kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۶۷۱۰
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۸
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تاکید کرد
 
 
 
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه ۶۰۲ دشت کشور در معرض فرونشست هستند، گفت: برداشت آب در چاه‌های حفرشده کشور باید برای مدت‌زمان مشخصی متوقف شود.
محمدحسن نامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه در برخی از شهرها بحران فرونشست زمین به ‌شکلی پیش رفته که در حال نزدیک شدن به تأسیسات زیرساختی از جمله دکل‌های برق و خطوط راه‌آهن است و برنامه سازمان مدیریت بحران برای مقابله با فرونشست چیست، ابراز کرد: بحث فرونشست یک بحث جدی در کشورمان و دیگر کشورهای دنیاست، حدود 602 دشت کشور در معرض فرونشست قرار دارند.
وی یادآور شد: یکی از راه‌های مقابله با فرونشست دشت، آبخیزداری است و تاکنون 33 میلیون هکتار از زمین‌های کشور بحث آبخیزداری انجام شده و 90 تا 93 میلیون هکتار دیگر باقی مانده است. ضمن اینکه وزارت نیرو در حال بررسی راهکاری است که برداشت آب در چاه‌های حفرشده در کشور چه آن‌هایی که مجوز دارند و چه چاه‌هایی که مجوز ندارند برای مدت‌زمان مشخصی (مثلاً یک یا دو سال) به‌ منظور حفظ منافع عمومی متوقف شود.
گفتنی است، استفاده از منابع چندگانه آب در کشورمان تناسب ندارد به‌طوری که در استفاده از آب چاه افراط شدیدی رخ داده ‌اما از آب دریا هیچ بهره‌برداری نشده است. اگرچه طعم و کیفیت آب دریا و چاه متفاوت است اما برای مصارف کشاورزی و صنعتی می‌توان از منابع تصفیه شده دریا استفاده کرد. در این زمینه جواد قناعت؛ استاندار خراسان جنوبی گفت: با پیگیری‌هایی که در دولت سیزدهم انجام شده، مطالعات و مسیریابی خط انتقال آب از دریای عمان در حوزه سرزمینی خراسان جنوبی در حال انجام است.
نام:
ایمیل:
* نظر: