kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۲۱۸۷
تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۹
معاون مرکز ملی فضای مجازی:
معاون مرکز ملی فضای مجازی از ارائه لایحه قضایی مقابله با اخبار جعلی به دولت خبر داد.
 
 
 
 
قاسم خالدی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر درباره اقدامات اجرایی مرکز ملی فضای مجازی برای سند مقابله با اخبار جعلی اظهارداشت: ما در انتهای سال ۹۹ سند مقابله با اخبار جعلی را به تصویب شورای عالی فضای مجازی رساندیم و در ابتدای سال ۱۴۰۰ کارگروه عملیاتی‌سازی این سند را تشکیل دادیم، اما با مشکلات جدی در اجرای این سند مواجهیم.
خالدی افزود: بخش خصوصی و سکوهای ما به حوزه اجرای سند مقابله با اخبار جعلی ورود نکرده‌اند. یکی از دلایل این است که چالش‌هایی را برای تشخیص ماشینی اخبار جعلی براساس گویش‌های مختلف زبان فارسی دارند. این موضوع به بهره‌گیری از فناوری‌های روز نیاز دارد از این رو در سند مأموریتی به معاونت علمی ریاست جمهوری داده شده که به این حوزه ورود کند. از سوی دیگر در این باره خیلی فرهنگ‌‌سازی نشده تا بخش خصوصی موظف شود به این موضوع ورود کند. سواد فضای مجازی نیز آن‌قدر در این زمینه گسترش پیدا نکرده که ما از سمن‌های مختلفی در این حوزه برخوردار شویم.
وی ادامه داد: مهم‌ترین بخش مشکل و چالش اصلی ما به دستگاه‌های دولتی برمی‌گردد. ما با این مشکل مواجه هستیم که وقتی خبر جعلی مرتبط با فعالیت این دستگاه‌ها تولید می‌شود، دستگاه‌های اجرایی برای پاسخگویی به آن رغبتی نشان نمی‌دهند، عملاً یا حاضر به پاسخگویی نیستند یا به شدت کند هستند و سرعت عمل پایینی دارند.
معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوای مرکز ملی فضای مجازی اظهار داشت: بر اساس تحقیقات صورت گرفته زمان طلایی که یک خبر جعلی باورپذیر می‌شود ۵ دقیقه است و ما نیم ساعت فرصت داریم که پاسخی بدهیم که تأثیرگذار باشد. این درحالی است که متوسط پاسخگویی دستگاه‌ها به اخبار جعلی بیش از ۳۰ ساعت است که این بازه زمانی عملاً بی‌تأثیر است و خود این «تکذیبیه با تأخیر» تشدید‌کننده خبر جعلی است.
خالدی گفت: لذا از رئیس‌جمهور درخواست کردیم تا در این زمینه دستگاه‌ها به ویژه روابط عمومی‌ها را موظف کنند به سرعت به اخبار جعلی پاسخ دهند.
وی افزود: همچنین بخش عمده‌ای از اجرای سند مقابله با اخبار جعلی به عهده وزارت ارشاد است که در آنجا ساختار لازم برای این منظور نداریم و تلاش می‌کنیم این ساختار شکل بگیرد.
معاون مرکز ملی فضای مجازی تاکید کرد: در سند مقابله با اخبار جعلی مسئولیتی برای قوه قضائیه در نظر گرفته شده است که لایحه قضائی مقابله با اخبار جعلی را آماده کند و برای دولت و تصویب در مجلس ارسال کند. این لایحه اکنون به دولت ارسال شده است و با تأیید نهایی این لایحه، پشتوانه قضائی خوبی برای مقابله با افرادی که امنیت روانی جامعه را تهدید می‌کنند، ایجاد می‌شود.
خالدی اظهار داشت: در اتفاقات اخیر چه در بحث مسمومیت‌ها، ارز و... اگر فقط می‌توانستیم با اخبار جعلی این موضوعات مقابله کنیم فارغ از اتفاقات میدانی که رخ داده، با مشکلات کمتری مواجه بودیم.
وی بیان داشت: اهمیت اخبار جعلی و مقابله با آن به گستره کل فضای مجازی است. اگر کشور کل ظرفیتش را پای کار بیاورد کم است.
نام:
ایمیل:
* نظر: