوخبوط»، تحلیل‌گر نظامی سایت صهیونیستی والا اعلام كرد كه وعده‌های غذایی براي بخشي از گشتی‌های نظامي در مرز نوار غزه نيست. روز گذشته هم روزنامه «جروزاليم پست» به نقل از سرتیپ «یتسحاق بریک» دادستان سابق نظامی ارتش رژیم صهیونیستی اعلام كرد كه ارتش آمادگی ورود به هيچ عملياتي را ندارد و اگر جنگ سختی رخ دهد، ارتش شكست خواهد خورد، زیرا ضربه‌ای که به ارتش وارد شده است تا چند سال آینده اثراتش باقی خواهد ماند. 
هشدارهاي بریک در رسانه‌هاي عبري زبان بازتاب بسيار گسترده‌اي داشته، چون او هم نسبت به عملكرد کابینه امنیتی و شورای امنیت تل‌آويو انتقاد كرده و هم تأکید کرده است كه حتی اگر طرح نتانياهو براي تغيير قوانين قضايي هم اجرا نشود، اما باز هم ارتشی برای عمليات‌هاي اسرائیل وجود نخواهد داشت. به گفته بريك، ارتش اسرائیل در حال فروپاشی است و در هر جنگ پیشِ‌رو شکست سهمگینی خواهد خورد، چون ارتش انسجام داخلي خود را از دست داده است. توصيفات سرتیپ «یتسحاق بریک» از تضعيف شديد ارتش اسرائيل حكايت از آن دارد كه اين ارتش در عمل، كارايي خود را از دست داده است و بعد از اين فلسطيني‌ها مي‌توانند دست برتر را در تحولات ميداني داشته باشند. مجموع عمليات‌هاي مسلحانه نيروهاي فلسطيني نيز طي يك سال گذشته كه با رشد 36 درصدي همراه بوده، نشان‌دهنده آن است كه نظاميان صهيونيست ميدان را به عمليات انفرادي فلسطيني‌ها باخته‌اند. با اين شرايط ترديدي نيست كه آينده فلسطين متعلق به فلسطيني‌ها خواهد بود نه‌اشغالگران.
لاف در لب مرز 
با وجود ضعف شديد ارتش رژيم اسرائيل، اما به‌نظر مي‌رسد كه وزير جنگ تلاش دارد تا صورت نظاميان خود را با سيلي سرخ نگه دارد و آبروداري كند. «یووا گالانت»، وزير جنگ كابينه نتانياهو كه تا همين هفته گذشته در گفت‌وگو با تايمز اسرائيل اعتراف كرده بود كه مجموعه استعفاها و كناره‌‍‌گيري نيروهاي ذخيره براي ارتش نگران كننده است، روز سه‌شنبه به مرز لبنان رفته و با خطاب قرار دادن نيروهاي مقاومت حزب‌الله هشدار داد كه در صورت جنگ، لبنان را به «عصر سنگی» برمی‌گردانیم. اين ادعاي وزير جنگ در شرايطي مطرح شده كه همان‌گونه كه گفته شد بسياري از كارشناسان عبري‌زبان در تل‌آويو هشدار داده‌اند كه ارتش اسرائيل آمادگي ورود به هيچ جنگ و نبردي را ندارد. در اين صورت به‌نظر مي‌رسد گالانت براي تقويت روحيه نيروهاي خود كه اين روزها به‌شدت نااميد هستند، به مرز لبنان رفته و بر طبل جنگ كوبيده است. گالانت در سخنان جنگ‌طلبانه خود براي تقويت روحيه نظاميان صهيونيستي ادعا كرده است در صورت آغاز جنگ، ارتش مي‌تواند به هر وجب از خاک لبنان که حزب‌الله در آن‌جا باشد، حمله كند. اين ادعاي وزير جنگ تل‌آويو در حالي مطرح شده كه در يك هفته گذشته حداقل دو نظامي صهيونيستي خودكشي كرده‌اند و براساس گزارش روزنامه انگليسي تلگراف ميزان مراجعه نظاميان ارتش رژيم صهيونيست به مراكز روان درماني و روان پزشكي طي يك سال گذشته افزايش يافته است.
نظاميان اسلحه دزد
از ديگر موارد ضعف ارتش رژيم صهيونيستي كه طي چند ماه گذشته بسيار پر سروصدا شده، سرقت اسلحه و تجهيزات نظامي از پادگان‌ها و مراكز نظامي ارتش است. روز چهارشنبه نيز ارتش رژیم صهیونیستی با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد که یک سرباز به‌دلیل سرقت هزاران گلوله از پایگاه‌های نظامی و فروش آنها، همچنین دزدیدن اطلاعات و فروش آنها به یک شهرک‌نشین اسرائیلی درباره پایگاه نظامی در جولان، محکوم و دستگیر شده است. در بیانیه ارتش رژیم ‌اشغالگر آمده است که به این پایگاه نظامی بعد از چند روز نفوذ شده و ده‌ها هزار گلوله از آن به سرقت رفته است. 
نام:
ایمیل:
* نظر: