kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۵۳۳۸
تاریخ انتشار : ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۸
وزارت بهداشت در حال تحقیق درباره وجود «ابر متان» 
 
 
 
 
رئیس‌گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت درباره اخبار مبنی بر وجود ابر متان در جنوب تهران، گفت: در این زمینه وزارت بهداشت در حال مطالعه است و هنوز نتیجه قطعی به دست نیامده
 است.
عباس شاهسونی در گفت‌وگو با ایسنا،‌ با اشاره به اینکه اکنون مهم‌ترین آلاینده در هوای کلانشهر تهران ذرات معلق PM۲.۵ است، اظهار داشت: این ذرات اثرات زیادی بر سلامت انسان دارد و مهم‌ترین عامل خطرناک در هوا برای انسان‌ها است.
شاهسونی با اشاره به اینکه مهم‌ترین عامل ایجاد آلودگی ذرات معلق PM۲.۵ وسایل نقلیه، خودروهای سنگین، دیزلی و فرسوده هستند،‌ افزود: در مورد معاینه فنی موتورسیکلت‌ها نیز اقدامی صورت نگرفته است؛ به شکلی که ما ۱۱.۵میلیون موتورسیکلت در کشور داریم که ۹۰ درصد این تعداد فرسوده هستند و عمدتا معاینه فنی آنها انجام نمی‌شود. در مورد کامیون‌ها و خودروهای دیزلی هم می‌بایست این خودروها مجهز به فیلتر دوده شوند که این اقدام هم انجام نشده است.
وی درخصوص اخبار اخیر منتشر شده درباره وجود ابر متان در جنوب تهران نیز گفت: در این زمینه وزارت بهداشت در حال مطالعه است و هنوز نتیجه قطعی به دست نیامده است، اما باید بدانیم که متان به عنوان مهم‌ترین گاز گلخانه‌ای در پدیده گرمایش جهانی شناخته می‌شود که اثر آن از سایر گازهای گلخانه‌ای مانند CO۲، نیتروژن اوکساید و بخار آب در پدیده گرمایش جهانی بیشتر است. البته به غیر از آثار متان بر گرمایش جهانی، این گاز برای سلامت انسان هم خطرناک است.
رئیس‌گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان گفت بوی بدی که گاهی در روزهای آلوده استشمام می‌شود به وجود گاز متان بازمی‌گردد یا خیر؟، توضیح داد: متان گازی بی‌بو، بی‌رنگ و سبک‌تر از هوا است؛ بنابراین وقتی تولید می‌شود به سرعت به بالا صعود می‌کند و تاثیری بر بوی هوا ندارد.
 بارش باران در چه صورت 
منجر به کاهش آلودگی هوا می‌شود؟
شاهسونی در پاسخ به این سؤال که آیا بارش باران طی روزهای اخیر در تهران تاثیری در کاهش آلودگی هوا داشته است یا خیر؟، بیان داشت: بارش باران در صورتی که بالاتر از ۷ میلی‌متر باشد می‌تواند تاثیر خوبی در کاهش آلودگی هوا داشته باشد. وی تاکید کرد: مهم‌ترین توصیه ما در روزهای آلوده به مردم این است که ترجیحا تا حد امکان حضور خود در فضای باز را کاهش دهند و در صورتی که نیاز به خروج از منزل بود از ماسک مناسب استفاده کنند. گروه‌های حساس به خصوص زنان باردار، کودکان، سالمندان و افرادی که بیماری‌های قلبی و تنفسی حضور خود در جوامع را به حداقل برسانند.
نام:
ایمیل:
* نظر: