kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۶۰۴۵
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۴

 


کرج- خبرنگار کیهان:
کیانا فاطمی، دانش‌آموز مخترع کرجی با ساخت «حسگر هوشیاری تعادلی» ضمن کسب مدال نقره مسابقات جهانی معتبر «ایفیا»، نویدبخش یک تحول بزرگ در پزشکی شده است؛ اختراع او می‌تواند وضعیت سلامت افراد مسن، بسیاری از بیماران و حتی ورزشکاران را در شرایط خاص به صورت لحظه به لحظه کنترل کند و در صورت مشاهده هرگونه مورد اضطراری، به‌صورت خودکار با اورژانس و نزدیکان فرد تماس بگیرد.
مسابقات جهانی ایفیا همه‌ساله در ژنو سوئیس با حمایت رسمی مرکز مالکیت‌های معنوی سازمان ملل متحد و همچنین انجمن جهانی اختراعات و بسیاری از مراکز معتبر علمی، تحقیقاتی و صنعتی اتحادیه اروپا برگزار می‌شود.
وی از ثبت اختراعش به نام «حسگر هوشیاری تعادلی» خبر داد و گفت: این حسگر هوشیار که از چند جزء تشکیل شده و قطعه اصلی تشکیل‌دهنده آن از گوشی همراه نمونه‌برداری شده، همیشه همراه سالمندان و بیماران و افرادی که دارای عصب حرکتی ضعیف هستند خواهد بود و در مواقعی که نیاز به کمک باشد، این حسگر هوشیار با هشداری که نواخته‌ می‌شود به اطرافیان اطلاع‌ می‌دهد.
وی می‌گوید: این دستگاه کوچک با توجه به ارتعاش سیستم تنفسی و ضربان قلب برای کوهنوردان در ارتفاعات، زمانی که دیگر اکسیژن را تنفس‌ نمی‌کنند هشدار‌ می‌دهد؛ همچنین در مکان‌هایی که امکان مرگ خاموش و گازگرفتگی وجود دارد، سالمندانی که هوشیاری ندارند و افراد دارای بیماری صرع می‌توانند با زدن دکمه تماس‌های ضروری که شامل اورژانس و ۴ نفر از نزدیکان فرد است، لوکیشن ارسال کرده و امداد‌رسانی‌ می‌شوند.
وی در مورد حجاب خود در زمان شرکت در این رویداد گفت: من با هزینه شخصی خودم در این مسابقات حاضر شدم اما به خاطر دورماندن از مسائل سیاسی و پیشبرد هدف علمی خود با حجاب و طبق مقررات جمهوری اسلامی در مسابقات ظاهر شدم. هدفم پیشبرد مسئله‌ای علمی بود و نمی‌خواستم به خاطر شرایط اجتماعی کشورم، مشکلی در این زمینه به وجود آید.
این دانش‌آموز موفق کرجی در پاسخ به سؤال ما که رمز موفقیتش را در چه چیزی‌ می‌داند گفت: پشتکار خودم و همراهی خانواده‌ام. اینکه خانواده از هیچ لحاظی برای من کم نگذاشتند، چه از لحاظ مشاوره روحی و چه از لحاظ درسی.

نام:
ایمیل:
* نظر: