kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۰۶۶۱
تاریخ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۳

 

سرتیپ حاتمی گفت: دشمنان می‌خواستند با تطهیر خاندان پهلوی و منافقین، به تمامیت ارضی ایران خدشه وارد کنند.
امیر سرتیپ امیر حاتمی مشاور فرمانده کل قوا در امور ارتش (سه‌شنبه، ۱۷ مردادماه) در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار گفت: در ابتدا باید صمیمانه از همه دوستان خبرنگار که در این عرصه تلاش می‌کنند، سپاسگزاری و تقدیر کنم.
وی افزود: باید در این‌جا به همه شهدای عرصه رسانه عرض سلام و ارادت داشته باشم و از آنها بخواهیم تا برای رفع مشکلات کشورمان دعا کنند. 
مشاور فرمانده کل قوا تصریح کرد: حادثه عاشورا ابعاد مختلفی داشته ولی یقیناً دو بعد برجسته دارد. اولین اتفاق، شهادت امام حسین‌(ع) و یارانشان و هدف از این شهادت و اتفاقات پس از آن است ولی جنبه هم وزن آن اطلاع‌رسانی و روایتگری عاشوراست.
سرتیپ حاتمی با‌اشاره به جمله معروف «کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود»، ادامه داد: روایت‌گری عاشورا به گونه‌ای انجام شده که هم برای امروز ما و هم برای آینده درس آموز است. حضرت زینب(س) الگو و اسوه کسانی است که قصد دارند در زمینه خبررسانی به درستی فعالیت کنند.
وی بیان کرد: فجایع تلخی در عاشورا رقم خورده و حضرت زینب(س) مسئولیت کاروانی دارد که به دست شقی‌ترین افراد به اسارت درآمده‌اند. در این فضا، حضرت زینب(س) یک کار ماندگار و بزرگ اطلاع‌رسانی و روایتگری صحنه عاشورا را انجام
می‌دهد.
مشاور فرمانده کل قوا در رابطه با الگو بودن حضرت زینب (س) تصریح کرد: ایشان واقعاً نمونه‌ای در حوزه پیام‌رسانی هستند و قطعاً نمونه‌ای به عظمت ایشان برای نشان دادن اهمیت پیام‌رسانی در طول تاریخ نداریم. ایشان قطعاً بزرگ‌ترین نمونه‌ای هستند که اهمیت پیام رسانی را در طول تاریخ نشان می‌دهند.
سرتیپ امیر حاتمی ادامه داد: امروز پیام‌رسانی شکل‌دهنده بسیاری از هنجارهای اجتماعی است و اگر فضای فرهنگ عمومی را فضای فرهنگی جامعه بدانیم، می‌توان گفت که روشنگری‌ها امروز نقش دوگانه‌ای را ایفا می‌کند. یک جهت این نقش کسانی هستند که به شکلی صحیح عمل می‌کنند و در طرف دیگر، خبرنگارانی هستند که در خدمت زورگویان عالم قرار دارند.
وی در ادامه عنوان کرد: رسانه‌ها با ایفای یک نقش دوگانه می‌توانند هم جامعه را به سوی نابودی و قهقرا برده و یا به سوی رستگاری سوق دهند. رسانه‌ها همچنین می‌توانند جامعه را به سوی جنگ و یا صلح هدایت کنند. جنگ‌ها با رسانه شروع می‌شود، با رسانه استمرار پیدا می‌کند و با رسانه خاتمه پیدا می‌کند. در همه جنگ‌هایی که خودمان درگیر آن بوده‌ایم، این مورد را مشاهده کرده‌ایم.
امیر سرتیپ حاتمی ادامه داد: عمدتاً در مقابل ما دسته‌ای از رسانه‌ها هستند که در طیف منفی نقش‌آفرینی رسانه‌ای قرار دارند. غربی‌ها با ادعای طرفداری از اخلاق حقوق بشر و صلح رسانه‌های خود را هدایت می‌کنند. اما، ما به عنوان ایرانی‌ها با پوست، گوشت و خون خود حس کرده‌ایم که این‌گونه نبوده است.
مشاور فرمانده کل قوا با‌اشاره به بمباران شیمیایی سردشت و حلبچه در دفاع مقدس و کشته و زخمی‌شدن هزاران نفر، بیان کرد: در این حادثه خواست مستکبرین جهان این نبود که رسانه‌ها به طور حقیقی به این موضوع بپردازند، اما، رسانه‌های حق‌‌مدار به طور صحیح به آن پرداختند.
وی افزود: درباره ۱۷ هزار شهید ترور که توسط منافقین به شهادت رسیدند نیز هیچ‌کدام از رسانه‌های غربی به طور صحیح به آن نپرداختند و آن را مغفول گذاشتند.
امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه بیش از ۵۰۰ هزار نفر در سوریه کشته و ۷ تا ۸ میلیون نیز آواره شدند، خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها علاوه‌ بر این جنایت‌ها به بهانه مبارزه با تروریسم دو بار به افغانستان و عراق تهاجم کردند و منابع این کشورها را غارت و مردم آنها را از بین بردند. اما، رسانه‌های غربی به این موضوعات نپرداختند و پوشیده ماند. البته اگر رشادت‌ها و فداکاری‌های محور مقاومت نبود این فجایع در سوریه و عراق هرگز خاتمه پیدا نمی‌کرد و تا ۲۰ سال دیگر نیز در منطقه تداوم داشت.
وی ادامه داد: اگر امروز مطلبی در فضای جهانی وجود دارد و برای ملت‌ها بیان شده حاصل تلاش‌های متعهدانه اصحاب رسانه است.
مشاور فرمانده کل قوا با‌اشاره به اغتشاشات پاییز گذشته تصریح کرد: ما یک مدل از کار رسانه‌ای را در وقایع برنامه‌ریزی شده سال گذشته کشورمان شاهد بودیم. در آن جا نیز مصادیق برجسته‌ای از این برنامه‌ریزی وجود دارد که می‌خواستند هرگونه حرف و سخن باطلی را به ملت ایران
بقبولانند.

نام:
ایمیل:
* نظر: