kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۲۲۲۹
تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۴
اسلامی خبر داد 
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه «1401 سالی پرنشاط و پرتحرک برای سازمان انرژی اتمی» بود، گفت: امسال بیش از ۱۵۰ دستاورد دانشی، پژوهشی و فناورانه در سازمان انرژی اتمی ثبت شد.
 
 
 
 
محمد اسلامی روز شنبه در مراسم پایان سال که با حضور خبرنگاران انجام شد، گفت: ۱۴۰۱ سالی پرنشاط و پرتحرک برای سازمان انرژی اتمی بود به‌طوری ‌که بیش از ۱۵۰ دستاورد دانشی، پژوهشی و فناورانه در آن ثبت شد.
اسلامی اظهار داشت: در تولید مشتقات آب‌سنگین یا رادیوداروها اقداماتی در سازمان انجام شده که تنها یک یا دو کشور آن را انجام دادند و الان کشور ما در این حوزه‌ها 
وارد شده است.
ساخت محفظه استاندارد و ایمن حمل سوخت نیروگاه بوشهر
وی افزود: دستاوردهای ۱۴۰۲ از ژئوفیزیک هوابرد تا اکتشاف معادن یا الکترومغناطیس که برای اولین‌بار در صنعت نفت انجام شد و سایر بخش‌ها را شامل می‌شود. یا در فرآیند چرخه سوخت هیچ‌وقت این ظرفیت را نداشتیم یا توان بالا و حداقل ضایعات نداشتیم. همچنین پویایی و نشاط و تحرک منسجمی در ساخت نیروگاه‌ها را در کشور شاهدیم. ساخت محفظه استاندارد و ایمن حمل سوخت نیروگاه بوشهر را امسال داشتیم که از هشتم تا ۱۸ فروردین باید تست و بارگیری‌اش انجام شود. 
محفظه ذخیره سوخت مصرف‌شده نیروگاه بوشهر پر شده و باید فکری می‌کردیم برای اولین‌بار است که این محفظه در داخل تولید و ساخته شده است.
وی گفت: در کاربرد پرتوها توانستیم کل اقلام و نیازهایش را در داخل تولید کنیم. برنامه ما این بود که ده‌ساله در کاربرد پرتوها کار انجام دهیم اما الان پنج‌ساله می‌توانیم کارها را پیش ببریم.
استفاده بیش از ۳۰۰ بیمار
 از پلاسماتراپی
اسلامی ادامه داد: در پلاسماتراپی که برای سرطان سینه به کار می‌رود در چند ماه بیش از ۳۰۰ بیمار از آن استفاده کردند و در زمینه‌های دیگر هم کاربرد دارد. عمر ایجاد شرکت پلاسما دو سال است و در این مدت حجم زیادی از کارها انجام شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: