kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۰۳۱۵
تاریخ انتشار : ۱۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۷
 
 
- سرویس سیاسی
پس از دوبار هتاکی و سوزاندن قران در هفته گذشته در سوئد، روز جمعه نیز کشور دانمارک با اجازه و صدور مجوز تجمع گروه افراطی راست به نام Danske Patrioter «میهن‌پرستان دانمارک»، موافقت کرد و منجر به تکرار شدن این اقدام شنیع شد.
سوزاندن قرآن در سوئد توسط یک عراقی مقیم سوئد به نام سلوان مومیکا انجام شد. سلوان مومیکا در سال ۲۰۱۷ به اتهام جنایت جنگی دستگیر شد و سپس با دخالت کشور‌های غربی آزاد شده و به سوئد رفت و اکنون هم به یکی از احزاب تندروی این کشور پیوسته است.
 ولید المقدادی روزنامه‌نگار عراقی در‌باره این شخص و این اقدام او این‌گونه می‌گوید: سلوان مومیکا اهل استان نینوا در شمال عراق و یک لیبرال، ملحد و افراطی است. او بنیان‌گذار حزب دموکراتیک سریانی و فرمانده یک گروه مسلح به نام صقور السریان بود که برای آزاد‌سازی استان نینوا از ‌اشغال داعش تشکیل شده بود.
به گفته او سلوان مومیکا در سال ۲۰۱۷ به اتهام جنایت جنگی دستگیر شد و سپس با دخالت کشور‌های غربی آزاد شده و به سوئد رفت و اکنون هم به یکی از احزاب تندروی این کشور پیوسته است. المقدادی که خود ساکن سوئد است، گفت که این فرد هتاک صرفا به دنبال شهرت است و نه بیشتر و اگر تفکر و ایده مشخصی داشت، هرگز دست به این کار نمی‌زد.
بار سوم یعنی روز جمعه 29 تیر، گزارش شد که یک گروه افراطی ملی گرا نسخه‌ای از قرآن را در نزدیکی سفارت عراق در کپنهاگ سوزاند. این گروه افراطی با نام Danske Patrioter «میهن‌پرستان دانمارک» این اقدام شنیع را انجام داد. پلیس دانمارک تأیید کرد که «یک تظاهرات بسیار کوچک» با کمتر از 10 نفر در مقابل این سفارت برگزار شده است.
نزدیک به 1000 معترض مسلمان عراقی، بامداد روز شنبه در واکنش به گزارش‌هایی مبنی بر آتش‌سوزی قرآن که روز جمعه توسط یک گروه راست افراطی در مقابل سفارت عراق در دانمارک رخ داد، تجمع کردند. معترضان با حرکت به سمت سفارت دانمارک در پایتخت عراق یعنی بغداد، شروع به سر دادن شعار «بله، آری به قرآن» کردند. معترضان عراقی با رفتن به منطقه سبز که یک منطقه سیاسی و دولتی محسوب می‌شود اقدام به اعتراض علیه توهین به قرآن کردند. در نهایت این گروه توسط پلیس و افراد امنیتی متفرق شدند.
آزادی به شیوه غرب
سال 2019 فردی در ایالت آیوای آمریکا اقدام به آتش زدن پرچم همجنس‌گرایان کرد. آدولف مارتینز فردی است که پرچم همجنس‌گرایان را از کلیسا بیرون آورده و در مقابل یک کلاب آتش زد. پس از دستگیری این فرد توسط پلیس، قاضی 16 سال حبس را برای این فرد در نظر گرفت. همچنین در اتهامات این شخص می‌توان استفاده مخاطره‌آمیز از مواد آتش‌زا هم دید. در حالی که صرفا یک فندک و ماده آتش‌زا همراه داشته است.
کشور سوئد و دانمارک با دادن مجوز آتش زدن قرآن و برانگیختن خشم مسلمانان جهان، به بهانه آزادی، به رد اعتراضات کشورهای مسلمان می‌کند. درحالی که آزادی صرفا برای اسلام‌هراسی است. برای آتش زدن و توهین کردن به پرچم همجنس‌گرایان مجازات در نظر می‌گیرد.
از طرفی غرب در حالی از آزادی و مجوز برای اعتراضات می‌گوید که فقط آتش زدن کتب آسمانی را می‌توان در آن یافت. در اعتراضات اخیر فرانسه نسبت به کشته شدن یک نوجوان 17 ساله توسط پلیس این کشور، اعتراضاتی رخ داد. 
به گزارش سی‌جی‌تی‌ان، در این اعتراضات بیش از 3200 نفر از معترضان دستگیر و بازداشت شدند. پلیس این کشور با ضرب و شتم مردم، اقدام به عقب راندن آنها کرده است. همچنین استفاده از پهباد برای نظارت و استفاده از دیگر ادوات نظامی به پلیس داده شده است. 
کاریکاتور آزادی
این آزادی محدود به همین جا نمی‌شود. فرانسه به اسم آزادی از کشیده شدن کاریکاتور پیامبر اسلام و توهین به ایشان جلوگیری نکرد و همچنین مجوز انتشار آن در مجله را داد. در مقابل در زمان اعتراضات نسبت به قانون افزایش سن بازنشستگی در فرانسه، تصویری از مکرون با سبیل هیتلر کشده شد.
 لکتو که یک هنرمند گرافیتی است در این دیوارنگاره سبیل معروف هیتلر را به صورت عدد ۴۹.۳ روی صورت آقای مکرون نقاشی کرده است. این عدد ‌اشاره به یکی از بندهای قانون اساسی فرانسه دارد که مکرون با استناد به آن توانست قانون اصلاح سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال را به تصویب برساند. بعد از کشیده شدن و انتشار این دیوار نگاره، نقاش این کاریکاتور 12 هزار یورو جریمه نقدی شد.
 
نام:
ایمیل:
* نظر: