kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۶۶۸۵
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۴
وزیر امور خارجه:
وزیر امور خارجه گفت: سیاست خارجی ما با تمام ظرفیت خود برای بهبود اقتصاد و معیشت مردم تلاش می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه شامگاه جمعه در جمع اعضای شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم حضور یافت.
آیت‌الله سید‌هاشم حسینی بوشهری در این دیدار، ارتباط سیاست خارجی و مسائل داخلی را، ارتباطی دو سویه ارزیابی کرد و ابراز داشت: سیاست خارجی ما با مسائل داخلی ارتباط تنگاتنگی دارد و به هر میزان که وضعیت داخلی ما منسجم‌تر باشد، سیاست خارجی بهتر و قوی‌تر عمل می‌کند و از طرف دیگر نیز، هر چه تلاش‌های شما در ارتباط با سایر کشورها موفقیت‌آمیزتر باشد، مردم در داخل دلگرم‌تر می‌شوند.
رئیس‌جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: زمانی که رضایتمندی مردم بیشتر می‌شود، ادبیات سایر کشورها نیز در مواجهه با ما متفاوت می‌گردد؛ بنابراین میان این دو مسئله، یک ارتباط دو سویه وجود دارد.
وی، شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را نسبت به مسائل داخلی و خارجی کشور، دغدغه‌مند عنوان کرد و اظهار داشت: در تمامی جلسات، شاهد دغدغه اعضای جامعه مدرسین نسبت به مسائل مختلف داخلی و خارجی هستیم.
در ادامه این جلسه، حسین امیرعبداللهیان ضمن ابراز خرسندی از تأییدات مقام معظم رهبری نسبت به رویکرد دولت سیزدهم در سیاست خارجی، ابراز داشت: رهبر معظم انقلاب از ابتدای تشکیل این دولت، بر رعایت توازن در سیاست خارجی و خودداری از گره زدن آن به یک موضوع، تأکید داشتند.
تاکید بر استفاده از ظرفیت بزرگ ایرانیان خارج از کشور
وزیر امور خارجه توجه به منافع جمهوری اسلامی در تمامی کشورها با نگاه ویژه به آسیا و کشورهای جهان اسلام را از اصول سیاست خارجی در دولت سیزدهم عنوان کرد و تصریح کرد: سیاست خارجی ما با تمام ظرفیت خود برای بهبود اقتصاد و معیشت مردم تلاش می‌کند.
توجه به ظرفیت بزرگ ایرانیان خارج از کشور در عرصه اقتصاد و ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی، جنگ رسانه‌ای و ترکیبی دشمنان علیه جمهوری اسلامی، ابعاد توافقات صورت گرفته با عربستان سعودی، لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان و مذاکرات رفع تحریم‌ها، از جمله مسائلی بود که وزیر امور خارجه به تبیین آنها پرداخت.
در ادامه این جلسه، اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز به بیان نقطه نظرات، سؤالات، ابهامات، انتقادات و پیشنهادات خود در محورهای مختلف از جمله مسئله آذربایجان، برجام، مشکلات شیعیان در منطقه، تعطیلی برخی از مراکز اسلامی در کشورهای غربی و لزوم استفاده از ظرفیت‌های حوزه علمیه در تعاملات بین‌المللی، پرداختند و در خاتمه نیز امیر‌عبداللهیان به پاسخگویی به سؤالات مطروحه پرداخت.
عزم و اراده ایران و سوریه برای اجرایی شدن توافقات سفر رئیسی به دمشق
همچنین حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و فیصل المقداد وزیر خارجه جمهوری عربی سوریه در تماس تلفنی، ضمن ابلاغ سلام‌های گرم مقامات عالی دو کشور، آخرین تحولات در روابط دوجانبه و تحولات منطقه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
وزیر خارجه سوریه در این تماس تلفنی گزارشی از تحولات و گشایش‌های اخیر در روابط سوریه با کشورهای عربی و حضور مثبت بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در نشست سران اتحادیه عرب ارائه کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این تماس تلفنی، ضمن تبریک موفقیت‌های اخیر سوریه، این تحولات را مثبت و سازنده خواند.
طرفین همچنین ضمن ‌اشاره به سفر موفقیت‌آمیز رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به سوریه و نتایج مثبت آن، بر عزم و اراده خود بر اجرایی شدن توافقات انجام شده در این سفر تاکید کردند.
دیدار «اسدالله اسدی» با وزیر امور خارجه
همچنین اسدالله اسدی، دیپلمات آزاد شده ایرانی از زندان‌های بلژیک، شنبه ۲۰ خردادماه ۱۴۰۲ با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان، در محل ساختمان شماره یک وزارت خارجه دیدار کرد.
اسدالله اسدی دبیر سوم سفارت ایران در اتریش در تاریخ ۹ تیر ۱۳۹۷ با طراحی رژیم صهیونیستی و عاملیت برخی سرویس‌های امنیتی اروپایی، در آلمان به گروگان گرفته شد، پس از آن به بلژیک منتقل شد و در دادگاهی نمایشی و کاملاً سیاسی و مدیریت شده به ۲۰ سال زندان محکوم شد. وی جمعه پنجم خرداد ماه بعد از پنج سال اسارت در آلمان و بلژیک وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.
در این دیدار علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه و ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند.

نام:
ایمیل:
* نظر: