kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۶۱۰۰
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۰
با تصویب نمایندگان، تمامی قراردادهای اجاره و جزئیات آنها بایستی در سامانه‌های مربوطه ثبت شده و همه دستگاه‌ها موظف‌اند استعلامات مربوط به سکونت متقاضیان خود را توسط این سامانه‌ها انجام دهند.


صبح روز دوشنبه 8 خرداد 1402 جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست محمدباقر قالیباف تشکیل شد و مواردی از قبیل ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح دو فوریتی کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی و گزارش کمیسیون اجتماعی درباره لایحه تشکیل وزارت بازرگانی در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.
پیش از آغاز جلسه علنی مجلس، اعضای ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش در مجلس حضور یافتند و نمایندگان مجلس از اقدام شجاعانه و پرافتخار آنها در ماموریت اخیر تقدیر کردند.
همچنین امیر ایرانی، فرمانده نداجا در مجلس حضور یافت و به ارائه توضیحاتی پیرامون ماموریت عظیم این ناوگروه پرداخت.
فرمانده نیروی دریایی ارتش اظهار داشت: ما با اقتدار در صحنه دریا حضور پیدا کرده و در صحنه دریا هر آنچه شیطنت بود، با سیلی محکم پاسخ داده شد.
وی بیان کرد: ناوگروه ۸۶ مأموریت خود را در مهر ماه ۱۴۰۱ آغاز کرد، البته در یک دوره یک ساله نیز قبل از آغاز این مأموریت، کار علمی انجام شد و ما به دریا تسلط پیدا کردیم. دریانوردی ما سبز بود و پیام صلح و دوستی را رساند و همه قوانین به‌خوبی رعایت شد. در هر بندری که حضور پیدا کردیم، ابتدا نماز جماعت برگزار شد و حتی یک شیطنت نیز انجام نشد و با قدرت در دریا و خشکی حضور پیدا کردیم.
امیر ایرانی با تاکید بر اینکه عمق راهبردی و ژئوپلیتیکی ما به عنوان دست بلند نظام باید تقویت شود، تصریح کرد: چند ابهام راهبردی برای دشمنان ایجاد کردیم و آنان حتماً با این ابهام‌ها صحنه روزگار را ترک خواهند کرد. ما بزرگ‌ترین و بالاترین سطح بانک اطلاعاتی را در طول این سفر جمع‌آوری کردیم و امروز در اختیار ماست و سطح بازدارندگی ما به بالاترین حد افزایش یافته است.
ساماندهی وضعیت اجاره مسکن
در دستورکار مجلس
نمایندگان در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح دوفوریتی کنترل و ساماندهی اجاره‌بهای املاک مسکونی با ماده ۲ این طرح موافقت کردند.
طبق این ماده کلیه دستگاه‌ها، نهادهای اجرایی و زیرمجموعه‌های آنها مکلفند استعلامات مورد نیاز اقامت و سکونت متقاضیان خود را صرفاً از طریق سامانه ملی املاک و اسکان کشور انجام دهند.
همچنین سازمان بازرسی کل کشور موظف شد ظرف مدت دو ماه از لازم‌الاجرا شدن این قانون، مدیران و‌ اشخاصی که استنکاف یا ترک فعل آنها در این خصوص به تشخیص کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیک موضوع قانون مدیریت داده‌ها و اطلاعات ملی مصوب ۰۸/ ۱۴۰۱/۱۰ محرز شده است را حسب مورد به هیئت تخلفات اداری معرفی کند.
قراردادهای اجاره
باید در سامانه ملی ثبت شود
نمایندگان مجلس همچنین ماده 4 طرح ساماندهی اجاره‌بهای املاک مسکونی را به تصویب رساندند که طبق آن موجران املاک مسکونی مکلفند قرارداد اجاره املاک و مستغلات را از طریق دفاتر اسناد رسمی در سامانه الکترونیک ثبت اسناد و یا در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت نمایند.
در کلیه قراردادهای اجاره می‌بایست مدت و مبلغ اجاره تصریح و در سامانه‌های ثبت الکترونیک اسناد یا ثبت معاملات املاک و مستغلات ثبت شود و پس از تأیید موجر، مستأجر و دو نفر افراد مورد اطمینان طرفین به عنوان شهود، اقدام به اخذ کد رهگیری نمایند.
همچنین سازمان تعزیرات حکومتی موظف است با کسانی که قرارداد اجاره را در این سامانه ثبت نکرده و یا اطلاعات نادرست ثبت می‌کنند، برخورد کند.
شهرداری‌ها
موظف به شناسایی خانه‌های خالی شدند
وکلای ملت روز گذشته گام مهمی برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی برداشتند و با تصویب ماده 6 طرح ساماندهی اجاره‌بهای املاک مسکونی، شهرداری‌های شهرهای دارای بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت مکلف شدند واحدهای مسکونی خالی از سکنه واقع در شهرها را شناسایی و اطلاعات آن را در اختیار وزارت راه و شهر‌سازی قرار دهند و وزارت راه و شهر‌سازی موظف شد بر اساس اطلاعات سامانه ملی املاک و اسکان کشور، اطلاعات دریافتی را صحت‌سنجی نماید و پس از تأیید، جهت اخذ مالیات متعلقه موضوع ماده (۵۴ مکرر) قانون مالیات‌های مستقیم به سازمان امور مالیاتی معرفی نماید.
گفتنی است صد درصد درآمد حاصل از مالیات بر خانه‌های خالی شناسایی شده توسط شهرداری‌ها به حساب شهرداری شهرهای محل اخذ مالیات صرفاً برای احیای بافت‌های فرسوده و اتخاذ تدابیر لازم برای ساخت خانه برای افراد بی‌بضاعت واریز می‌شود.
حضور رئیس‌جمهور در مجلس
برای دفاع از صحرایی
حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت‌رئیسه مجلس روز گذشته در گفت‌وگویی از حضور رئیس‌جمهور در مجلس برای دفاع از صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش خبر داد.
به گزارش مهر، سلیمی اذعان داشت: ما از رئیس‌جمهور برای حضور در جلسه رأی اعتماد وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش دعوت کردیم و احتمالاً وی در مجلس حضور می‌یابد.
گفتنی است رضا مراد صحرایی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش معرفی شده و امروز جلسه بررسی صلاحیت وی در بهارستان برگزار خواهد
شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: