kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۶۵۸۶
تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۳
مقامات فرودگاه صنعا:
علي‌رغم برخي توافقات منطقه‌اي، اما محاصره فرودگاه صنعا، پايتخت يمن همچنان ادامه دارد. موضوعي كه باعث تشديد درد و رنج يمني‌ها شده است و مقامات اين كشور به‌خاطر تداوم محاصره، ائتلاف سعودي را به باد انتقاد گرفته‌اند.

با وجود آنكه تحولات يمن طي دو ماه گذشته به سمت آرامش به پيش رفته است، اما به نظر مي‌رسد كه وضعيت فرودگاه صنعا همچنان نامشخص است و اين فرودگاه مهم يمن هنوز نيز تحت محاصره قرار دارد. در همين ارتباط نيز مسئولان حوزه هواپیمایی یمن تاکید کردند که اقدام ائتلاف متجاوز در بسته نگاه داشتن و محاصره فرودگاه صنعا به روی مقاصد غیر اردن، جنایت جنگی است که شهروندان از آن متضرر هستند. اين مقامات از عدم تغيير رفتار ائتلاف سعودي در برابر محاصره يمن انتقاد كردند.
«رائد جبل»، معاون سازمان هواپیمایی کشوری یمن روز پنج‌شنبه تاکید کرد که تداوم کار ائتلاف متجاوز در محدود کردن پروازها از فرودگاه بین‌المللی صنعا به یک مقصد و بالعکس، درد و رنج یمنی‌ها را تشدید می‌کند. وی در گفت‌وگو با خبرگزاری یمنی «سبأ»  بازگشایی فرودگاه بین‌المللی صنعا به روی پروازهای بین‌المللی به‌عنوان یک حق انسانی برای یمنی‌هاست که باید به آن پاسخ داده شود. این مقام سازمان هواپیمایی یمن تاکید کرد: «اقدام ائتلاف متجاوز در اعطای مجوز سه پرواز دیگر به سمت اردن، حداقل نیاز فعلی به پروازها به مقاصد مختلف را تامین نمی‌کند. ادامه پروازها تنها به سمت یک مقصد و آن هم امان، پایتخت اردن، هزینه‌ها و دردسر شهروندانی را که مایل به سفر به مقاصدی غیر از این کشور هستند چندبرابر می‌کند از همین‌رو رفع کامل محاصره فرودگاه صنعا حق مردم یمن است.»
«مازن غانم الصوفی»، مدیرکل سازمان حمل‌ونقل هوایی یمن نیز روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با المسیره تاکید کرد: «فرودگاه صنعا همچنان تحت محاصره است و محاصره فرودگاه تا زمان گشایش کامل آن به مقاصد مختلف شکسته نشده است. وی با بیان اینکه در طول هفته تنها 6 پرواز از فروگاه صنعا انجام می‌شود، گفت: «این پروازها غیرکافی است و ما خواهان باز شدن کامل فرودگاه هستیم.» غانم الصوفی بسته ماندن فرودگاه صنعا را جنایت جنگی خواند و گفت: این شهروندان یمنی هستند که از بسته ماندن فرودگاه زیان می‌برند. بيش از هشت سال محاصره فرودگاه بین‌‌المللی صنعا از سوی ائتلاف سعودی سبب بروز شدیدترین فاجعه انسانی در یمن شده است و انتظار مي‌رود كه مقامات سعودي پس از تسهيل توافقات منطقه‌اي اخير، هرچه زودتر زمينه پايان محاصره همه‌جانبه مردم يمن را فراهم آورند. از 26 مارس 2015 كه حملات بي‌امان ائتلاف سعودي علیه مردم یمن آغاز شد، مردم اين كشور در محاصره همه‌جانبه زميني، دريايي و هوايي قرار داشته‌اند.

نام:
ایمیل:
* نظر: