kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۰۶۵۳
تاریخ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۳

اخطار انصارالله به نیروهایی آمریکایی درباره تبعات نزدیک شدن به آب‌های سرزمینی

همزمان با ورود ناوگان آمریکایی به دریای سرخ، معاون وزیر امور خارجه یمن به نیروهای آمریکایی هشدار داد.

آمريكا كه به بهانه‌ واهي حمايت از نفتكش‌ها در حال لشكركشي دريايي در آب‌هاي منطقه است، به تازگي با يك هشدار جدي رو‌به‌رو شده است. اين هشدار را يمني‌ها به آمريكايي‌ها داده‌اند. «حسین العزی» معاون وزیر امور خارجه دولت نجات ملی در صنعا، دوشنبه‌شب در توئیتی به نیروهای آمریکایی هشدار داد که نزدیک آب‌های منطقه‌ای و سرزمینی یمن نشوند. العزی در توئیترش نوشت: «برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و ایمنی دریانوردی در دریای سرخ، نیروهای آمریکایی باید از آب‌های منطقه‌ای ما فاصله بگیرند. زیرا هر نزدیک شدنی (فقط صرف نزدیک شدن)، به معنای آغاز نبردی طولانی‌تر و پرهزینه‌تر در تاریخ بشری خواهد بود.»
این هشدار یمن پس از آن در رسانه‌ها اعلام شد که ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، روز دوشنبه از ورود بیش از ۳۰۰۰ ملوان و سرباز آمریکایی به غرب آسیا و مشخصا در دریای سرخ (غرب یمن) و در چارچوب طرحی خبر داد که پیشتر وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، آن را اعلام کرده بود. برخی ناظران سیاسی این اقدام آمریکا را گامی تنش‌زا و مخالف صلح و ثبات منطقه توصیف و آن را به ضرر منطقه ارزیابی کرده‌اند. يك وبگاه خبری یمني نیز نوشت، «رسانه‌ها از رسیدن نیروهای نظامی آمریکا به دریای سرخ و باب‌المندب و سواحل یمن خبر داده‌اند و این، صراحتاً به معنای دخالت آمریکا در تجاوز مستمر به یمن است. ناوگان پنجم آمریکا که مقرش در بحرین است از استقرار دو شناور تهاجمی آبی-خشکی در دریای سرخ خبر داده است. این اقدام، تشدیدکننده است و یک روز پس از اطلاعیه وزارت دفاع آمریکا درباره استقرار بیش از سه‌هزار نظامی و ملوان در خاورمیانه، اعلام شده و بعد اعلام شد که مقصد آنها تنگه باب‌المندب در دریای سرخ است.»
ناوگان پنجم آمریکا در بیانیه‌ خود خاطرنشان‌کرد: «ناو تهاجمی آبی خاکی یواس‌اس باتان (USS Bataan) و یک کشتی فرود اسکله کلاس هارپرز فری نیروی دریایی با نام کارتر هال (USS Carter Hall) وارد دریای سرخ شدند.» ناو «یواس‌اس باتان» یک ناو تهاجمی ترکیبی آبی-خاکی است که می‌تواند هواپیماهای بال ثابت و چرخشی و همچنین قایق‌های پیاده‌‌سازی نیرو را حمل کند.
همچنین «عبدالغنی الزبیدی» از کارشناسان امور سیاسی و نظامی یمن در همین ارتباط در گفت‌وگویی با شبکه المیادین تأکید کرده است که یمن موشکهای جدیدی در اختیار دارد و آماده است هر هدفی در آب یا جزایر یمن را هدف اصابت قرار دهد. آنچه آمریکا را اذیت می‌کند، این است که یمن از زیر یوغ سعودی- آمریکایی خارج شده و امروز رهبری و اراده یمنی بر آن حاکم است. «محمد علی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن هم به المیادین گفته است، «آمریکا تلاش می‌کند برای حفاظت از عربستان سعودی، در دریای سرخ حضور پررنگ داشته باشد. هر چه در میادین بیشتری از درگیری حضور داشته باشد، صید آسان‌تری برای ما خواهد بود.»
پيشتر نيز، «علی حمود الموشکی» معاون رئیس‌ستاد مشترک نیروهای مسلح یمن در جریان دیدار با آنتونی‌هایورد مشاور نظامی نماینده سازمان ملل در یمن تاکید کرده بود كه آمریکایی‌ها در مسیر تحقق صلح در یمن سنگ‌اندازی می‌کنند و سعودی‌ها نیز جدیتی برای حرکت در این مسیر ندارند.