kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۵۸۷۲
تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۰
با حضور شهردار تهران 
در پنجاه و هفتمین پویش «امید و افتخار» آیین افتتاح تصفیه‌خانه خلیج‌فارس و طرح‌های مدیریت منابع آب در منطقه ۱۹ با حضور شهردار و رئیس‌شورای شهر تهران برگزار شد.
 
 
 
 
به گزارش شهر، در آغاز این مراسم شهردار پایتخت گفت: سیلاب، زلزله، فرونشست زمین و طوفان، چهار مخاطره اصلی تهران است که برای حل این مخاطرات از روز نخست راهکار داشتیم، به عنوان مثال در حوزه روان‌آب‌ها، با ساماندهی و توسعه شبکه ۵۳۰ کیلومتری آب‌های زیرزمینی شهر تهران را به ویژه نواحی غرب آن از خطر سیلاب مصون نگه داریم.
علیرضا زاکانی تاکید کرد: مهم‌ترین عامل فرونشست زمین برداشت از سفره آب‌های زیرزمینی است. راهکار عبور از این بحران بازچرخانی آب با هدف به حداقل رساندن استفاده از سفره‌های آب زیرزمینی است.
زاکانی ادامه داد: در رابطه با مدیریت مصرف آب شرب، چاره‌ای جز فرهنگ‌‌سازی و استفاده درست و بهینه از آب نداریم. سال گذشته برای تامین آب باکیفیت ۴۹ چاه آب در شهر تهران مورد استفاده دستگاه‌های مختلف قرار گرفت و در کنار آن ۵۰ نقطه دیگر نیز برای حفر چاه عمیق در نظر گرفته‌شد.
سهم ۱۱ میلیون مترمکعبی روان‌آب‌ها در آب تهران
وی افزود: سالانه ۱۸۵ میلیون مترمکعب آب صرف آبیاری فضای سبز در شهر تهران می‌شود که از این میزان‌، ۱۳۵ میلیون مترمکعب به وسیله چاه و باقی با بازچرخانی آب تامین می‌شود. همچنین در کل حدود ۱۱ میلیون مترمکعب آب تهران نیز سهم روان‌آب‌هاست.
شهردار تهران اظهار داشت: مطابق تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت نیرو امضا کردیم تا سال ۱۴۱۰، به میزان ۱۴۵ میلیون مترمکعب آب تهران از طریق بازچرخانی تامین می‌شود، این در حالی‌است که مطابق افق ۱۴۱۰ برای آبیاری فضای سبز تهران به ۲۱۰ میلیون مترمکعب آب نیاز داریم و مطابق آمار حتی با وجود تفاهم‌نامه وزارت نیرو حداقل
۶۵ میلیون مترمکعب منابع آبی برای آبیاری فضای سبز تهران کم خواهیم داشت.
زاکانی تاکید کرد: در چنین شرایطی چاره‌ای نداریم جز این‌که شهرداری تهران جداگانه نیز به فکر افتتاح پروژه‌هایی مانند تصفیه‌خانه خلیج‌فارس باشد. کلنگ پروژه خلیج‌فارس ۲۷ سال قبل بر زمین خورده بود و تا پنج ماه قبل پروژه تنها ۳۰ درصد پیشرفت داشت اما در این مدت ‌اندک با کار جهادی فاز نخست پروژه تکمیل شد و فاز دوم نیز پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد. در مجموع با بهره‌برداری کامل تصفیه‌خانه خلیج‌فارس به ظرفیت بازچرخانی آب در تهران سالانه دو و نیم میلیون مترمکعب افزوده می‌شود.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: