kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۲۰۹۰
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۷
 
 
طرح تفکیک حساب‌های تجاری و غیرتجاری در شبکه بانکی کشور عملیاتی شد و 15 بانک تاکنون به این طرح پیوسته‌اند.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، محمدرضا فرزین؛ رئیس کل این بانک، در آیین عملیاتی شدن طرح تفکیک حساب‌های تجاری و غیرتجاری با بیان اینکه هم‌اکنون 15 بانک به طرح تفکیک حساب‌های تجاری و غیرتجاری پیوسته‌اند، افزود: پنج بانک دیگر نیز در آستانه پیوستن به این طرح هستند و سایر بانک‌ها نیز باید در اسرع وقت به این طرح بپیوندند.
وی رشد اقتصادی و تسهیل برای کسب‌وکارها، حفظ ارزش پول و ایجاد شفافیت و مبارزه با پولشویی را از جمله اهداف این طرح برشمرد و افزود: این طرح در راستای اجرایی شدن ماده (10) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان (مصوب آذر سال 1398 مجلس شورای اسلامی) نیاز به ایجاد یک زیرساخت در شبکه بانکی و بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی بود. سامانه سیاح بانک مرکزی به‌عنوان پایگاه داده حساب‌های بانکی، نقش محوری در این زیرساخت را دارد. «مهدی طغیانی»؛ سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این جلسه خواستار مشروط شدن اعطای تسهیلات به بنگاه‌ها به ثبت حساب‌های تجاری فعالان اقتصادی شد و افزود: آنچه که در این بخش باید مدنظر قرار گیرد هماهنگی با قوه قضائیه برای اجرای ابلاغیه‌های قضایی در این زمینه است.
همچنین در این مراسم «ابوذر سروش»؛ معاون نظارتی بانک مرکزی این طرح را در راستای برنامه بانک مرکزی در تقویت حاکمیت ریال برشمرد و افزود: با اجرای این طرح تعداد 11 میلیون 
و 600 هزار حساب ‌بانکی مؤدیان به پرونده مالیاتی توسط سازمان امور مالیاتی متصل شده‌اند که از این تعداد دو میلیون و 393 هزار و 876 حساب بانکی متعلق به اشخاص حقیقی، پنج میلیون و 905 هزار و 762 حساب متعلق به اشخاص حقوقی و سه میلیون و 335 هزار و 309 مورد متصل به ابزار‌های پذیرش است.
نام:
ایمیل:
* نظر: