kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۵۸۷۹
تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۶
فقر چهارمین عامل مرگ و میر در آمریکا
بنابر اعلام منابع رسمی در آمریکا، وضعیت فقر در این کشور به آن حد رسیده است که آن را به «چهارمین عامل مرگ و میر مردم» تبدیل کرده است. چیزی نزدیک به 40 میلیون فقیر در این کشور زندگی می‌کنند که به گفته جو بایدن، مجبورند بین غذا و درمان، یکی را انتخاب کنند.
 
 
 
سرویس خارجی-
 
فقر مدتی است به «چالشی جدی و همه‌گیر» در آمریکا تبدیل شده و جنگ اوکراین نیز- اگرچه کار و بار موسسات و شرکت‌های نظامی و فعال در حوزه انرژی را حسابی سکه کرده است- اما روی فعالیت سایر شرکت‌ها و مردم عادی اثر سوء خود را گذاشته است. مسئله‌ای که با بحران کرونا شروع شد و با جنگ اوکراین روزبه‌روز حادتر گردید و بحران بدهی نیز آن را بیش از پیش عمیق‌تر و پیچیده‌تر کرد. طبق اعلام برخی منابع سیاسی در آمریکا کاخ سفید چیزی بالغ بر 200 میلیارد دلار به شکل کمک‌های تسلیحاتی و مالی از جیب مالیات‌دهندگان آمریکایی تقدیم «زلنسکی» کرده و همین مسئله، انتقادات از دولت بایدن را به اوج رسانده است. همین انتقادات از جمله دلایل پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای بود که سال گذشته میلادی برگزار شد.
حالا خبر رسیده که فقر، به یکی از چهار دلیل اصلی مرگ و میر در آمریکا تبدیل شده است. براساس پژوهش انجمن پزشکی آمریکا، ۱۸۳ هزار آمریکایی در سال ۲۰۱۹ به علت فقر جان خود را از دست داده‌اند. «متیو دزموند» جامعه‌شناس و استاد دانشگاه پرینستون آمریکا در تازه‌ترین کتاب خود با نام «فقر، ساخته آمریکاست» تاکید می‌کند که نرخ فقر در آمریکا متناسب وضعیت این کشور در سایر حوزه‌ها نیست. تا آنجا که میزان فقر در میان اهالی آمریکا،‌ ۲۵ درصد بیشتر از بقیه کشور‌های پیشرفته جهان است. 
به گفته استاد دانشگاه پرینستون، تعداد افراد فقیر در آمریکا هر روز بیشتر می‌شود و حالا تعداد افراد زیر خط فقر در این کشور به ۳۸ میلیون نفر رسیده است. به عبارت دیگر، فقرای آمریکا می‌توانند کشوری تشکیل دهند که جمعیت آن بیشتر از استرالیا است!
بیماری قلبی، سرطان، سیگار و فقر
نتایج این مطالعات که به تازگی در گزارشی تحت عنوان: «فقر،‌ چهارمین عامل کشتار آمریکایی‌ها» منتشر شده، تاکید می‌کند که آمار تلفات فوق‌الذکر در سایه فقر دست پایین است و داده‌ها و الگوهای مطالعاتی مربوط به سال قبل از همه‌گیری ویروس کرونا است. این تجزیه و تحلیل نشان می‌دهد که تنها بیماری قلبی، سرطان و سیگار توانسته‌اند کشنده‌تر از فقر در آمریکا ظاهر شوند. چاقی، دیابت، مصرف بیش از حد مواد مخدر، خودکشی، اسلحه گرم از جمله دیگر علل شایع مرگ در این کشور هستند که در جایگاه‌های بعدی ایستاده‌اند. «دیوید بردی» نویسنده ارشد دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید: «فقر به اندازه زوال عقل، تصادفات، سکته مغزی، آلزایمر و دیابت می‌کشد.»
بحران اصلی از 40 سالگی شروع می‌شود
یافته‌های دیگر نشان می‌دهد که افراد فقیر در آمریکا تا سن چهل سالگی همچون سایر انسان‌ها زندگی می‌کنند اما بعد از با مشکلات مختلفی مواجه می‌شوند و از پس هزینه‌های زندگی برنمی‌آیند و از همین جهت امید کمتری نسبت به ادامه زندگی دارند. محققان می‌گویند که شمار انسان‌هایی که به‌دلیل فقر در آمریکا جان خود را از دست می‌دهند ریشه در سیاست‌های آمریکا دارد. سیاست‌هایی که عمدتا با رگه‌هایی از نژادپرستی همراه شده است. در این مقاله می‌خوانیم: «از آن‌جایی که برخی از گروه‌های اقلیت قومی و نژادی به مراتب بیشتر در فقر هستند، نقش نابرابری‌های قومی و نژادی در امید به زندگی بیشتر مشخص می‌شود. فراتر از رنجی که افراد فقیر می‌کشند، مطالعات نشان می‌دهد که هزینه‌های مرتبط با کفن و دفن برای بازماندگان بسیار گران درمی‌آید. استاد دانشگاه کالیفرنیا تصریح می‌کند: «اگر فقر کمتری داشتیم، سلامت و رفاه بسیار بهتری داشتیم و مردم می‌توانستند بیشتر کار کنند و بهره‌وری بیشتری داشته باشند. همه اینها روش‌ها و مزایای سرمایه‌گذاری از طریق سیاست‎های اجتماعی است.
گزارش مشابه بلومبرگ
از سوی دیگر بلومبرگ نیز با انتشار گزارشی، به بحران اقتصادی آمریکا از زاویه‌ای دیگر پرداخت و وضعیت وخیم بدهی‌های دولت آمریکا را خطرناک توصیف کرد. این رسانه مشهور آمریکایی نوشت وضعیت نقدی و استقراضی وزارت خزانه‌داری آمریکا بسیار حاد شده است و میزان پولی که دولت آمریکا باید برای پرداخت صورتحساب‌هایش بپردازد به کمترین میزان از سال 2017 رسیده است و دولت بایدن را با این خطر مواجه کرده است که تا اوایل ماه آینده با کمبود شدید بودجه مواجه شود.
توئیت معنی‌دار بایدن
این وضعیت اقتصادی آن‌قدر به تنگنا رسیده که واکنش رئیس‌جمهور آمریکا را به همراه داشته است. جو بایدن در حساب رسمی خود در توئیتر ضمن انتشار پیامی نوشت: «هیچ آمریکایی نباید بین گذاشتن غذا روی میز و رفتن به دکتر یکی را انتخاب کند.» گفتنی است،‌ وضعیت اقتصادی در آمریکا در سال جاری میلادی روزبه‌روز در حال وخیم‌تر شدن است و حالا عمده اقتصاددانان آمریکایی نسبت به بروز رکود توأم با تورم هشدار می‌دهند که اگر رخ دهد وضعیت فقر در آمریکا از این هم بدتر خواهد شد و آمریکایی‌های بیشتری با مشکلات جدی‌تری مواجه خواهند شد.
نقش گوگل در شکل‌دهی افکار!
 از سوی دیگر منابع تحقیقاتی در آمریکا گزارش تکان‌دهنده دیگری را نیز درباره نقش موتور جست‌وجوگر «گوگل» در شکل‌دهی به افکار عمومی به‌ویژه در ایام امتخابات منتشر کرده است. اگرچه در افکار عمومی این‌طور جا افتاده که بسیاری از شبکه‌های اجتماعی نظیر توئیتر و فیس‌بوک عوامل اصلی انحراف افکار عمومی در انتخابات آمریکا هستند اما ظاهرا موتور جست‌وجوگر گوگل بیشترین دستکاری‌ها را در نتایج خبری و جست‌وجوها داشته است. رابرت اپستاین روانشناس پژوهشی فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌ هاروارد تاکید می‌کند که گوگل قدرت آن را دارد که نظر اشخاص را تغییر دهد و انتخابات را مطابق با جهان‌بینی لیبرال خود تغییر دهد. اپستاین در مورد تغییر ۶ میلیون رای به نفع جو بایدن در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ معتقد است که گوگل به‌طور مخفیانه با استفاده از رویه‌های مشخصی جست‌وجو را به سمت تبلیغ برای بایدن و القائات منفی به ضرر بایدن هدایت کرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: