kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۵۶۹۸
تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۰
 
 
 
معاون وزیر راه و شهر‌سازی خبر داد: در شورای عالی مسکن علاوه‌بر وام قبلی نهضت ملی مسکن، ۴۰۰ میلیون تومان وام با سود دو درصد برای متقاضیان دهک‌های یک و دو و 300 میلیون تومان هم برای دهک‌های سه و چهار تخصیص یافت.
به گزارش فارس، مراسم آغاز به کار رسمی سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور دیروز با حضور معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهر‌سازی انجام شد. در این مراسم، ‌هادی عباسی ضمن ‌اشاره به اهمیت ساماندهی اجاره مسکن اظهار داشت: دنیا به سمت هوشمند‌سازی قرارداد و بستر‌سازی قراردادها حرکت کرده است و در بستر قراردادهای هوشمند فرصت تبادل قرارداد بین دو نفر را فراهم می‌کند.
وی در بیان فرآیند ثبت قرارداد اجاره مسکن خاطرنشان کرد: قرارداد در این سامانه با امضای موجر، مستاجر و حداقل دو شاهد منعقد می‌شود و کد رهگیری به صورت رایگان برای طرفین قرارداد صادر خواهد شد.
 ثبت 1200 قرارداد اجاره
معاون وزیر راه وشهر‌سازی گفت: این قرارداد اجاره با تایید طرفین قابل استناد است و تاکنون بیش از 1200 قرارداد اجاره در این سامانه به ثبت رسیده است و این فرآیند به صورت ۲۴ ساعته فعال هستند.
عباسی ادامه داد: مشاورین املاک خدمات مختلفی ارائه می‌دهند و هیچ‌گاه هدف وزارت راه و شهر‌سازی حذف این صنف نیست بلکه می‌خواهیم مشاوران خدمات حرفه‌ای و پیشرفته ارائه دهند.
وی گفت: قراردادهای اجاره ثبت شده در سامانه املاک مشابه سایر قراردادها ضمانت اجرایی دارد.
 معافیت مالیاتی
قائم‌مقام وزیر راه و شهر‌سازی تاکید کرد: در این سامانه زمانی که موجران قرارداد می‌بندند از مالیات بر خانه‌های خالی هم معاف می‌شوند.
عباسی افزود: این سامانه دعاوی قضایی را کاهش خواهد داد و شاهد کاهش پرونده‌ها خواهیم بود و قراردادهای اجاره قوانین خاص خودش را دارد و به سوی معافیت مالیاتی قراردادهای اجاره می‌رویم، بیشترین خطر مالیاتی موجران مالیات بر خانه‌های خالی است و این سامانه این مسئله را رفع کرده است.
او گفت: وزارت راه و شهر‌سازی مخالف مالیات بر اجاره است و این مسئله را در مجلس شورای اسلامی پیگیری می‌کند. همچنین در شرایط فعلی ثبت قرارداد اجاره مسکن در سامانه املاک و مستغلات اجباری نیست.
این مسئول اضافه کرد: در بازه زمانی اجرای آزمایشی هیچ‌گونه گزارشی دال بر کلاه‌برداری وجود نداشته و ضمانت این مسئله ارسال پیامک به سیمکارت به نام کد ملی موجر، مستاجر و مشاورین املاک است.
عباسی یادآور شد: برآورد ما این است که در کشور ۶ میلیون خانواده مستاجر وجود دارد که معادل 
۲۰ میلیون نفر است.
 ۲۰۰ متر زمین رایگان برای فرزند سوم به بعد
معاون وزیر راه و شهر‌سازی با‌ اشاره به طرح جوانی جمعیت گفت: بر اساس این قانون کسانی که فرزند سوم به بعد دارند مشمول دریافت ۲۰۰ متر زمین رایگان می‌شوند که هزینه آماده‌‌سازی را دریافت کنند. وی اضافه کرد: سامانه‌ای در وزارت راه و شهر‌سازی راه افتاده و تاکنون ۸۰ هزار متقاضی در آن ثبت‌نام کردند. در شهرهایی که زمین وجود دارد، این زمین در اختیار قرار گرفته و در شهرهایی که زمین نیست استان‌ها مکلف به تامین زمین هستند.
معاون وزیر راه و شهر‌سازی یادآور شد: اقدام وزارت راه و شهر‌سازی فراتر از تکلیف قانونی است و تاکنون ۳۰۰۰ متقاضی در این طرح زمین گرفتند. عباسی گفت: این امکان ارتباطی با فرم جیم ندارد و قانون صراحتا این متقاضیان را معاف کرده است.
عباسی گفت: پس از تسویه بدهی برای هزینه آماده‌‌سازی زمین این زمین‌ها قابل خرید و فروش است. هزینه آماده‌‌سازی زمین بین ۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان متفاوت خواهد بود. 
او خاطرنشان کرد: شورای عالی مسکن سقف تسهیلات را به ۵۵۰ میلیون تومان در تمام شهرها افزایش داد و این سقف در شورای پول و اعتبار تصویب و به بانک‌ها ابلاغ شد.
 تسهیلات جدید حمایتی
این مسئول افزود: برای دهک‌های یک تا چهار عموما مشکل آورده اولیه برای مردم وجود داشت و قرار شد، برای دهک یک و دو، ۴۰۰ میلیون وام 
۱۵ ساله دو درصد و دهک سه و چهار، ۳۰۰ میلیون تسهیلات ۱۵ ساله ۲ درصد علاوه ‌برای وام با سقف ۵۵۰ میلیون وجود دارد.
عباسی ادامه داد: ما ۱۵۰ هزار واحد مسکونی زمین رایگان به صورت اجاره ۹۹ ساله در اختیار قرار گرفت، ۵۵۰ هزار واحد زمین در اختیار انبوه‌سازان، در بافت‌های شهری ۱۰۰ هزار واحد، ۱۰۰ هزار واحد خودمالکی، ۲۲۰ هزار مسکن روستایی، سیستم بانکی هم حرکت خوبی آغاز کرده است. در مجموع یک میلیون ۲۳۵ هزار واحد نهضت ملی مسکن در حال ساخت است.
نام:
ایمیل:
* نظر: