kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۰۳۴۳
تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۹
 
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ایران در سایه التزام مسئولانه به مذاکره رفع تحریم‌ها از همه فرصت‌های موجود در روابط بین‌المللی استفاده کرد، گفت: دولت سیزدهم نشان داد که در بحث عبور و رفع تحریم‌ها در بی‌اثر کردن تحریم‌ها توانمند است.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امورخارجه در گفت‌وگویی با اشاره به سیاست خارجی جمهوری اسلامی در برابر فشارهای آمریکا و اروپا علیه ایران گفت: افزایش فشارها از سوی غرب به جمهوری اسلامی ایران دلیلی بر موفقیت دستگاه سیاست خارجی ایران در حوزه فرامنطقه‌ای و ملی است لذا به هر میزان که این موفقیت تجلی و ظهور و بروز بیشتری پیدا کرد به نظر می‌آید فشارهای غربی و مشخصاً دولت آمریکا و برخی از همپیمانان آنها بر جمهوری اسلامی ایران بیشتر شد. ما حتی در مدل مذاکراتی هم روند موفقیت‌آمیز و رفتار مسئولانه‌ای را از ایران به نمایش گذاشته شده است و ایران اثبات کرد به دیپلماسی چندجانبه به‌عنوان یک الگوی خوب و موفق در حل‌وفصل اختلافات بین‌المللی پایبند است و می‌تواند ظرفیت‌های دیپلماسی چندجانبه را به خوبی برای تحقق منافع ملی به‌کار گیرد.
کنعانی با اشاره به مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: در حال حاضر نیز در بحث مذاکره رفع تحریم‌ها در موضع مطالبه‌گر قرار داریم زیرا هم در اجرای برجام به مسئولیت‌های ایران به تعهدات خودمان عمل کرده‌ایم و هم در بحث بازگشت طرف‌های برجامی به تعهدات خودشان مسئولانه عمل کردیم و در عین حال در عمل ثابت کردیم که سیاست خارجی کشور را معطل یک موضوع دیگر سیاست خارجی نخواهیم کرد و به عبارتی با حفظ رویکرد مسئولانه ایران در بحث برجام به توسعه مناسبات با دیگر حوزه‌های جغرافیایی و ژئوپولیتیکی توجه خاصی کرده‌ایم و سیاست خارجی ما را از حوزه همسایگان مرزی تا همسایگان منطقه‌ای تا کشورهای دوردست حوزه شرق، کشورهای دوردست قاره آفریقا و آمریکای لاتین گسترده کردیم.
سیاست خارجی دولت سیزدهم 
یک سیاست خارجی موفق و الگوساز است
وی افزود: بنابراین جمهوری اسلامی ایران نه‌تنها در حوزه برجام معطل نماند بلکه در سایه التزام مسئولانه به مذاکره رفع تحریم‌ها از همه فرصت‌های موجود در روابط بین‌المللی استفاده کرد. دولت سیزدهم نشان داد که در بحث عبور و رفع تحریم‌ها در بی‌اثر کردن تحریم‌ها توانمند است. در حوزه صادرات نفتی و غیرنفتی و پیوستن به تشکل‌های چندجانبه منطقه‌ای موفق عمل کرده‌ایم لذا این الگوی موفق است که باعث نگرانی آمریکایی‌ها و غربی‌ها و فشار برای پیشگیری از پیشرفت‌های دولت سیزدهم در امر روابط خارجی شده است. بنابراین در مجموع معتقدم سیاست خارجی دولت سیزدهم یک سیاست خارجی موفق و الگویی از یک سیاست خارجی در شرایط سخت و پیچیده بود.
توافق مسیری دوطرفه است
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در گفت‌وگو با مهر ادامه داد: آنچه که از مواضع مقامات رسمی اروپا و حتی آمریکایی‌ها شنیده می‌شود نشان‌دهنده این است که همچنان به برجام به‌عنوان یک توافق برای حل‌وفصل اختلاف‌نظرها در موضوع هسته‌ای ایران نگاه توأم با امیدواری دارند و معتقد به از سرگیری اجرای توافق هستند که این نشان‌دهنده آن است که همچنان مسیر دیپلماسی باز است و به‌ویژه اینکه جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان طرف دیگر برجام نسبت به روند دیپلماسی و مذاکره اهتمام جدی دارد. به نظر می‌آید همچنان مسیر دیپلماسی در حوزه برجام و توافق باز است اما توافق مسیری دوطرفه است و مسئولیت‌های برجام بر دوش همه اعضای آن قرار دارد.
کنعانی افزود: ما به مسیر دیپلماسی پایبندیم و مسیر توافق مسیری دوطرفه است. ما به مسئولیت‌ها توجه می‌کنیم. دولت آمریکا در بحث برجام به‌عنوان عضو برجام متعهد و مسئول بود و خروج آنها از برجام هم اقدام غیرقانونی و نقض قطعنامه بین‌المللی بود. براساس قطعنامه شورای امنیت تبدیل به یک توافق بین‌المللی شد لذا دولت آمریکا نه‌تنها از نگاه ما بلکه به اعتراف دولتمردان آمریکایی به‌ویژه دولت کنونی آمریکا و مقامات اروپایی مرتکب نقض توافق شده است. بنابراین در بحث برجام دولت آمریکا مسئولیت داشت که نقض کردند. ما در چارچوب توافقی که سال ۲۰۱۵ امضا شد وارد مذاکره برای بازگشت همه طرف‌ها به برجام شدیم و در همین چارچوب هم مذاکرات را انجام می‌دهیم و آمادگی جمع‌بندی مذاکرات را براساس مذاکرات وین داریم.
«پرونده زندانیان»
گروگان آمریکا در مذاکرات رفع‌تحریم‌ها
در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به سؤالی درباره موضوع تبادیل زندانیان با آمریکایی‌ها گفت: موضوع زندانیان یکی از موضوعات مورد گفت‌وگوی ما با طرف آمریکایی از کانال‌های مختلفی است که در این زمینه ایفای نقش می‌کنند. متأسفانه دولت آمریکا به بهانه تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده‌اند مشخصاً افراد و تعدادی از شهروندان ایرانی را به جرم نقض تحریم‌ها از نگاه آنها بازداشت کرده‌اند و متأسفانه مدت زیادی است که این افراد در زندان‌های آمریکا به سر می‌برند. جمهوری اسلامی ایران با نگاه به وظیفه ذاتی و قانونی خودش که موظف است از حقوق اتباع شهروندانش دفاع کند و هم از جهت اینکه افراد بازداشت شده از زندان به دلایل واهی به جرمی که از نظر دولت آمریکا نقض تحریم‌هاست بازداشت شده‌اند و جمهوری اسلامی ایران اساساً چنین تحریم‌هایی را غیرقانونی و ظالمانه تلقی می‌کند و افراد به جرم این‌گونه اقدامات از نظر دولت آمریکا مورد بازداشت قرار گرفته‌اند تلاش برای آزادی این افراد را مورد اهتمام قرار داده است و این ارتباط از طریق طرف‌های میانجی‌گر صورت گرفته است و در مرحله‌ای هم این توافق شکل گرفته است.
رویکرد دولت آمریکا کاملاً مشخص است و رویکردی سیاسی و فرصت‌طلبانه است به‌گونه‌ای که ما این برداشت را داریم که آمریکا به مقوله زندانیان به‌عنوان یک ابزار در تنظیم رفتار سیاسی جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌کند لذا متأسفانه به‌رغم توافق در اجرای تبادل زندانیان دولت آمریکا به وعده خودش عمل نکرد و متأسفانه روند تبادل زندانیان همچنان متوقف باقی مانده است. از نگاه جمهوری اسلامی ایران این اقدام، عملکردی انسانی است. ما به‌دلیل اهتمام به ضرورت بازگرداندن هرچه سریع‌تر شهروندان ایرانی به آغوش خانواده‌هایشان و رفع بازداشت از شهروندانی که مرتکب جرم اساساً نشده‌اند نسبت به اجرای سریع توافق آمادگی داریم اما مشروط کردن موضوع از سوی دولت آمریکا به موضوعات دیگر از جمله مسائل مربوط به روند مذاکرات رفع تحریم‌ها متأسفانه تا به الان منجر به متوقف ماندن اجرای توافق شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: