kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۲۱۰۴
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۷
سخنگوی رزمایش مرکب ۲۰۲۳ گفت: رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۳ با حضور ایران، چین و روسیه و ناظرانی از کشورهای قزاقستان و پاکستان از پنج‌شنبه‌شب در شمال اقیانوس هند آغاز شد.
 
 
 
رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۳ با حضور ایران، چین و روسیه و ناظرانی از کشورهای قزاقستان و پاکستان از پنج‌شنبه‌شب در شمال اقیانوس هند آغاز شد.
امیر دریادار دوم مصطفی تاج‌الدینی سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۳ با اعلام این خبر، گفت: در این رزمایش علاوه‌بر یگان‌های سطحی و پروازی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یگان‌های شناوری کشورهای چین و روسیه نیز حضور خواهند داشت.
شعار رزمایش
«با هم برای برقراری صلح و امنیت»
وی با بیان اینکه این چهارمین رزمایش مرکب است که با حضور کشورهای ایران، چین و روسیه برگزار می‌شود و در آینده نیز ادامه خواهد داشت، افزود: رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۳ با شعار «با هم برای برقراری صلح و امنیت» و در منطقه‌ای به وسعت ۱۷هزار کیلومترمربع، با پیام صلح و دوستی برگزار می‌شود.
سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۳ با بیان اینکه این رزمایش برابر برنامه‌های از پیش تعیین‌شده در شمال اقیانوس هند برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری این رزمایش تحکیم امنیت و مبانی آن در منطقه و گسترش همکاری‌های چندجانبه میان سه کشور و نشان دادن حسن نیت و توانایی این کشورها در جهت حمایت مشترک از صلح جهانی، امنیت دریایی و ایجاد یک جامعه دریایی با آینده‌ای مشترک است.
امیر دریادار دوم مصطفی تاج‌الدینی ادامه داد: تمرین‌های تاکتیکی متنوعی ازجمله نجات شناور دچار حریق، آزاد‌سازی شناور ربوده‌شده، تیراندازی علیه اهداف مشخص، تیراندازی شبانه به اهداف هوایی و سایر تمرینات تاکتیکی و عملیاتی در این رزمایش پیش‌بینی شده است.
سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۳ تصریح کرد: از اهداف این رزمایش می‌توان به تقویت امنیت تجارت دریایی بین‌المللی، مقابله با دزدی دریایی و تروریسم دریایی، اقدامات بشردوستانه، تبادل اطلاعات در حوزه امداد و نجات دریایی و تبادل تجربیات عملیاتی و تاکتیکی اشاره کرد.
امیر دریادار دوم مصطفی تاج‌الدینی گفت: رزمایش مرکب امنیت دریایی در تقویم سالیانه دریایی کشورهای شرکت‌کننده درج شده و خوشحالیم که امسال برای چهارمین‌بار میزبان برگزاری این رزمایش هستیم.
امنیت تعطیل‌بردار نیست
وی با اشاره به اهمیت منطقه شمال اقیانوس هند، گفت: شمال اقیانوس هند بین سه تنگه راهبردی از پنج تنگه راهبردی دنیاست، تنگه هرمز در شمال، تنگه مالاکا در شرق و تنگه باب‌المندب در غرب منطقه اقیانوس هند واقع شده است که در حقیقت بیضی انرژی دنیا را احاطه کرده است و با توجه به تردد شناورهای تجاری و نفتکش در این منطقه حساس ضرورت برقراری امنیت تجارت دریایی را دوچندان کرده است.
سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۳ تصریح کرد: امنیت تعطیل‌بردار نیست و تمرینات در جهت ارتقای امنیت نیز تعطیل‌بردار نیست و با نزدیکی به ایام نوروز در کشورمان ما تمرینات را تعطیل نکردیم و امیدواریم با رعایت همه شرایط سناریوهای از پیش تعیین‌شده رزمایش با ایمنی کامل در دریا انجام دهیم.
عملیات رهگیری و انهدام اهداف هوایی شبانه
اجرا شد
امیر مصطفی تاج‌الدینی از اجرای عملیات تیراندازی شبانه به اهداف هوایی در این رزمایش خبر داد.
وی با اشاره به خبر فوق افزود: در ادامه رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023 ایران، چین و روسیه، در شمال اقیانوس هند، شب گذشته عملیات تیراندازی شبانه به اهداف هوایی که از مهم‌‌ترین تمرینات دریایی به‌شمار می‌رود توسط یگان‌های شرکت‌کننده با موفقیت انجام شد.
سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۳ بیان کرد: عملیات تیراندازی شبانه به اهداف هوایی مستلزم هماهنگی و دستورات جز به جز است. سناریوی این تمرین بر پایه یک زبان تاکتیکی مشترک بین نیروهای دریایی ایران متشکل از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی سپاه پاسداران و همچنین نیروهای دریایی کشورهای چین و روسیه طراحی و با موفقیت اجرا شد.
تمرین «Photo Ex» اجرا شد
یگان‌های شرکت‌کننده در رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023، تمرین
«Photo Ex» شامل صورت‌بندی و آرایش آفندی را انجام دادند.
امیر دریادار دوم مصطفی تاج‌الدینی سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۳ با اشاره به مرحله فوق گفت: در این مرحله از رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۳، یگان‌های شناور ایران، چین و روسیه تمرین «Photo Ex» شامل صورت‌بندی و آرایش آفندی را انجام
دادند.
نام:
ایمیل:
* نظر: