kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۵۶۹۴
تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۱
حضور 4 تیم خارجی در ارومیه قطعی شد
چهل و سومین دوره رقابت‌های بین‌المللی کشتی آزاد جام تختی از امروز پنجشنبه و به مدت 2 روز در سالن الغدیر شهر ارومیه برگزار می‌شود.
 
 
 
سرویس ورزشی- 
 
چهل و سومین دوره رقابت‌های بین‌المللی کشتی آزاد جام جهان پهلوان تختی به‌عنوان مرحله چهارم چرخه انتخابی تیم ملی روزهای ۴ و ۵ خردادماه به میزبانی شهر ارومیه در استان آذربایجان غربی برگزار خواهد شد. یکی از مهم‌ترین مسابقات و البته حساس طی چند سال اخیر را به طور حتم در ارومیه شاهد خواهیم بود؛ جایی که تقریبا ترکیب تیم ملی کشتی آزاد برای حضور در بازی‌های آسیایی ‌هانگژو و جهانی سال ۲۰۲۳ در بلگراد به عنوان گزینشی المپیک، مشخص خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که بازی‌های آسیایی تنها در ۶ وزن المپیکی ۵۷، ۶۵، ۷۴، ۸۶، ۹۷ و ۱۲۵ کیلوگرم برگزار خواهد شد.
فدراسیون کشتی امسال چرخه انتخابی را تدوین کرد که از مسابقات کشتی آزاد قهرمانی کشور آغاز شد و بعد از آن برخی نفرات به مسابقات رنکینگ‌دار کرواسی اعزام شدند و نفرات برتر قهرمانی کشور دوباره در مسابقات قهرمانی آسیا در قزاقستان مورد ارزیابی قرار گرفتند و چکیده سه مسابقه اخیر در کنار مدال‌آوران جهانی ۲۰۲۲ باید ‌شانس خود را در جام تختی امتحان کنند. در این پیکارها کامران قاسم‌پور و رحمان عموزادخلیلی به دلیل کسب مدال طلا در جهانی بلگراد معاف هستند و امیرمحمد یزدانی به دلیل مصدومیت حضور نخواهد داشت. البته علیرضا کریمی و علیرضا سرلک نیز گواهی پزشکی خود را به فدراسیون ارائه کرده و منتظر موافقت فدراسیون برای معاف از حضور در جام تختی هستند.
آنچه که مسلم است جام تختی امسال آبستن حوادث زیادی است و چهره‌های جدید و جوان به کشتی آزاد کشورمان معرفی خواهند شد و باید دید که آیا کادر فنی براساس چرخه‌ای که تدوین کرده تا پایان پای آن خواهد ایستاد یا اینکه در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی شاهد برخی تغییرات خواهیم بود.
اما از نکات ابهام‌برانگیز پیش از آغاز جام تختی، ارفاق وزن تنها برای ۴ وزن بود. با صلاحدید کادر فنی و با توجه به شرایط متفاوت اوزان مختلف مسابقات ۴ وزن ۶۵، ۷۰، ۸۶ و ۹۲ کیلوگرم این رقابت‌ها با ۲ کیلوگرم ارفاق وزن برگزار می‌شود و برگزاری مسابقات سایر اوزان بدون ارفاق وزن خواهد بود، موضوعی که باعث تعجب بسیاری شد و به نظر می‌رسد که کادر فنی در نظر دارد تا برخی آزادکاران با کاهش وزن دچار مشکل نشوند و این ذهنیت را به وجود می‌آورد که از همین الان تعدادی انتخاب شده هستند تا با نزدیک شدن به مسابقات قهرمانی جهان و کاهش وزن بتوانند خود را به پیک آمادگی مورد نظر برسانند.
آنچه که مسلم است کشتی کشورمان در چند ماه آینده روزهای سختی را سپری خواهد کرد. حضور در پیکارهای قهرمانی جهان و کسب سهمیه المپیک و همچنین بازی‌های آسیایی که مدال کشتی نقش اصلی در جایگاه کاروان ایران در رده‌بندی مدالی خواهد داشت. موضوع مهم‌تر شرایط پیکارهای جهانی در سال ۲۰۲۳ است که به طور حتم نباید در باد مدال‌های جهانی ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ خوابید چرا که تیم‌های شرکت‌کننده با تمام قوا و توان خود پای در بلگراد خواهند گذاشت تا ضمن کسب مدال‌های جهانی، سهمیه المپیک را هم کسب کنند؛ به همین دلیل کادر فنی نیز با چالش انتخاب نفرات مطمئن و ششدانگ البته در برخی اوزان مواجه است و باید دید در پایان جام تختی و مرحله نهایی انتخابی تیم ملی چه نفراتی ‌شانس پوشیدن دوبنده تیم ملی را خواهند داشت.
مسابقه‌های کشتی قهرمانی سال ۲۰۲۳ طی روزهای ۲۵ شهریور تا دوم مهر در بلگراد برگزار خواهد شد و تقریبا یک هفته بعد مسابقات کشتی نیز در بازی‌های آسیایی در ۶ وزن المپیکی روزهای ۱۱ تا ۱۵ مهر برگزار خواهد شد و به همین دلیل احتمال تشکیل ۲ تیم ملی برای حضور در این ۲ رویداد و یا حضور احتمالی برخی آزادکاران در هر دو مسابقه وجود دارد و همین شرایط باعث شده که حساسیت جام تختی به خصوص در اوزان المپیکی دوچندان شود.
طبق برنامه اعلام شده، مسابقات پنج وزن نخست این رقابت‌ها (اوزان 57-65-70-79-92 کیلوگرم) از ساعت 10 صبح امروز (پنج‌شنبه) و مسابقات پنج وزن دوم این رقابت‌ها (اوزان 61-74-86-97-125کیلوگرم) از ساعت 10 صبح روز فردا (جمعه) 5 خردادماه برگزار می‌شود و نفرات برتر هر وزن در پایان همان روز مشخص خواهند شد. 
 حضور کشتی‌گیران عنوان‌دار المپیک و جهان
کشتی‌گیران مطرح و عنوان‌داران جهان و المپیک از جمله حسن یزدانی، امیرحسین زارع، رضا اطری، محمد نخودی، یونس امامی و مجتبی گلیج و کشتی‌گیران جوان و مطرحی همچون امیرحسین فیروزپور، امیرعلی آذرپیرا، امیررضا معصومی، احمد محمدنژاد جوان، محمدمبین عظیمی، سبحان یاری، حسین ابوذری، محمدصادق فیروزپور، علی‌اکبر فضلی، ابراهیم الهی، علی‌ قلی‌زادگان و علی رحیمی به مصاف حریفان خود می‌روند.
بر اساس چرخه انتخابی تیم ملی دارندگان مدال نقره و برنز رقابت‌های جهانی صربستان، نفرات اول تا پنجم مشترک، رقابت‌های قهرمانی کشور، نفرات اول تا سوم مشترک و کشتی‌گیران منتخب کادر فنی که در رقابت‌های قهرمانی کشور جوانان نمایش درخشانی داشتند و همچنین نفرات اول کشتی پهلوانی مجوز حضور در این مسابقات را دارند.
با توجه به ماده 9 چرخه انتخابی این احتمال وجود دارد که نفرات ملی‌پوش برخی از اوزان در این مسابقات مشخص شوند.
حضور 4 تیم خارجی قطعی شد
اسماعیل کیومرثی رئیس هیئت کشتی آذربایجان غربی در تازه‌ترین صحبت‌های خود درباره رقابت‌های جام تختی عنوان داشت: در رقابت‌های بین‌المللی کشتی آزاد جام تختی کشورهای ارمنستان، افغانستان، گرجستان و عراق حضورشان قطعی شده است. آذربایجان غربی نیز در این رویداد ۲ آزادکار دارد. از سوی دیگر با دستور استاندار برای دوستداران این رشته رایگان است. این رقابت‌ها در سالن ۶ هزار نفری الغدیر ارومیه برگزار خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: