kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۷۱۲۴
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۱
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان این که ۲۹ دوربین و دستگاه آژانس جمع‌آوری شده بود که با توافق انجام شده حدود ۱۰ دوربین فعال شد، گفت: اطلاعات ذخیره شده در دوربین‌ها نزد ایران خواهد ماند.
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگویی گفت: نیروی انسانی مهم‌ترین نقطه قوت صنعت هسته‌ای ایران است و به کمک همین نیروی متخصص زیرساخت‌های هسته‌ای ایران مانند حوزه‌های غنی‌سازی، آب سنگین، راکتورها، گداخت و غیره بسیار پیشرفت کرده است.
وی گفت: غرب به دنبال جمع کردن توانایی هسته‌ای کشورمان بود، آنها می‌خواهند ایران این توانایی‌ها را نداشته باشد.
کمالوندی افزود: رهبری در حوزه هسته‌ای تذکرات به ‌موقعی می‌دهند که همواره نصب‌العین ما قرار می‌گیرد و باعث می‌شود از خسارات جلوگیری شود.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: غربی‌ها و آمریکایی‌ها در رسانه‌ها اعلام می‌کنند مذاکرات هسته‌ای برای آنها اولویت ندارد ولی این موضوع دروغ است.
وی تصریح کرد: رویای آمریکا این است که صنعت هسته‌ای ایران را از بین ببرند البته این مطلب را حالا دیگر بیان نمی‌کنند اما همواره دنبال آن هستند.
کمالوندی در پاسخ به این سؤال که آیا ایران توانایی ساخت سلاح هسته‌ای را دارد یا خیر گفت: باید بگوییم که ایران به دلایل اعتقادی و انسانی دنبال سلاح هسته‌ای نیست.
وی خاطرنشان کرد: امروز صحبت در این مورد هست که از انرژی هسته‌ای برای سلطه از فضا استفاده شود و اینها در ذهن جوانان با انگیزه و متخصص ما هست.
بهروز کمالوندی درخصوص توافقات ایران و آژانس تاکید کرد: دوربین‌هایی که طبق توافق با آژانس بین‌الملل انرژی اتمی دوباره فعال شدند در مرکز تولید سانتریفیوژ اصفهان است.
وی تصریح کرد: این مرکز فعلی ساخت سانتریفیوژ در اصفهان همان خط تولید سانتریفیوژ کرج است که بعد از خرابکاری به جای امنی منتقل شد چون هر جا که دشمن علیه تاسیسات هسته‌ای ایران خرابکاری انجام داد، تاسیسات کشورمان به مکان امن‌تری انتقال یافت و کیفیت تولیدات هسته‌ای هم بیشتر شد.
کمالوندی گفت: ۲۹ دوربین و دستگاه آژانس جمع‌آوری شده بود که با توافق انجام شده حدود ۱۰ دوربین در نطنز فعال شد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآور شد: اطلاعات ذخیره شده در دوربین‌ها نزد ایران خواهد ماند و تا رسیدن به توافق برای آژانس قابل دسترسی نیست.
کمالوندی درخصوص نوع نظارت آژانس در فردو گفت: نظارت‌ها در فردو پادمانی است و هیچ دوربین فراپادمانی در آنجا نصب نشده است‌.
وی همچنین تاکید کرد: آژانس دیگر سؤالی درخصوص دو مکان ادعایی آباده و جابر بن حیان ندارد.
بهروز کمالوندی ادامه داد: فراهم شدن فضای سیاسی لازم برای پایان یافتن موضوع دو مکان تورقوزآباد و ورامین کافی است و مذاکرات با آژانس درباره این دو موضوع در حال انجام است.
وی تصریح کرد: هیچ بازرسی آنلاین در تاسیسات هسته‌ای ایران وجود ندارد و با انتصاب بازرسان با تابعیت آمریکایی و کانادایی و برخی کشورهای دیگر موافقت نمی‌کنیم.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: هیچ بازرسی آنلاین در تاسیسات هسته‌ای ایران وجود ندارد فقط بر روی خروجی غنی ‌سازی
۶۰ درصد فردو و نطنز دستگاه غناسنج قرار دارد که پادمانی است.
به گزارش مهر‌، کمالوندی تاکید کرد: سوابق همه بازرس‌ها توسط دستگاهای امنیتی مورد بررسی قرار می‌گیرد. سوابق بازرس‌های هسته‌ای را بررسی می‌کند و اگر با فردی موافق نباشیم اجازه بازرسی به او نمی‌دهیم و حتی اگر بعد از صدور مجوز ملاحظات امنیتی ایجاب کند مجوز او می‌تواند لغو شود.
همچنین اخیرا مهرزاد بروجردی، کارشناس بی‌بی‌سی به تسلیم شدن آمریکا در برابر غنی‌سازی 60 درصدی ایران اذعان کرد.
وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها به غنی‌سازی اورانیوم 60 درصدی فراتر از توافق برجام تن داده‌اند.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: