kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۷۴۸۷
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۱

 

33110065 ساعت 3 تا 6 بعدازظهر
سامانه پیام کوتاه 30002323 - ۳۰۰۰۷۱۹۳۲
*در ادوار مختلف؛ جریان غربگرای داخلی، بین امنیت به عنوان نتیجه‌ قدرت نظامی و پیشرفت در عرصه‌ اقتصادی دوگانه‌‌‌سازی کرده و رسیدن به دومی را مستلزم نفی اولی دانسته و در ارائه مصداق نیز به پیشرفت ژاپن و آلمان با کنار گذاشتن قدرت نظامی ‌اشاره می‌کند. اما با مطالعه وضعیت کشورهای پیشرفته‌ جهان، می‌بینیم بین هزینه در بعد نظامی و پیشرفت آن‌ها رابطه مستقیم و معناداری وجود دارد؛ به این معناکه قدرت نظامی از دو منظر می‌تواند، تولید قدرت اقتصادی کند، نخست اینکه مولد امنیتی است که خود بستر واجب و لازم برای پیشرفت در دیگر ابعاد در یک کشور است و بدون امنیت پیشرفت ممکن نیست، دوم اینکه؛ بسیاری از فناوری‌هایی که اهرم پیشرفت کشورهایی چون آمریکا شده‌اند، از پروژه‌های نظامی سر برآورده و بعد تجاری‌‌‌سازی شده و به عامل پیشران بخش اقتصادی تبدیل شده‌اند.
رنجبر
* به همه ‌اندیشمندان و دانشمندان عرصه صنعت هسته‌ای کشور که در بیش از ۲ دهه در مظلومیت و در گمنامی، بزرگ‌ترین تلاش‌ها را انجام دادند و این صنعت را پیش بردند، باید خداقوت و دست مریزاد گفت. امروز تلاش‌های دانش‌بنیان و علوم و فناوری هسته‌ای به طرز چشمگیری با زندگی مردم در حوزه‌های کشاورزی، سلامت و صنعت گره خورده است. اکنون در دنیا از فناوری هسته‌ای در تولید محصولاتی با هزینه‌های کم و با ایمنی بالا استفاده می‌کنند فلذا برای رسیدن به یک ایران قوی چاره‌ای نیست که علم و دانش و نیز فناوری هسته‌ای را تا می‌توانیم در کشور توسعه دهیم.
حقیقی
* ناامیدی غربی‌ها از اغتشاشات، به بار نشستن راهبرد دیپلماسی همسایگی و اقتصادی دولت سیزدهم و آغاز مناسبات ایران و عربستان، همگی توانسته موجب خروج طرف غربی از توهّم نتیجه‌بخش بودن سیاست افزایش فشار برای امتیازگیری بشود و امروز چاره‌ای جز راه آمدن با ایران مقتدر نداشته باشد.
شیخ‌الاسلامی
*سفر آقای رئیسی ریاست محترم ‌جمهور به کشورهای متعدد در ماه‌های گذشته اتفاق بسیار مبارکی است. این اتفاقات در حالی رخ داده که تا چند ماه قبل آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی در تلاش بودند تا ایران را با فشارهای دیپلماتیک در مجامع بین‌المللی منزوی کنند. البته دولتمردان دولت بنفش پوست کلفت‌تر از این هستند که قبول کنند ضعیف بودند.
انواری
* اینکه برخی رسانه‌های خناس اصلاح‌طلب به ده‌ها نفر پول می‌دهند تا به جای خبرنگاری و پرداختن به اصل رویدادهای خبری، طول و عرض و ارتفاع میزها را ‌اندازه بگیرند و یا محل تریبون‌ها و قاب روی دیوار را سوژه خبرهای‌ خود کنند قطعا مصیبت است. این مصائب البته در مقابل مصیبت‌های جاسوسی خبرنگارانشان چیزی نیست.
گل محمدی
*دستیابی دانشمندان ایرانی به فناوری و دانش بومی درتمام مراحل دانش هسته‌ای، که در حوزه پزشکی به‌ویژه تولید مواد اولیه رادیوداروها و تشخیص انواع سرطان و بیماری‌های صعب‌العلاج، دارو‌‌سازی، صنعت، زمین‌شناسی، کشاورزی و علوم هسته‌ای کاربرد فراوانی دارد، نشان داد دانشمندان جوان ما با هدایت‌های رهبر حکیم و فرزانه انقلاب مرزهای این دانش و فناوری برتر را درنوردیده و آن را وارد زندگی ایرانی‌ها کرده‌اند.
اللهیاری
*یک زمانی روس‌ها با کارت ایران با غرب بازی می‌کردند ولی امروز خدا کاری کرده که ایران با کارت روس‌ها با غربی‌ها بازی می‌کند. ایران کاری کرده که آمریکایی‌ها پشت پرده التماس می‌کنند که لطفا به روس‌ها موشک نفروشید، در صورتی که قبلا به آنها می‌گفتند به ایران سلاح ندهند. نظم جدیدی در حال شکل‌گیری است و در این نظم جدید وضعیت توزیع قدرت در دنیا به نفع جریان مقاومت تغییر کرده است.
الهام
* فقط برنامه اتمی و موشکی ایران نیست که اسرائیل و حامیانش در جهان غرب را نگران کرده است. اعلام کشف یک معدن لیتیوم حاوی 8.6 میلیون تن لیتیوم خام که دومین معدن بزرگ جهان بعد از شیلی محسوب می‌شود و ده درصد ذخایر جهان را در خود جای داده‌، باعث می‌شود ایران به بازیگر اصلی در مهم‌ترین صنایع جهانی در آینده تبدیل شود. زیرا از این ماده یعنی لیتیوم در صنایع خودروهای برقی، باطری‌ها، رایانه، تلفن‌های همراه و پنل‌های خورشیدی تولیدکننده انرژی و غیره استفاده می‌شود و به کشور دارنده این عنصر موقعیت برتر و ممتاز می‌بخشد.
منفرد
*گفت؛ امر به معروف یعنی همه مسئولیم معروف را گسترش بدهیم و نهی از منکر یعنی جلوی بدی را بگیریم. گفتم؛ حاجی در این شرائط رویِ امـر به معـروف هم دیگه نمیشه حسـاب کرد، چون تأثیـر نداره گفت؛ ولی دشمن روی سکوت تو حساب ویژه‌ای باز کرده.
عقیلی
* خیابان شکوفه منشـعب از خیابان پیروزی منطقه۱۴‌، به محل توقف دوبله خودروها تبدیل شده و این سهل‌انگاری هر روز ترافیـک و راهبندان سنگینی در این خیابان به وجود می‌آورد. پلیس راهور باید به این تخلفات رسیدگی بکند.
شکیبا
* شاهراه ابریشم در شهرستان ارومیه مرکز استان آذربایجان از داخل شهر ایلخچی عبور می‌کند که باعث ترافیک شدید و بعضی مواقع منجر به حوادث ناگوار رانندگی می‌شود. این درحالی است که کمربندی ساخته شده این شهر چند سالی است نیمه تمام به حال خود رها شده است. از مسئولان وزارت راه و شهر‌‌سازی تقاضای رسیدگی و پاسـخگویی داریم.
فردوس
* راهکار کوتاه مدت برای کنترل بازار خرید و فروش و اجاره‌بهای مسـکن این است که سوداگران از بازار مسکن بیرون رانده شوند. این موضوع با استفاده از ابزارهای مالیاتی‌، شدنی است. اگر قانون مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات بر معاملات مکرر اجرائی شـود می‌تواند بازار مسکن را از سوداگری خارج کند.
آقاپور
* درست نیست وضعیت اجاره بها به گونه‌ای باشد که هر روز شاهد آشفته بازار آن باشـیم؟ مستأجران از کجا هزینه چند برابری اجاره بها را تأمین کنند؟ در ضمن وام ودیعه هم حتی گاهی کارساز نیست. دولت معضل مسکن را جدی بگیرد و برای حل این مشکل چاره اساسی بکند.
ظفرقندی
*درحـال حاضـر وضعیـت قیمت مسکن به‌گونه‌ای است که نه با وام مسکن نه با پس‌انداز امکان خرید خانه برای طبقات ضعیف وجود نـدارد. تنها راه چاره این است که دولت و مسئولین برای حل این معضل که به یک بحران تبدیل شده تمام امکانات کشور را پای کار بیاورند.
میر مرشدی
* برخـی از نانوایـان بـدون ارائه کارت بانکـی از فـروش نـان به مشـتریان خـودداری می‌کنند. ایـن کار به لحاظ رعایت بهداشت امری پسندیده و بجاست، اما تکلیف سـالمندان و آنهایی که کارت بانکی به همراه ندارند یا اینکه بی‌سوادند هم باید معلوم شود.
توکل
* وجود برخی مشاغل از جملـه آهنگری، صافکاری، مکانیکی و تعویض روغنی در سال‌های گذشته در مناطق خلوت ‌اشکالی نداشت، اما به دلیل سـاخت‌وساز و ازدحام در مناطق مسـکونی و رفت و آمد عابران از پیاده‌روها، حضور این‌گونه صنف‌ها، اختلال در آمد و شـد مردم و نارضایتی همسایگان را به همراه دارد. از شهرداران مناطق و نواحی انتظار می‌رود مشاغلی را که باعث اختلال در زندگی طبیعی و تردد ساکنین محله می‌شود، به مناطق غیرمسکونی انتقال دهند.
عزت اللهی
* تعرفه برق شهرسـتان شـیراز در مقایسـه با برخی نقاط کشور، عادلانه نیسـت. تعرفه برق در شهرستان‌های مختلف کشور نیازمند بازبینی جدی است و وزارت نیرو باید در این خصوص اقدام کند. دمای هوای شهرستان شیراز در شماری از روزهای فصل گرم سال، به ۴۰ درجه نیز می‌رسد، اما تعرفه برق آن با مناطق سردسیر یکی است.
امیر سلیمانی
* بسیاری از خانواده‌ها جمعه که روز تعطیلی و بدون طرح ترافیک است را برای خرید با خانواده انتخاب می‌کنند. یکی از مراکز اصلی خرید نیز خیابان مولوی است. متأسفانه با وجود آن که راننده ناگزیر داخل خودرو و در کنار خیابان منتظر خانواده است، عده‌ای از ماموران راهور بدون اخطار از پشت سر خودروها را جریمه می‌کنند و روز جمعه تلخی را برای خانواده‌ها رقم می‌زنند. لازم است به این ماموران تذکر لازم داده شود.
طاهری، همکار برادران پلیس راهور
*مسئولین آموزش و پرورش باید سعی کنند نظام آموزشی را متحول و کارآمد کنند تا خروجی آن دانش‌آموزان باسواد و علاقه‌مند به فراگیری علوم مختلف باشد.
شرع‌پسند
* در دنیای برخی پزشکان پولکی، می‌توان مثل خانم دکتر سادات ریحانه آل‌رسول دهکردی بود که مهریه عروسیش را 2روز در ماه ویزیت رایگان بیماران بی‌بضاعت، کمک هزینه تحصیل ۲۰ کودک نیازمند تا زمان ورود به دانشگاه و چند تا کار قشنگ دیگر قرار داده است.
داود‌آبادی

نام:
ایمیل:
* نظر: