kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۶۷۶۵
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۳
روزنامه عبری «یدیعوت آحارونوت» در گزارشی به تیره شدن روابط رژیم صهیونیستی و آمریکا ‌اشاره کرده و نوشت: سیاست «بنیامین نتانیاهو» در قبال ایران به طور مستمر و در ابعاد راهبردی، شکست خورده است.
 
 
 
«آلون پینکاس»، دیپلمات و مشاور سیاسی صهیونیست که بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ به عنوان سرکنسول تل‌آویو در نیویورک خدمت می‌کرد، در مقاله‌ای برای روزنامه «یدیعوت آحارونوت» از شکست راهبردی سیاست «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم ‌اشغالگر در قبال ایران و توافق هسته‌ای نوشت.
پایگاه اینترنتی شبکه «المیادین» به نقل از این روزنامه عبری نوشت: پینکاس می‌نویسد که سال‌های اخیر نشان‌دهنده «شکست مستمر» سیاست اسرائیل در قبال پرونده هسته‌ای ایران است؛ در گذشته نتانیاهو در متقاعد کردن ایالات متحده به میزان «تهدید بودن ایران» موفق بود، اما امروز این موفقیت از بین رفته است.
وی در ادامه می‌گوید: در ابعاد راهبردی بزرگتر، نتانیاهو چندین شکست بزرگ دارد که مهم‌ترین آنها روابط با ایالات متحده است. امروز تغییر قابل توجهی از «تحقق مبانی و انحراف از اصل مقدس برای چندین دهه» در سیاست تل‌آویو دیده می‌شود؛ قبلاً حمایت احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا از «اسرائیل، به موضوعی فراتر از سیاست داخلی آمریکا» تبدیل شده بود.
دیپلمات صهیونیست در ادامه به عدم تاثیرگذاری مواضع نتانیاهو در جهان‌ اشاره کرده و نوشت: «سطح ارزش نهادن به سخنان نتانیاهو در این زمینه در جهان به‌ویژه در آمریکا به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و حالا به سخنان وی در این زمینه توجهی نمی‌شود».
ادامه گزارش یدیعوت آحارونوت حاکی از آن است که دلمشغولی جدید نتانیاهو به دو موضوع مربوط می‌شود: اول اینکه گزارش‌هایی از پیشرفت مذاکرات غیرمستقیم واشنگتن و تهران وجود دارد که اسرائیل در وهله اول با آن مخالف است و آن را نگران می‌کند. دوم اینکه، مانور روی تحولات ایران، برای نتانیاهو به فرصت و راهی برای ایجاد یک «وضعیت بحرانی» تبدیل شده که می‌تواند توجهات را از «بحران قضایی» درون رژیم منحرف کند.
دیپلمات صهیونیست در ادامه می‌نویسد: ایالات متحده در این مانور ساختگی، شریک نتانیاهو نیست و «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا همچنان ترجیح می‌دهد با نتانیاهو دیدار نداشته باشد. درباره «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا هم باید بگویم که او حتی نمی‌فهمد چرا نتانیاهو هفته گذشته منتقد توافقی شد که هنوز وجود ندارد و حتی تهدید کرده بود که اسرائیل از خود دفاع خواهد کرد.
نتانیاهو: برنامه هسته‌ای ایران 
با توافق مهار نمی‌شود
«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که پنج‌شنبه هفته گذشته (18 خرداد ماه) درخصوص طیفی از موضوعات از جمله برنامه هسته‌ای ایران با «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا گفت‌وگوی تلفنی کردند، به بخشی از صحبت‌های خود با بلینکن ‌اشاره کرد.
بنا بر گزارش پایگاه خبری «عرب‌نیوز»، نتانیاهو که از هر فرصتی برای تبلیغ علیه برنامه هسته‌ای ایران استفاده می‌کند، گفت: «من به بلینکن گفتم که بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران، کمکی به مهار این برنامه نمی‌کند».
نتانیاهو در حالی بار دیگر تلاش کرده که در مسیر احیای برجام مانع‌تراشی کند که اخیراً گزارش‌های مختلفی توسط رسانه‌های عبری مبنی بر ازسرگیری مذاکرات آمریکا و کشورهای اروپایی با جمهوری اسلامی بر سر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور منتشر شده است و کابینه نتانیاهو هم بارها مخالفت خود را با این مذاکرات ادعایی اعلام کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: