kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۱۹۴۵
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۹
نزدیک به هزار نویسنده و هنرمند و استاد دانشگاه صهیونیست، دولت آلمان را به لغو سفر بنیامین نتانیاهو فراخواندند.
 
 
 
روزنامه ‌هاآرتص گزارش داد: حدود هزار هنرمند، نویسنده و استاد دانشگاه در اسرائیل، در نامه‌ای به سفیران آلمان و بریتانیا در این کشور لندن و برلین را فراخواندند تا سفر قریب‌الوقوع بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را لغو کنند.
آنان در نامه خود و در استدلال برای این خواسته نوشته‌اند که اسرائیل دچار یکی از «سخت‌‌ترین بحران‌های تاریخ خود» شده و می‌رود که «از یک دموکراسی زنده به یک دیکتاتوری تئوکراتیک» بدل شود. 
اشاره آنان به طرح «بازنگری قضایی» است که دولت بنیامین نتانیاهو (متشکل از احزاب راستگرا و تندروی مذهبی) می‌کوشد با عجله هر چه تمام‌تر آن را محقق سازد. این طرح که بخش‌هایی از آن به تصویب کنست هم رسیده، قوه قضائیه را تضعیف کرده و به اصل تفکیک قوا ضربه‌ای سخت می‌زند. این اصل از موانع کلیدی برای ممانعت از شکل‌گیری حکومت‌های خودکامه به‌شمار می‌رود.
این موضوع نگرانی‌های زیادی را خواه در بین اتباع اسرائیل و سیاستمداران احزاب دیگر و حتی اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل برانگیخته که از «پایان دموکراسی» سخن می‌گویند. به گفته منتقدان، دولت نتانیاهو قصد دارد از طریق کنترل دادگاه عالی و سایر تغییرات در دستگاه قضایی، قوه قضائیه را عملا به ابزاری در دست دولت تبدیل کند.
داوید گروسمان، نویسنده معروف و سیگالیت لاندو، مجسمه‌ساز معروف، از جمله شخصیت‌هایی هستند که این نامه را امضا کرده‌اند.
در نامه این چهره‌ها آمده است: «با توجه به رهبری خطرناک و مخرب بنیامین نتانیاهو و همچنین با توجه به ایستادگی شمار زیادی از شهروندان اسرائیل علیه طرح بازنگری قضایی و همچنین علیه کاهش اختیارات نهادهای کشوری از آلمان و بریتانیا می‌خواهیم که سفر نتانیاهو به این دو کشور را فورا لغو کرده و به اطلاع او برسانند.»
نتانیاهو قرار است چهارشنبه به آلمان سفر و پنجشنبه با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان دیدار و گفت‌وگو کند. نتانیاهو سپس به انگلیس می‌رود.
 
نام:
ایمیل:
* نظر: