kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۰۶۱۴
تاریخ انتشار : ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۹

وزیر خارجه آلمان: دلیل حقوقی برای اقدام علیه سپاه پاسداران وجود ندارد

وزیر امور خارجه آلمان گفت کارشناسان این کشور هیچ دلیل حقوقی برای قرار دادن سپاه در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» پیدا نکرده‌اند.

«آنالنا بائربوک»، وزیر امور خارجه آلمان گفت کارشناسان آلمانی هیچ مبنای حقوقی برای قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» اروپا پیدا نکرده‌اند.
به گزارش فارس، بائربوک بعد از نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل در جمع خبرنگاران گفت: «تا الان ما دلایل حقوقی در اتحادیه اروپا برای قراردادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی را نداریم.»
وزارت خارجه آلمان روز ۳۰ دی‌ماه هم اعلام کرده بود که قرار دادن سپاه در چنین فهرستی با موانع حقوقی رو‌به‌رو است.
کریستوفر برگر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز ۳۰ دی‌ماه در یک نشست خبری در برلین گفته بود: «موضع ما این است که چنین اقدامی از لحاظ سیاسی با عقل جور در می‌آید- و وزیر خارجه‌مان چندین بار این موضوع را مورد تأکید قرار داده است.»
وی اضافه کرد: «با وجود این ما همیشه این را خاطرنشان کرده‌ایم که قرار گرفتن در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا نه فقط با موانع سیاسی بلکه با موانع حقوقی رو‌به‌رو است.»
این اظهارات سخنگوی دستگاه دیپلماسی آلمان یک روز بعد از آن مطرح شده بود که پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای خواستار قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های «تروریستی» اتحادیه اروپا شد. مصوبات پارلمان اروپا الزام‌آور نیستند و تنها در حکم پیشنهاد به شورای اروپا به شمار می‌روند.
چندی قبل‌تر هم روزنامه تایمز انگلیس گزارش داده بود دولت ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس برنامه‌های خود برای غیرقانونی اعلام کردن سپاه را متوقف کرده است.
منابع مطلع روز ۱۳ بهمن‌ماه به روزنامه تایمز گفتند که وزارت خارجه انگلیس با بیان اینکه لازم است کانال‌های ارتباطی با ایران باز باقی بمانند از قرار دادن سپاه در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی جلوگیری کرد.
مقام‌های وزارت خارجه انگلیس علاوه‌بر این تصریح کرده‌اند سپاه، بر خلاف «گروه‌های تروریستی» نهاد نظامی رسمی یک حکومت است.
یک منبع گفت: «مقام‌های وزارت خارجه نگرانی‌هایی واقعی درباره چنین اقدامی دارند چون می‌خواهند دسترسی‌شان را حفظ کنند.»
یک ماه قبل‌تر در حالی که گزارش‌هایی از قصد دولت انگلیس برای اقدام علیه سپاه منتشر شده بود، روزنامه ایندیپندنت گزارش داد یک نهاد نظارتی هشدار داده اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به عنوان «سازمان تروریستی»، تعریف بریتانیا از تروریسم را بی‌ثبات می‌کند و نیروهای نظامی متحدان بین‌المللی لندن را در محدوده قانون تروریسم قرار می‌دهد.
در گزارش ایندیپندنت تصریح شده بود: «جاناتان‌هال کِی‌سی» رئیس‌سازمان دولتی «بازبین مستقل قوانین تروریسم» هشدار داده اعلام رسمی سپاه به عنوان گروه تروریستی عواقب گسترده‌ای خواهد داشت. اقدام ضدایرانی پارلمان اروپا علیه سپاه دنباله‌روی از سیاست ترامپ است که برای اولین بار نهاد نظامی رسمی یک کشور را در فهرست موسوم به تروریستی قرار داد.
تحرکات اروپایی‌ها برای اقدام ضد سپاه پاسداران با واکنش مقام‌های جمهوری اسلامی ایران رو‌به‌رو شده است.
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌‌جمهوری اسلامی ایران این حرکت را از روی استیصال خواند و افزود این اقدام «پس از تلاش‌های ناموفق خیابانی آنها برای ضربه به مردم ایران انجام شد تا بلکه به خیال خود بتوانند ملت ایران را متوقف کنند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیروی رسمی و بخشی از سازمان نظامی کشور است و این اقدام برخلاف قوانین بین‌الملل و منشور ملل متحد است.»