kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۷۴۵۰
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۱
در مجموعه تلویزیونی «نیکان» که در نسخه اولیه‌اش حتی به انقلاب اسلامی هم کنایه زده، برای القای بحران، به جعل تیتر روزنامه کیهان هم پرداخته است و تیتر یک روزنامه مدعی اصلاح‌طلبی را به‌جای تیتر کیهان نمایش داده است!

طی ماه‌های اخیر، رسانه ملی قدم‌های مثبتی در راه مردمی شدن، هویت‌بخشی و مضمون عدالت در محصولات و برنامه‌هایش برداشته است. اخبار، مستندها و بسیاری از برنامه‌های گفت‌وگومحور و سرگرم‌کننده، در چنین مسیری قرار دارند. اما متأسفانه هنوز تحول در بخش سریال‌‌سازی صورت نگرفته است و گاه مجموعه‌هایی روی آنتن می‌رود که با اهداف دوره جدید مدیریتی صداوسیما هماهنگ نیست. مجموعه «نیکان» یکی از این سریال‌هاست. روزنامه جوان در ارتباط با این مجموعه نوشت: «سریال نیکان گویی با شعار ساختن یک قهرمان زن اجتماعی ساخته شده است، اما حامیان مالی و سفارش‌دهندگان آن متوجه اصل ماجرا نبوده‌اند. اینکه تقلای یک دختر برای آزادی والدین سوداگرش را در قامت یک قهرمان شخصیت‌پردازی کنیم، واقعاً چقدر می‌تواند منطق فرهنگی داشته باشد.»
در بخش دیگری از این گزارش می‌خوانیم: «نکته دیگری که در مورد این سریال می‌توان به آن اشاره کرد بحث جانمایی برخی دیالوگ‌ها و میزانس‌های مجعول و گمراه‌کننده است. به‌عنوان مثال وقتی نیکان در بیمارستان می‌خواهد از کارت عابربانکش استفاده کند در پاسخ به سؤال صندوقدار که رمز کارتش را می‌پرسد، می‌گوید رمزش ۱۳۵۷ است؛ صندوقدار در ادامه می‌گوید اعتبار ندارد! استفاده از عدد ۱۳۵۷ به‌عنوان رمز کارتی که اعتباری ندارد، نمی‌تواند اتفاقی باشد، چون نیکان یک دختر دبیرستانی است که نهایتاً ۱۸ سال دارد و سن و سال پدر و مادرش هم بیشتر از ۴۵ سال است.» نکته مهم این است که دست‌اندرکاران سیما خود به این اشتباه پی بردند و در بازپخش و همچنین در نسخه‌ای از این سریال که روی تلوبیون قرار گرفته، این دیالوگ را اصلاح کرده‌اند. گزارش روزنامه جوان می‌افزاید: «از شیطنت‌هایی که در این سریال وجود دارد می‌توان به قسمت یازدهم آن اشاره کرد که حدوداً در دقیقه ۴۰، یک تصویر بسته چند ثانیه‌ای از روزنامه‌های یک دکه روزنامه‌فروشی نشان داده می‌شود. در آن تصویر، مخاطب متوجه روزنامه کیهان می‌شود که با تیتر درشت جمله ناقصی را که بخشی از آن زیر یک تکه سنگ رفته نشان می‌دهد: «زنان همچنان مشکل...» آنچه با دیدن این تصویر به ذهن می‌رسد، این است که زنان مشکل جامعه یا حاکمیت هستند! در واقع سازندگان سریال با رندی هرچه تمام‌تر سعی کرده‌اند در بخش‌هایی از این سریال، دیالوگ‌ها و تصاویری را جانمایی کنند که حاوی و انتقال‌دهنده پیام‌های خاصی است. نکته جالب اینکه اصل این تیتر متعلق به روزنامه آرمان ملی است، ولی سازندگان سریال نیکان این تیتر را با کادربندی خاص و ساختن تصویر تازه‌ای که در آن لوگوی روزنامه کیهان و جمله «زنان همچنان مشکل...» دیده شود، جعل کرده‌اند!»

نام:
ایمیل:
* نظر: