kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۶۰۶۸
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۵

 

گروه تعزیه «شبیه واقعه» که مقام نخست جشنواره تئاتر صحرایی تونس را کسب کردند از سوی رئیس‌ و مدیران حوزه هنری در مراسمی تجلیل شدند.
جشنواره تئاتر صحرایی تونس اردیبهشت ماه سال جاری در حالی با حضور گروه‌های نمایشی از ۲۲ کشور دنیا که هر کدام دارای مکتب و سبکی شناخته شده در دنیا از جمله ایتالیا، اسپانیا، لبنان، سوئد، سوریه، عراق و... هستند برگزار شد که یک شرکت‌کننده ویژه داشت؛ یک گروه تعزیه و شبیه‌خوانی از کشورمان که به عنوان نماینده ایران در این فستیوال شرکت کرده بود و توانست با اجرای تعزیه «شبیه واقعه» رتبه نخست فستیوال را از آن خود کند.
در این نمایش میدانی که بر اساس تعزیه حربن‌یزید ریاحی و سرگذشت ایشان در واقعه کربلا ساخته و اجرا شد، تعدادی از هنرمندان برجسته شبیه‌خوان قم و ایران همچون سید محسن‌هاشمی، ابوالفضل صابری، سید محمدرضا امینی، علیرضا سعیدی، محسن آقا حسنی و محمد حسین عرب قمی‌ به ایفای نقش پرداختند.
از این گروه، با حضور محمد مهدی دادمان رئیس‌حوزه هنری انقلاب اسلامی، کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، علی فروزانفر معاون هنری حوزه هنری، جواد فلاحتی کارگردان تعزیه «شبیه واقعه» و جمعی دیگر از عوامل این گروه تعزیه در سالن طاهره صفارزاده حوزه هنری تجلیل شد.
کوروش زارعی به عنوان آغازگر این مراسم با بیان اینکه حوزه هنری تعزیه را یکی از مهم‌ترین گونه‌های نمایشی اصیل می‌داند که باید احیا شود، گفت: گروه تعزیه «شبیه واقعه» با کارگردانی و سرپرستی جواد فلاحتی به نمایندگی از هنرهای نمایشی جمهوری اسلامی ایران گروهی است که سال‌ها با حوزه هنری همکاری داشته است و توانست حضوری موفق و درخشان داشته باشد. این مراسم به‌پاس اجرای خوب و موفقیتی که کسب شده است، برگزار می‌شود.
وی در ادامه با‌ اشاره به اینکه هنر موسیقی در اجرای موفق این گروه تاثیر بسزایی داشت، گفت: تعزیه به گونه‌ای اپرای مذهبی است که می‌تواند مفاهیم و محتوای مذهبی، روایی و معرفتی ما را برای مخاطب خود حتی مخاطب ناآشنا به زبان فارسی بیان می‌کند.
زارعی با‌ اشاره به فیلم‌هایی که از اجرای این گروه تعزیه در تونس ابتدای مراسم تجلیل به نمایش درآمد افزود: در اجرای این تعزیه ما شاهد اجرای قطعه‌های موسیقی بی‌نظیری هستیم که به یاری متن اصلی آمده و به درک بهتر مخاطب از معنا و مفهوم لحظه به لحظه اجرا کمک می‌کند.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: