kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۶۹۶۴
تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۷
 
 
 
 
سرویس خارجی-
روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در گزارشی با ‌اشاره به سیاست‌های فعلی و خصمانه آمریکا در قبال چین نوشت، کشورهای اروپایی و آسیایی درخصوص تبعات سیاست‌های تجاری واشنگتن مقابل پکن و تأثیر آن بر اقتصاد جهان نگران‌اند.
تمرکز بر روی چین سیاستِ کلی آمریکا و مطابق با استراتژی امنیت ملی این کشور است و با رفت و آمد و رؤسای جمهور تغییری نمی‌کند؛ چرا که سرعت پیشرفت چین در سال‌های اخیر غرب (با محوریت آمریکا) را شدیداً نگران کرده است، از آن رو که پیشرفت چین را مساوی با افول خود تفسیر می‌کنند. 
کارشناسان بارها یادآوری کرده‌اند، چین و آمریکا قطعاً در یک رویارویی تندِ «اقتصادی، سیاسی، دیپلماتیک و امنیتی» هستند. در خاطرمان هست، زمانی که جهان درگیر ویروس کرونا بود و اقتصاد آن زمین‌گیر شده بود، چین همچنان به توسعه اقتصادی خود با سرعتی سرسام‌آور ادامه می‌داد که پدیده‌ای عجیب و قابل توجه بود. حالا هم همان روند ادامه دارد و مشخص است که آمریکا در این مورد ساکت و بیکار نخواهد بود که علی‌رغم تمام نگرانی‌هایش، هژمونی خود را در خطر می‌بیند.
در همین مورد، روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در گزارشی مدعی شده است سیاستمداران کشورهای اروپایی و آسیایی بیشتر نگران سیاست آمریکا در قبال چین و به طور کلی نگران سیاست‌های اقتصادی بین‌المللی جدیدِ «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا هستند که از سوی «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی این کشور اعلام شده است. 
در همین مورد، «گوردون براون»، نخست‌وزیر اسبق انگلیس به واشنگتن پست گفته است: «اروپا به یک سیاست صنعتی نیاز دارد، اما نمی‌تواند سیاست‌های دولت بایدن را تقلید کند. تجارت برای اروپا بسیار حیاتی است چراکه رفاه آن به برقراری روابط تجاری با بقیه جهان از جمله چین بستگی دارد. این در حالی است که آمریکا چنین فکر نمی‌کند.» براون تصریح کرد اگر چه دولت بایدن برای گسترش روابط تجاری اقداماتی را انجام داده است، اما همه این اقدامات تلاش‌هایی دوجانبه یا منطقه‌ای است که ممکن است تجارت جهانی را تضعیف کند. وی تصریح کرد این اقدامات می‌تواند به قیمت برهم خوردن نظم چندجانبه مدرن جهانی تمام شود.
آن‎طور که ایرنا نوشته، بر اساس این گزارش، «کاهش ریسک» یکی از عباراتی است که این روزها در مسئله دیپلماسی بیش از قبل شنیده می‌شود. حتی دولت بایدن هم‌اکنون می‌گوید که می‌خواهد به جای جدا شدن و ایجاد فاصله، ریسک را کاهش دهد. این در حالی است که بسیاری از مقامات اروپایی که نویسنده مقاله واشنگتن پست با آنها گفت‌وگو کرده است، بر این باورند که این فقط یک «تغییر لفاظی» است. به باور «کیشور محبوبانی»، دیپلمات پیشین سنگاپوری و نویسنده کتاب «قرن بیست‌و‌یکمِ آسیا»، کشورهای غربی اغلب فراموش می‌کند که رشد جهان عمدتاً از آسیا نشأت می‌گیرد. 
بزرگ‌ترین رابطه تجاری در جهان بین چین و آسه‌آن در حال انجام است که ارزش آن حدود یک تریلیون دلار برآورد می‌شود. این دیپلمات پیشین سنگاپوری می‌گوید تجارت آزاد و پویای آسه‌آن نیز به مبادلات تجاری با چین وابسته است. وی تصریح کرد سیاست‌های اقتصادی چین به شدت با اقتصاد جهانی در هم تنیده شده است. 
کیشور محبوبانی افزوده، 10 سال پیش چین تعداد نسبتاً کمی خودرو صادر می‌کرد؛ اما در حال حاضر این کشور بزرگ‌ترین صادرکننده خودرو در جهان است و از ژاپن به ویژه در زمینه ساخت وسایل نقلیه الکتریکی پیشی گرفته است.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: