kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۱۵۱۸
تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۲
هفته سیاه انرژی برای فرانسوی‌ها
در آستانه بسیج عمومی دیگری علیه اصلاحات قانون بازنشستگی ماکرون، امروز از حوزه انرژی گرفته تا حمل‌ونقل و خدمات عمومی فرانسه اعتصاب می‌کنند؛ فعالان فرانسوی این هفته را «هفته سیاه انرژی» نامیده‌اند.

 

سرویس خارجی-

اعتراض به وضعیت وخیم اقتصادی کشورهای اروپایی توسط اتحادیه‌های کارگری تبدیل به یک رویه شده است. با ورود جنگ اوکراین به دومین سال خود اروپایی‌ها همچنان زیر سایه سنگین بحران اقتصادی ناشی از این جنگ دست و پا می‌زنند و روزی نیست که یکی از این کشورها شاهد اعتصاب و تظاهرات نباشد. طی دو ماه گذشته کشورهای مطرح اروپایی مثل فرانسه، آلمان و انگلیس شاهد شدیدترین اعتراض‌ها به وضعیت وخیم اقتصادی بوده‌اند که به گفته کارشناسان در چند دهه گذشته بی‌سابقه است.
در فرانسه اتحادیه‌های کارگری طی دو ماه گذشته بیش از 4 اعتصاب و تظاهرات بزرگ و سراسری به راه‌انداخته‌اند که در برخی از آنها نزدیک به 3 میلیون نفر در شهرهای بزرگ و کوچک مشارکت داشته‌اند. در چنین شرایطی نتایج یک نظرسنجی که برای روزنامه پرشمارگان «لو فیگارو» انجام شده نیز از کاهش ۶۴ درصدی اعتماد فرانسویان به «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور این کشور خبر می‌دهد. تحلیلگران سقوط محبوبیت ماکرون را ناشی از طرح جنجالی اصلاحات بازنشستگی می‌دانند که سن بازنشستگی را از ۶۲ به ۶۴ سال افزایش می‌دهد. اتحادیه‌های کارگری برای امروز و فردا نیز فراخوان دیگری برای اعتصاب داده بودند. اتحادیه‌های کارگری فرانسه به دولت ماکرون هشدار داده‌اند در صوررت عدم لغو طرح بازنشستگی با اعتصاب سراسری در 7 مارس (امروز ) همه کشور را محاصره خواهند کرد.
شبکه خبری فرانس ۲۴ درباره اعتصاب سراسری امروز نوشته بود: «برخی از بخش‌ها برای آغاز اعتصاب دوباره خود علیه طرح اصلاح حقوق بازنشستگی تا ۷ مارس (امروز 16 اسفند) صبر نکردند. اختلال تولید در بخش برق و گاز از روز جمعه آغاز شده و انتظار می‌رود در جریان اعتصاب رسمی امروز این روند تشدید شود. کامیونداران از یکشنبه (۱۴ اسفند) به اعتصاب پیوسته‌اند.»
فرانسه متوقف می‌شود
هدف اعتصاب سراسری امروز تحت عنوان «متوقف شدن فرانسه» بسیج سراسری علیه اصلاحات قانون بازنشستگی با مشارکت اتحادیه‌های ملی و بین‌المللی، جنبش‌های اعتصابی گسترده و حتی ادامه‌دار اعلام شده است. بخش انرژی از عصر روز جمعه و با فراخوان کنفدراسیون عمومی کار (CGT) جنبش خود را آغاز کرد تا بر بررسی بند اول طرح اصلاحات در سنا که از روز شنبه آغاز شد، تاثیر بگذارد.عصر روز یکشنبه نیز کاهش تولید برق به پنج‌هزار مگاوات برابر با ۵ راکتور هسته‌ای رسید. در گراولین در شمال فرانسه ۲ راکتور از ۶ راکتور هسته‌ای از عصر شنبه در دست اعتصاب‌کنندگان است. آنها تولید یکی از راکتورها را به حداقل رسانده‌اند و عملیات نگهداری و تعمیر دیگری را متوقف کرده‌اند. در تریکاستن چهار راکتور در دست اعتصاب‌کنندگان است که این امر به کاهش تولید منجر شده است. در بخش برق‌آبی نیز، اتحادیه‌ها از «توقف فعالیت ماشین‌ها تا اطلاع ثانوی» خبر می‌دهند و علامت‌های «اعتصاب» در نیروگاه رود شاسزاک برافراشته شده است. دبیرکل کنفدراسیون کار در بخش انرژی وعده داده است که این جنبش تا پیروزی ادامه یابد. او از «هفته سیاه انرژی» با قطع کردن هدفمند، انسدادها و اختلال‌ها در جریان انرژی خبر داده است.کنفدراسیون کار همچنین به اعتصاب دنباله‌دار در پالایشگاه‌ها با هدف «مسدود کردن کل اقتصاد» در سطح تولید، توزیع و واردات سوخت فراخوانده است.
به گزارش ایرنا در ابتدا، اعتصاب‌کنندگان قصد دارند ارسال محموله‌ها از پالایشگاه‌ها به انبارها را مسدود کنند، اما اگر این اقدام سه روز یا بیشتر طول بکشد، ممکن است به تعطیلی پالایشگاه‌ها منجر شود. اتفاقی که در ۲۷ فوریه (۸ اسفند) در یکی از پالایشگاه‌های شرکت «توتال انرژی» رخ داد و به بسته شدن آن منجر شد. بر پایه این گزارش، قرار است سوخت‌رسان‌های هواپیماها نیز در فرودگاه‌های سراسر فرانسه اعتصاب کنند و کنفدراسیون کار تاثیر این اقدام را «فوری» می‌داند. همچنین همه بخش‌های نفت و پتروشیمی از جمله در بخش دارو به اعتصاب فراخوانده شده‌اند. بخش صنعت نیز به تازگی به اعتصاب‌ها پیوسته است. در بخش کشاورزی و مواد غذایی نیز اتحادیه‌ها از تولیدکنندگان بزرگ شکر فرانسه خواسته‌اند که از روز سه‌شنبه فعالیت خود را تعطیل کنند.
رانندگان کامیون نیز اعلام کرده‌اند که قصد دارند به این جنبش بپیوندند.در بخش حمل‌ونقل نیز اختلالاتی پیش‌بینی می‌شود. شرکت راه آهن فرانسه نیز اختلال جدی در همه خطوط را پیش‌بینی کرده است. پیش‌بینی می‌شود با فراخوان اعتصاب اتحادیه‌ها از هر ۵ قطار یکی به اعتصاب‌ها بپیوندد. علاوه‌بر شبکه ریلی داخلی اختلال جدی در فعالیت قطارهای فرانسه به آلمان و نیز فرانسه به اسپانیا نیز پیش‌بینی می‌شود. بزرگ‌ترین اتحادیه کارکنان مقطع آموزش ابتدایی فرانسه اعتصاب و تعطیلی مهدکودک‌ها و دبستان‌ها را از روز دوشنبه پیش‌بینی کردند. با این حال آماری از مربیان دبیرستانی در دست نیست چون کارکنان این بخش مجبور نیستند برنامه اعتصاب خود را از ۴۸ ساعت قبل اعلام کنند. با این‌حال اتحادیه کارکنان، اعتصاب گسترده در این بخش را پیش‌بینی می‌کند.
اتریشی‌ها: جنگ اوکراین به ما مربوط نیست
همزمان با اعتصاب‌ها در فرانسه در اتریش نیز مردم این کشور در جریان تظاهرات خود در پایتخت این کشور خواستار بی‌طرفی اتریش در جنگ روسیه و اوکراین و همچنین خواستار خروج این کشور از اتحادیه اروپا شدند. به گزارش فارس، تظاهرات‌کنندگان خواستار گفت‌وگوی صلح میان روسیه و اوکراین بوده و همچنین از ارتش اتریش خواستند که در این جنگ موضع بی‌طرف اتخاذ کند. تظاهرات‌کنندگان اتریشی همچنین خواستار خروج این کشور از اتحادیه اروپا شدند.معترضان نوشته‌هایی را حمل می‌کردند که بر روی یکی از آنها نوشته بود: «بله، بی‌طرفی و صلح، نه به اتحادیه اروپا».
اعتصاب در آلمان
در آلمان هم «اتحادیه وردی» با توجه به عدم توافق با کارفرمایان بر سر دستمزدها بار دیگر کارکنان بخش‌های خدمات عمومی را به اعتصاب فراخوانده و این اعتصاب‌ها تا فردا چهارشنبه در بخش‌های مختلف از جمله بیمارستان‌ها و خدمات اجتماعی برگزار می‌شود. به گزارش تسنیم، به نقل از نشریه «فوکوس» چندین هزار کارمند بخش دولتی قصد دارند در در برلین دست به اعتصاب بزنند. اتحادیه وردی انتظار دارد این اعتصاب‌ها روزانه حدود 6000 تا 7000 شرکت‌کننده داشته باشد. از جمله، چندین بیمارستان، خدمات نظافت و آب و حمام و استخر برلین در اعتصاب هستند.«کریستوف اشمیتز»، عضو هیئت ملی «وردی»، گفت که پیشنهاد قبلی کارفرمایان در مذاکرات جمعی قابلیت دستیابی به توافق را ندارد. وی افزود: به همین دلیل است که اکنون در سراسر کشور فشار می‌آوریم تا کارفرمایان تسلیم شوند. دلیل این اعتصاب‌های هشدار‌دهنده، چانه‌زنی جمعی برای کارمندان بخش دولتی در سطوح فدرال و محلی است. وردی خواستار 10.5 درصد و حداقل 500 یورو دستمزد بیشتر برای 2.5 میلیون کارمند در سراسر کشور هستند.
آمریکا قید کریمه را زد!
نشریه هیل نیز روز یکشنبه در سرمقاله ویژه خود نوشت دولت بایدن برای حمایت آشکارا از موضع کیف در کریمه آمادگی ندارد. در این مقاله آمده است؛ دولت آمریکا در حال حاضر هیچ تمایلی برای حمایت آشکار و روشن از طرح اوکراین به‌منظور بازپس‌گیری کریمه ندارد و واشنگتن تلاش می‌کند تا از روشن کردن موضع خود در مورد این موضوع خودداری کند. براساس این مقاله، دولت بایدن در مورد موضوع کریمه، درها را باز گذاشته است. مقامات دولتی بارها از پاسخ به سؤالاتی درباره اینکه آیا واشنگتن از تلاش‌های کیف برای بازپس‌گیری این شبه‌جزیره حمایت می‌کند، خودداری و از آن صرف‌نظر کرده‌اند تا در آینده بدان بپردازند.
این مقاله می‌افزاید گرچه مقامات آمریکا اظهار کردند که واشنگتن تا هر زمان که طول بکشد که اوکراین در جنگ پیروز شود، از این کشور حمایت خواهد کرد اما آنها تمایلی به حمایت کامل از جاه‌طلبی کیف در مورد شبه‌جزیره کریمه ندارند. بخشی از این موضوع به علت تسلیحات سنگینی از جمله موشک‌ها، ‌تانک‌ها و هواپیماهایی است که برای بازپس‌گیری کریمه نیاز است.

نام:
ایمیل:
* نظر: