kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۰۲۷۰
تاریخ انتشار : ۰۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۶
در ستاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
 
وزیر دفاع جمهوری بلاروس با وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران دیدار و گفت‌وگو کرد و تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت دفاع ایران و بلاروس امضا شد.
«ویکتور خرنین گنادوویچ» وزیر دفاع جمهوری بلاروس با حضور در ستاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. در پایان این دیدار نیز، تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت دفاع ایران و بلاروس امضا شد.
به گزارش مهر، امیر آشتیانی در این دیدار با ‌اشاره به ملاقات قبلی در حاشیه اجلاس وزرای دفاع کشورهای سازمان همکاری ‌شانگهای و ‌اشتراک نظر دو کشور در بسیاری از مسائل و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی، گفت: جمهوری بلاروس از جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است که سفر اخیر الکساندر لوکاشنکو به جمهوری اسلامی ایران و به‌ویژه دیدار ایشان با مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری کشورمان نشان‌دهنده این امر است.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی در سال گذشته در مینسک از اراده دو طرف برای فعال‌‌سازی کلیه ظرفیت‌های همکاری حکایت دارد، افزود: بدون تردید ارتقای سطح روابط دو کشور، مورد تأکید مقامات عالی دو طرف قرار دارد که در همین راستا ارتقای همکاری‌های فی‌مابین در کلیه ابعاد یک اصل و الزام راهبردی برای غلبه بر سیاست تحریمی کشورهای غربی علیه کشورهای مستقل از جمله جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلاروس است.
امیر آشتیانی با ‌اشاره به تحولات جهانی طی سال‌های گذشته به‌ویژه پس از جنگ‌های منطقه‌ای در سوریه،  عراق، افغانستان و اخیراً بحران اوکراین، بیان کرد: این تغییرات نشان‌دهنده گذار جهان به هندسه و نظم بین‌المللی جدیدی است که در آن نه‌تنها کشورهای مستقل حاضر به پذیرش نظام تک‌قطبی و سلسله مراتبی نیستند که به دنبال ایفای نقش و مشارکت بیشتر در عرصه مدیریت جهانی نیز هستند.
وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در این دیدار در خصوص همکاری‌های دفاعی دوجانبه، گفت: استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دو کشور و هم‌افزایی‌های دفاعی باعث ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه خواهد شد.
امیر آشتیانی گسترش ناتو به شرق، بدون در نظر گرفتن ملاحظات دیگر کشورهای منطقه را ریشه اصلی بحران در اوکراین اعلام و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه تلاش دیپلماتیک که منجر به حل مسالمت‌آمیز مناقشات در اوکراین شود حمایت می‌کند.
«ویکتور خرنین گنادوویچ» وزیر دفاع جمهوری بلاروس نیز در این دیدار با تشکر از میهمان‌نوازی کشورمان و با ‌اشاره به پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران، گفت: این ملاقات فرصت تعمیق روابط برای اهداف مشترک را برای دو کشور بیشتر خواهد کرد.
وزیر دفاع جمهوری بلاروس ادامه داد: معتقدیم وزارتخانه‌های دفاع دو کشور علاوه‌بر همکاری‌های دفاعی و نظامی می‌توانند به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از ظرفیت‌های خود برای ارتقای سایر ابعاد و موضوعات مورد علاقه همکاری کنند.
 
 
نام:
ایمیل:
* نظر: