kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۱۱۶۸
تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۱
مدیر طرح واردات خودرو وزارت صمت در پاسخ به کیهان:
 
 
 
 
مدیر طرح واردات خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت خودروهای واردشده بیش از 500 میلیون تومان تمام می‌شود.
 مهدی ضیغمی در نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار کیهان که چرا برای خودروهای 
10 هزار دلاری وارداتی با ارز 30 هزار تومانی، قیمت پایه 500 میلیون تومانی تعیین شده است؟ ادعا کرد: قیمت خودروهای 10 هزار دلاری وارد شده با احتساب هزینه‌های حمل‌ونقل، گمرک‌، مالیات و... بیش از 500 میلیون تومان تمام می‌شود و برخی به ما ایراد می‌گیرند که چرا قیمت را پایین تعیین کرده‌اید.
او از انجام ۵۱ هزار ثبت‌نام برای واردات خودرو تا سه شنبه شب خبر داد و گفت: ثبت‌نام تا ساعت ۱۸ روز پنج‌شنبه ادامه دارد و فعلا تمدید نمی‌شود. البته این تعداد ثبت‌نام انجام شده به‌معنای ثبت‌نام واقعی نیست و معرفی افراد پس از پایان فرآیند ثبت‌نام و انجام بررسی‌های لازم اعلام می‌شود.
مدیر طرح واردات خودرو وزارت صمت افزود: تاکنون 26 بانک در این طرح شرکت کرده‌اند و به بانک‌ها اعلام کرده‌ایم که به درخواست مردم برای آنان حساب کوتاه‌مدت باز کنند تا سود به آنها تعلق بگیرد.
ضیغمی با اشاره به رقم 500 میلیون تومانی که در حساب افراد مسدود می‌شود و امکان برداشت برای صاحب پول وجود دارد، افزود: این رقم مطابق اعلام و شرایط شورای رقابت مبنی بر دریافت حداقل 50 درصد هزینه خودروی ثبت‌نامی است و در عمل میانگین رو به پایینی از قیمت خودروها را اعلام کردیم(!)
او ادامه‌ داد: قیمت علی‌الحساب خودروها تا حد زیادی مشخص است. به عبارتی سود قطعی است و قیمت را سازمان حمایت مشخص می‌کند اما در ادوار گذشته واردکنندگان بر اساس شرایط و سودی که خود تعیین می‌کردند، به تعیین قیمت می‌پرداختند.
مدیر طرح واردات خودرو وزارت صمت درباره اینکه تعداد ثبت‌نام کنندگان چه تعداد باید باشد، تصریح کرد: بنا نیست که حتماً 100 هزار نفر در سامانه ثبت‌نام کنند و هر چقدر هم که افراد ثبت‌نام کنند ما روز پنج‌شنبه سامانه را می‌بندیم.
محل تامین ارز واردات خودرو
ضیغمی در مورد محل تأمین ارز خودروها، گفت: بیش از 96 درصد ارزی که دریافت می‌کنیم از محل ارزهای خارج از کشور و تأمین ارز از محل ارزهای خارج از کشور و رفع تعهد شده است؛ یعنی این ارزها به راحتی امکان بازگشت به کشور برای مصارف دیگر را ندارد. بانک مرکزی به گونه‌ای طراحی کرده است که این ارزها برای واردات خودرو استفاده شود و برای کشور هم منافع داشته باشد.
وی با بیان اینکه تاکنون 1200 خودرو خارجی وارد کشور شده است و به غیر از خودروهای آمریکایی و فرانسوی هیچ محدودیتی برای واردات خودرو وجود ندارد، افزود: هنوز خودروها ترخیص نشده است و باید با دستور وزارت صمت انجام شود زیرا ترخیص‌ها باید طبق برنامه عرضه صورت گیرد. ترخیص خودروها قانونی  و توسط گمرک صورت می‌گیرد به نحوی که تمامی عوارض اعمال و قیمت نهایی ظرف یک روز از سوی سازمان حمایت مشخص می‌شود.
مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت در مورد اینکه در حال حاضر  چه تعداد شرکت عرضه‌کننده خودرو هستند، تصریح کرد: 33 شرکت تقاضای واردات خودرو کرده‌اند و اینکه گفته شده شش شرکت واردکننده هستند صحت ندارد. البته شرکت سایپا تمامی مجوزها را برای واردات دو خودرو گرفته و این خودروها امکان عرضه دارند و برای دو خودروی دیگر هم از شرکت کمپانی چانگان تاییدیه گرفته شده است. در حال حاضر شرکت‌های سایپا، پارسیان گالری و کی تی ال خودرو عرضه خواهند کرد.
ضیغمی ادامه داد: مراحل اخذ مجوزهای هیوندا و دو مدل فیات در حال انجام است و فقط قیمت پایه ارزش گمرکی مانده که هنوز اعلام نشده است که این عدد حداکثر طی اوایل هفته آینده تأیید می‌شود.
او در مورد هدف‌گذاری واردات در سال آینده به ارائه توضیحاتی پرداخت و افزود: با توجه مذاکرات انجام شده و قراردادهای منعقد شده، حجم واردات خودرو از اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد کلید می‌خورد. بر همین اساس اولین عرضه خودروهای وارداتی قبل از عید انجام و به دست مردم هم می‌رسد.
خالی فروشی نداریم
مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت در مورد اینکه گفته می‌شود خالی فروشی قرار است صورت گیرد، گفت: خودروهایی در حال حاضر عرضه می‌شود که یا در کشور موجود است یا به کشور رسیده یا روی آب قرار دارد یا اینکه در حال تولید برای کشور است. بنابراین بحث خالی فروشی مطرح نیست و تهمت است.
مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت در مورد نحوه قرعه‌کشی خودروهای وارداتی نیز گفت: قرعه‌کشی به معنای قرعه‌کشی‌هایی که تاکنون برای خودروهای داخلی انجام شده، نیست؛ این قرعه‌کشی به جهت تعیین نوبت دریافت خودرو و تعیین لیست انتظار افراد متقاضی و نوبت تخصیص است که چه زمان خودروی خود را تحویل بگیرند. بنابراین فردی حذف نخواهد شد مگر آنکه خود متقاضی بخواهد انصراف دهد.
ضیغمی، قیمت خودروهای وارداتی را بین کمتر از 10 هزار یورو تا 19 هزار و 900 یورو اعلام کرد و افزود: امیدواریم پس از پایان فرآیند ثبت‌نام بتوانیم پنج خودرو از سه برند را همزمان عرضه کنیم.
عرضه خودروی داخلی با قیمت‌های شورای رقابت
همچنین سخنگوی وزارت صمت در نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار کیهان که قیمت خودروهای داخلی که قرار است هفته آینده عرضه شود به نرخ کارخانه‌ای است یا آزاد؟ تصریح کرد: بیش از 500 هزار دستگاه خودروی داخلی از هفته آینده در سامانه یکپارچه خودرو با قیمت تعیین شده شورای رقابت عرضه می‌شود. 
امید قالیباف افزود: شرایط ثبت‌نام افراد، همان شرایط اعلامی در طرح‌های قبلی است و با ثبت‌نام در این سامانه مطابق وعده وزارت صمت دیگر چیزی به‌نام قرعه‌کشی نخواهیم داشت. در این طرح حدود نصف قیمت هر خودرو به‌عنوان ودیعه در حساب افراد مسدود می‌شود که خودرو به خودرو متفاوت خواهد بود.
وی ادامه داد: البته چنانچه تقاضای خودرویی از عرضه خودرو در این طرح بیشتر شود یک فهرست انتظار تعریف و نوبت افراد برای تحویل خودرو مشخص می‌شود که به‌احتمال زیاد از سه ماه تا یک سال خواهد بود. پس از انجام طرح واردات خودرو در سامانه یادشده و مشخص شدن وضعیت و تکلیف افراد، بلافاصله عرضه خودرو‌های داخلی در این طرح آغاز خواهد شد.
پاسخ قالیباف به سؤال دیگر کیهان
قالیباف در پاسخ به سؤال دیگر کیهان که چرا در اطلاع‌رسانی درباره عرضه و فرآیند عرضه خودروهای داخلی ناهماهنگی وجود دارد، گفت: با توجه به جلوگیری از تداخل ثبت‌نام خودروهای داخلی و وارداتی اطلاعیه شرایط ثبت‌نام خودروهای داخلی به  هفته آینده موکول شد و ثبت‌نام این خودروها نیز از هفته آینده آغاز می‌شود. طبق وعده وزارت صمت تا پایان سال قرعه‌کشی خودرو حذف می‌شود و لذا در این دوره قرار است حدود 500 هزار خودرو به متقاضیان عرضه شود.
او اظهار داشت: برای تنظیم بازار خودرو یکی از ابزارها واردات خودرو و ابزار دیگر نیز تولید داخل است. قرار است یک عرضه سنگین در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو توسط خودروسازان داخلی از جمله سایپا، ایران خودرو و خودروسازان بخش خصوصی به جز گروه بهمن در هفته آینده انجام شود. با عرضه سنگین، انجام واردات و ورود خودرو از مناطق آزاد، بازار خودرو شرایط خوبی خواهد داشت و انتظار می‌رود به تدریج به آرامش برسد.
سخنگوی وزارت صمت درباره اینکه اگر مقدار تقاضا بیشتر از میزان عرضه یک خودرو باشد چه اقدامی می‌کنید، گفت: در ساز و کار جدید لیست انتظار تعریف کرده‌ایم؛ یعنی شخص متقاضی بعد از اینکه در فرآیند قرعه‌کشی نوبتش مشخص شد می‌تواند در مدت سه ماه خودرو را تحویل بگیرد یا اینکه یک سال و نیم آینده یا دو سال دیگر خودروی خود را تحویل بگیرد. 
کاهش تورم تاثیر جذب پول‌هاست
قالیباف با اشاره به مباحث مطرح شده درباره ودیعه 500 میلیون تومانی خرید خودروهای وارداتی گفت: این مبلغ در حساب شخص متقاضی خرید خودرو وارداتی است و لذا کسی نمی‌تواند در این حساب دست ببرد اما درخصوص تاثیر این مقدار پولی که از محل اخذ ودیعه برای خرید خودروهای وارداتی به‌دست می‌آید باید بگویم که قطعا کاهش تورم است. 
وی اظهار داشت: نمی‌دانیم چقدر تقاضا وجود دارد و لذا نمی‌دانیم در چه زمانی دقیقا آخرین تحویل‌ها خواهد بود اما فکر می‌کنم تحویل این خودروها در فاصله سه ماه تا یک سال انجام شود اما اگر تقاضای یک خودرو زیاد باشد قطعا شرایط متفاوت است.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: