kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۷۴۷۲
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۰
سفیر پیشین ایران در عراق خبر داد:
حسن دانایی‌فر گفت: دولت عراق به طور جدی وارد مذاکره با آمریکایی‌ها شده و شواهد نشان می‌دهد به زودی مبالغ قابل توجهی از دارایی‌های بلوکه شده ایران در عراق آزاد خواهد شد.

حسن دانایی‌فر سفیر پیشین ایران در عراق در گفت‌وگویی با ‌اشاره به آزاد‌سازی دارایی‌های ایران در عراق، اظهار داشت: دولت فعلی عراق اهتمام ویژه‌ای در آزاد‌سازی اموال جمهوری اسلامی ایران دارد که تلاش‌های قابل توجهی نیز در این راستا انجام شده است.
وی ادامه داد: دولت عراق به طور جدی وارد مذاکره با آمریکایی‌ها شده و شواهد نشان می‌دهد به زودی مبالغ قابل توجهی از دارایی‌های بلوکه شده ایران در عراق آزاد خواهد شد.
سفیر سابق ایران در عراق بیان کرد: البته مقداری از این دارایی‌ها در چند روز گذشته آزاد شده و مابقی آن نیز در مسیر آزاد شدن است.
دانایی فر با ‌اشاره با پرداخت‌های دولت عراق در قبال صادرات برق و گاز به ایران، خاطرنشان کرد: ایران ۲ قرارداد بزرگ فروش گاز و برق با عراق دارد که روند پرداخت‌ها تکمیل شده است.
گفتنی است، در روزهای گذشته عملیات پرداخت بیش از ۲.۷ میلیارد دلار از منابع ارزی کشور در عراق بابت خرید کالاهای اساسی از جمله برنج، ذرت، دانه‌های روغنی و غیره انجام شده است. این اتفاق بعد از هماهنگی بانک مرکزی عراق با فدرال رزرو آمریکا صورت گرفته است و طی آن مجوز پرداخت ۲.۷ میلیارد دلار از طلب‌های ایران بابت خرید کالاهای اساسی توسط بانک TBI داده شده است.
سخنگوی وزارت خارجه عراق با ‌اشاره به رایزنی‌های وزیر خارجه این کشور با همتایان آمریکایی و عمانی تاکید کرد که پیشرفت‌های خوبی درخصوص امور مالی میان ایران و عراق حاصل شده است.
خبرگزاری رسمی عراق نیز اعلام کرد: احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق تاکید کرد که فواد حسین، وزیر خارجه این کشور نتایج خوبی درخصوص امور مالی میان تهران و بغداد محقق کرد.
وی گفت: فواد حسین در جریان کنفرانس بین‌المللی مبارزه با تروریسم که در ریاض برگزار شد، گفت‌وگوهای خوبی با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا داشت و این گفت‌وگوها منجر به پیشرفت‌های مهمی درخصوص امور مالی میان ایران و عراق شد.
الصحاف خاطرنشان کرد: فواد حسین همچنین هماهنگی و گفت‌وگوهای خوبی در همین زمینه با بدر البوسعیدی، وزیر خارجه عمان داشت.
پیش از این رئیس‌اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، از آزاد‌سازی بخشی از منابع بلوکه شده ایران در این کشور خبر داد و گفت: در واقع این گشایش ارزی می‌تواند به ثبات بازار ارز و همچنین کالاهای اساسی کمک قابل توجهی کند.
یحیی آل اسحاق اظهار کرد: همان‌طور که در خبرها آمده، خوشبختانه طبق شنیده‌ها حدود سه میلیارد دلار از منابع ایران در عراق آزاد شده و برای تأمین ارز مورد نیاز حجاج و خرید کالاهای اساسی تخصیص پیدا کرده است. البته جزئیات دقیق این گشایش و نحوه تخصیص را باید بانک مرکزی اعلام کند. این اتفاق به طور قطع تأثیر مثبتی بر بازارها خواهد داشت چرا که هم نیازهای بانک مرکزی مرتفع و هم کالاهای اساسی خریداری شده است. در واقع این گشایش ارزی می‌تواند به ثبات بازار ارز و همچنین کالاهای اساسی کمک قابل توجهی کند.
به گزارش مهر‌، وی درباره مجموع منابع بلوکه شده ایران در عراق نیز گفت: با توجه به اینکه تعاملات مستمر ما با عراق ادامه دارد و معاملات اقتصادی در حوزه‌های مختلف انرژی انجام می‌شود، رقم منابع همواره در حال تغییر است.
به گفته آل اسحاق، با توجه به مقدمات فراهم شده، می‌توان انتظار داشت که این بخش از منابع نیز برای آزاد‌سازی در دستور کار قرار بگیرد، هر چند جزئیات و نحوه تعامل و چگونگی آن باید از سوی بانک مرکزی تأیید و اطلاع‌رسانی شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: