kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۱۵۰۵
تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۴
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز اجرای طرح کالابرگ الکترونیک در سراسر کشور خبرداد.

این وزارتخانه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد به اطلاع مردم شریف ایران می‌رساند پس از اجرای موفقیت‌آمیز طرح کالابرگ الکترونیک به‌صورت آزمایشی در چهار استان هرمزگان، قزوین، مرکزی و گیلان، هم‌اکنون اجرای این طرح به صورت ملّی و در سراسر کشور آغاز شد.
در این طرح، اعتبار کلیه خانوارهای یارانه‌بگیر شارژ شده و آنان می‌توانند یک ماه زودتر از دریافت یارانه نقدی، از این اعتبار جهت خرید 10 قلم کالای اساسی مشمول طرح ملّی کالابرگ الکترونیک استفاده کنند.
در صورت استفاده از این مزیت و خرید کالا از محل اعتبار یارانه، به‌میزان اعتبار استفاده‌ شده از یارانه ماه بعد خانوار کسر و مابقی به‌صورت نقدی، در موعد مقرر واریز یارانه به حساب سرپرست خانوار واریز خواهد شد.
خانوارهایی که یارانه دریافت می‌کنند جهت مشاهده‌ میزان اعتبار، لیست کالاها و فروشگاه‌های مشمول طرح ملّی کالابرگ الکترونیک، با تلفن همراه سرپرست خانوار، کد دستوری #28*788* را شماره‌گیری کرده و یا به درگاه اینترنتی
shoma.sfara.ir مراجعه نمایند.
گفتنی است در حال حاضر فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه، افق کوروش، دیلی مارکت، جانبو و برخی فروشگاه‌های خُرد که مجهز به بارکدخوان شده‌اند، به این سامانه متصل و پذیرای هموطنان عزیز در سراسر کشور هستند.
سایر فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز بنا به‌درخواست خود می‌توانند به این سامانه متصل شوند؛ همچنین فروشگاه‌های خُرد جهت اتصال به طرح ملّی کالابرگ الکترونیک می‌توانند با مراجعه به درگاه اینترنتی shoma.sfara.ir و نصب برنامه کاربردی «شما» در قسمت پنل فروشنده اطلاعات و موقعیت جغرافیایی خود را ثبت کنند.
اثرات طرح
همچنین به گزارش ایسنا، بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر طرح کالابرگ الکترونیکی به شکل مطلوب در کشور اجرا و مورد استقبال واقع شود، درصدی از تورم موجود را کنترل و مدیریت می‌کند. ارزش ریالی سبد این طرح ۵۳۰ هزار تومان است ولی سهم پرداختی مردم برای خرید ۱۰ قلم کالا ۲۳۵ هزار و ۷۵۰ هزار تومان می‌شود و در صورت تورم احتمالی و افزایش قیمت‌ها این سهم تغییر
نمی‌کند.
در حال حاضر اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی در برخی استان‌ها با استقبال خوبی مواجه شده است چنان‌که برابر گزارش‌ها استقبال از طرح در هرمزگان به عنوان اولین استان مجری طرح ۹۰ درصد بوده اما در برخی دیگر از استان‌ها اقبال عمومی‌اندک بوده است.
بی‌تردید در جریان اجرای هر طرحی کم و کاستی‌هایی وجود دارد و زمان‌بندی، برنامه‌ریزی، زیرساخت‌ها و اطلاع‌رسانی‌ها در این زمینه موثر است که رفته‌رفته طرح را بهتر و پخته‌تر می‌سازد با این حال برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که همزمان با رفع کاستی‌ها و آشنایی مردم با طرح استقبال از آن هم بیشتر شده است.
طرح کالابرگ الکترونیکی قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است که به موجب آن ۱۰ قلم کالای اساسی بر اساس نرخ شهریور سال ۱۴۰۰ به مردم عرضه می‌شود و دولت متعهد شده این امر را به سرانجام برساند.
نحوه خرید
نحوه خرید ۱۰ قلم کالای پیش‌بینی شده در کالابرگ الکترونیکی به این نحو است که اعتبار واریزی قابل برداشت به شکل نقدی نیست و صرفا با آن می‌توان ۱۰ قلم کالای اساسی را خریداری کرد. در واقع یک ماه قبل از پرداخت یارانه نقدی ماهانه، این اعتبار به حساب فرد (سرپرست خانوار) واریز می‌شود تا ۱۰ قلم کالای دلخواه خود در این طرح را با هر عنوان و برندی خریداری
کند.
هر سرپرست خانوار به ‌اندازه تعداد اعضای خانوار خود تا سقف یارانه نقدی می‌تواند از کالاهای مذکور خریداری کند که مانند خریدهای معمولی با کارت بانکی انجام می‌گیرد. بخشی از یارانه کالا از محل اعتبار حساب یارانه و مابقی از حساب بانکی سرپرست خانوار کم می‌شود و در بیستم هر ماه باقی مانده اعتبار به حساب سرپرست واریز می‌شود.
خانواده‌ها به صورت اختیاری می‌توانند یا طرح کالابرگ الکترونیک یا یارانه نقدی را دریافت کنند و هیچ اجباری در این‌باره نیست از این رو مردم برای خرید اقلام کالایی این طرح می‌توانند آزادانه و به سلیقه خود هر نشان تجاری را انتخاب و خریداری کنند و امکان پرداخت ما‌به‌التفاوت قیمت کالای انتخابی با کالای مرجع نیز میسر شده است. در این طرح اعتبار روی کد ملی افراد در نظر گرفته شده است. به عبارتی افراد می‌توانند با همه کارت‌های بانکی که متعلق به سرپرست خانوار است از اعتبارشان در فروشگاه‌های مجاز استفاده کنند.
شیر بطری یک لیتری کم‌چرب، پنیر یو اف ۴۰۰ گرمی، ماست دبه دو و نیم کیلوگرمی کم‌چرب، مرغ کشتار روز، تخم‌مرغ کیلویی، روغن مایع پخت و پز ۸۱۰ گرمی، ماکارونی ۷۰۰ گرمی رشته‌ای، قند شکسته فله‌ای، شکر سفید فله‌ای و برنج، ۱۰ قلم کالای اساسی مشمول طرح کالابرگ الکترونیکی است.

نام:
ایمیل:
* نظر: