kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۱۸۱۷
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۱
در 12 ماه منتهی به بهمن‌ماه

نرخ رشد نقدینگی 7 درصد کاهش یافت

 
 
 
معاون اقتصادی بانک مرکزی از کاهش 
7 درصدی نرخ رشد نقدینگی خبرداد.
پیمان قربانی درخصوص آخرین وضعیت نقدینگی و تورم گفت: نرخ تورم در بهمن ماه 43 و 6 دهم درصد و نرخ تورم تولیدکننده هم 36 و یک دهم درصد بوده است.
وی ادامه داد: التهابات چند ماه اخیر سبب شد تا تورم افزایش داشته باشد که این مسئله نیز ناشی از جنگ ترکیبی بود که برضد اقتصادی کشور جریان داشت. با تحولات اخیر و برنامه‌ریزی‌های بانک مرکزی این امید را داریم تا نرخ تورم را کنترل کنیم. در سال جاری حدود نیمی از تورم، ناشی از شوک‌های ارزی بود که در سال‌های آینده تخفیف پیدا خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه نکته مهمی که در مهار نرخ تورم وجود دارد، کنترل رشد نقدینگی است، گفت: در اسفند 1400 رشد نقدینگی 39 درصد بود این رقم در 12 ماهه منتهی به بهمن ماه به 32 درصد کاهش یافته و رشد 11 ماهه نیز 26 و سه دهم درصد بوده است.
این مسئول تأکید کرد که برنامه طراحی شده بانک مرکزی برای رسیدن به رقم 30 درصدی که هدف‌گذاری شده است امسال محقق خواهد شد.
وی افزود: با وجود محدودیت نقدینگی شاهد بودیم که رشد اقتصادی تحت تاثیر قرار نگرفته است. تحولات مورد اشاره باید در زندگی مردم تاثیرگذار باشد و تورم در چند ماه اخیر کام مردم را تلخ کرد اما با توجه به آمارها امیدوار هستیم در آینده نزدیک شاهد بهبود شاخص تورم باشیم.
جزئیات رشد اقتصادی پاییز
همچنین معاون اقتصادی بانک مرکزی با حضور در تلویزیون درباره رشد اقتصادی پاییز امسال که به 3/5 درصد رسید، گفت: رشد اقتصادی که توسط بانک مرکزی محاسبه شده حاکی از این است که اقتصاد کشور به قیمت سال پایه 1395 بالغ بر پنج و سه دهم درصد رشد داشته است و بدون نفت چهار و نیم درصد رشد را شاهد بودیم. در سال جاری نیز در فصل اول رشد اقتصادی دو و دو دهم درصد، فصل دوم سه و 6 دهم درصد و فصل سوم پنج و سه دهم درصد بوده است که نشان دهنده رشد فزاینده در سال جاری است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، پیمان قربانی افزود: در بخش‌های مختلف اقتصادی، گروه کشاورزی یک و یک دهم درصد، نفت 15 و چهار دهم درصد، صنایع و معادن هشت و 9 دهم درصد، بخش صنعت 11 و 6 دهم درصد و بخش خدمات 3/3 درصد رشد داشته است. در 9 ماهه امسال نیز رشد اقتصادی سه و هفت دهم درصد (با نفت) و رشد اقتصادی 3/3 درصد بدون نفت را شاهد بودیم.
این مسئول تصریح کرد: وقتی اجزای هزینه ناخالص داخلی را نگاه می‌کنیم اعداد امیدبخش است. در پاییز امسال مصرف خصوصی 11 و سه دهم درصد و در 9 ماهه 7/.7 درصد رشد داشته است. در حالی که این رقم در سال گذشته دو و 9 دهم درصد بوده است. مصرف دولتی نیز در فصل سوم 16 درصد رشد داشته است.
قربانی با بیان اینکه در سه ماهه سوم شاهد افزایش 16 و 6 دهم درصدی تشکیل سرمایه ثابت در کشور هستیم، گفت: این رقم در حوزه ماشین آلات 28 و سه دهم درصد بوده است که در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است. رشد بخش مسکن نیز 6 و 9 دهم درصد بوده است.
وی با اشاره به اینکه رشد حوزه ساختمان مربوط به هزینه‌های عمرانی و ساخت و ساز بخش خصوصی عوامل رشد بوده‌اند، گفت: در حوزه ماشین‌آلات نیز واردات انجام شده و در کارخانه‌ها قرار گرفته است. این موارد نشان می‌دهد که روند رشد اقتصادی مثبت و امیدبخش است، ضمن اینکه سرمایه‌گذاری نیز روند بسیاری خوبی دارد.