kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۷۴۶۹
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۰
روزنامه «وال‌استریت ژورنال» گزارش داد که چین و کوبا قصد دارند یک پایگاه نظامی آموزشی مشترک در این جزیره که حیاط خلوت آمریکا خوانده می‌شود، بسازند.

روشن است که چین و آمریکا که در یک رویاروییِ همه‌جانبه قرار دارند، اما از لحاظ جغرافیایی یکی در آن سوی کره زمین و دیگری در سوی دیگر است. همان‌طور که آمریکا با ساختن پایگاه‌های نظامی در شرق آسیا به دنبال پُر کردن این فاصله جغرافیایی به نفع خود است، چین هم همین راه را می‌پیماید.
روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» گزارش داد که چین و کوبا گفت‌وگوهایی جدی درباره افتتاح یک تأسیسات آموزشی مشترک در شمال جزیره کوبا داشته‌اند. این روزنامه به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که این پایگاه می‌تواند راه پکن را برای استقرار دائمی نیروهایش در آن‌جا و گسترش «فعالیت‌های جاسوسی‌اش» هموار کند.
گزارش‌ها حاکی از آن است که مقامات آمریکایی در حال رایزنی با طرف کوبایی است تا از پیشبرد این طرح جلوگیری کند. آن‌طور که ایسنا نوشته، اما تاکنون که نه وزارت خارجه چین و نه سفارت‌های آمریکا و کوبا در این کشور به درخواست اظهارنظرِ «بلومبرگ» در این مورد پاسخ ندادند.
به گزارش منابع خبری، یک مقام ناشناس آمریکایی در اوایل ماه میلادی جاری گفته بود که چین از سال‌ها قبل در کوبا تأسیسات جاسوسی داشته و در سال ۲۰۱۹ این تأسیسات را گسترش داده است. البته کاخ سفید چند روز پیش گزارش وال‌استریت ژورنال را درباره توافق محرمانه چین و کوبا برای تأسیس یک پایگاه جاسوسی در این جزیره، رد کرد. موضع دولت آمریکا این است که توافق تازه‌ای صورت نگرفته و این تأسیسات از سال‌ها قبل در کوبا مستقر بوده‌اند.
بر اساس این گزارش، پایگاه مذکور به سرویس‌های اطلاعاتی چین این فرصت را می‌دهد که رفت ‌و ‌آمد کشتی‌ها را رصد کرده و مخابرات الکترونیکی جنوب آمریکا را شنود کنند؛ مناطقی که پایگاه‌های نظامی زیادی را در خود جای‌ داده‌اند.

نام:
ایمیل:
* نظر: