kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۴۷۰۴
تاریخ انتشار : ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۷
۱۰ روز بعد از بازداشت متهم
جلسه رسیدگی به اتهامات «مجید رهنورد» عامل شهادت دو بسیجی حافظ امنیت در مشهد، دیروز به ریاست قاضی سید‌هادی منصوری در دادگاه انقلاب شهر مشهد برگزار شد.
 
 
به گزارش خبرگزاری میزان، روز پنج شنبه ۲۶ آبان ماه سال جاری، مجید رهنورد با سلاح سرد دو بسیجی به نام‌های شهیدان «دانیال رضا زاده» و «حسین زینال زاده » را در شهر مشهد به شهادت رساند و چهار نفر دیگر را مجروح کرد و سپس متواری شد.
۲۸ آبان ماه اما در حالی که متهم از شهر مشهد‌گریخته بود، به همراه سه تبعه خارجی در استان سمنان دستگیر شد.
۳ آذرماه و یک هفته بعد از وقوع این جنایت، درودی دادستان مرکز استان خراسان رضوی از صدور کیفرخواست برای مجید رهنورد متهم پرونده به اتهام محاربه و ارسال پرونده به دادگاه انقلاب مشهد خبر داد.
دیروز سه شنبه ۸ آذرماه نیز، پنج روز بعد از صدور کیفرخواست، اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده این متهم برگزار شد دادگاه دیروز به فاصله ۱۰ روز بعد از بازداشت متهم تشکیل شد.
در جلسه دیروز دادگاه قاضی قناد که به عنوان نماینده دادستان در جلسه حضور داشت، ابتدا به تشریح چگونگی حمله متهم به بسیجیان و شهروندان پرداخت و گفت: متهم طی مراحل تحقیقات قانونی به اتهامات خود اقرار کرده است.
نماینده دادستان با اشاره به وقایع روز حادثه، به برخی از مستندات موجود در پرونده از جمله گزارش اداره آگاهی خراسان رضوی و گزارش نهادهای امنیتی و همچنین درخواست‌ مکرر کسبه و اهالی محل مبنی بر مجازات متهم، تماس‌های مکرر شهروندان مبنی بر احساس ناامنی که دلالت بر ایجاد رعب و وحشت عمومی دارد، اظهارداشت: متهم به قصد جان ماموران حافظ امنیت، دو تن از بسیجیان را شهید و چهار نفر دیگر را مجروح کرده است.
وی افزود: متهم برای بررسی وضعیت سلامت روحی به پزشکی قانونی معرفی و سلامت وی هنگام وقوع جرم مورد تایید قرار گرفته است.
 پس از آن نماینده دادستان به تفصیل، به شرح واقعه و نحوه ارتکاب جرم توسط متهم مجیدرضا رهنورد در خیابان حر عاملی مشهد پرداخت و تصاویر لحظه حمله متهم به ۶ نفر از جمله شهید دانیال رضازاده و شهید حسین زینال زاده را پخش کرد.
قناد با اشاره به تفکرات متهم گفت: متهم به شدت متاثر از فضای مجازی بوده و از مدتی قبل دست نوشته‌ای تنظیم کرده و در بخش‌هایی از آن با دست خط خود مطالبی با این مضمون نوشته که پس از مرگ برایم قرآن نخوانید،‌گریه نکنید و مشروب بخورید.
پس از این اظهارات نماینده دادستان، کلیپی از فعالیت‌های خیرخواهانه و جهادی دو شهید مدافع امنیت که در کمک به مردم در مناطق مختلف صورت گرفته بود در صحن علنی دادگاه پخش شد.
سپس قاضی سید‌هادی منصوری از تعدادی از شکات خواست تا به بیان شکایت خود بپردازند.
 مادر شهید: من همین یک پسر را داشتم 
و او تمام امید من بود
پس از اظهارات تعدادی از شکات و مجروحان این حادثه؛ رئیس‌دادگاه از مادر و همسر شهید خواست تا به بیان مطالب خود پرداخته و شکایتشان را مطرح کنند.
مادر یکی از شهیدان گفت: من همین یک پسر را داشتم، او تمام امیدم بود؛ اما اگر فرزند دیگری نیز می‌داشتم در راه خدا و مردم عزیز اهدا می‌کردم و امروز تمام این بچه‌ها مانند فرزندان من هستند.
سپس یکی از وکلای مدافع اولیای دم در جلسه عنوان کرد: متهم با قصد قبلی به دنبال انتقام جویی از نیروهای مردمی و بسیجیان بوده و تعداد و نوع ضرباتی که متهم به این شهیدان وارد کرده کاملا عالمانه و عامدانه بوده و مستند به مواد متعدد قانونی تقاضای رسیدگی عادلانه و اشد مجازات متهم را دارم.
پس از آن پدر همسر یکی از شهدا گفت: با شهادت این شهید، تمام آمال و آرزوهای دو جوان برای یک زندگی خوب بر باد رفت و روی سخن من با افراد خود فروخته‌ای است که از آن سوی آب‌ها جوانان ما را تحریک می‌کنند در حالی که خودشان در رفاه، هشتگ نه به اعدام می‌زنند. آیا فقط شما ایرانی هستید؟ آیا فقط شما دلسوز کشور هستید؟ به چه گناهی این همه خشونت را ترویج می‌کنید؟ امروز برای همه روشن شده که شما چه افرادی هستید. چقدر کشور ما باید به خاطر افرادی مثل شما هزینه بدهد؟ تشییع جنازه این دو شهید نشان داد مردم پای آرمان‌ها و آرزوهایشان ایستاده‌اند. چگونه می‌خواهید جواب خدا را بدهید؟ دست از سر مردم بردارید.
در این هنگام قاضی منصوری از یکی از شهود خواست تا به بیان مشاهدات خود از صحنه حادثه بپردازد.
یکی از شاهدان گفت: در روز حادثه پس از آنکه متهم،۲ تن از دوستانمان را به شهادت رساند؛ در حال فرار نیز هر فرد دیگری را که سر راهش قرار داشت با چاقو می‌زد و سپس متواری شد در حالی که مردم همه دچار وحشت شده و ترسیده بودند و مغازه‌دارها از ترس و وحشت به وجود آمده توسط متهم؛ فروشگاه‌های خود را تعطیل کردند.
 متهم: حس نفرت عمومی از اقدامم را درک می‌کنم
در ادامه رئیس‌دادگاه از متهم «مجیدرضا رهنورد» فرزند محمد جواد خواست تا در جایگاه متهم قرار گرفته و به سؤالات طرح شده پاسخ دهد.
متهم پس از معرفی خود گفت: سابقه کیفری داشته و در پرونده دیگری به دلیل ضرب و جرح عمدی محکوم به پرداخت دیه شده‌ام.
قاضی منصوری پس از تشریح گردش کار پرونده و با اشاره به گزارش‌ها و مستندات موجود در پرونده از متهم پرسید: اتهامات خود را قبول دارید؟ که متهم در پاسخ گفت: بله اتهامات خود را قبول دارم. راهم را اشتباه رفتم، قبول دارم اشتباه کردم و حس نفرت عمومی از این کارم را درک می‌کنم. فکرم و باورهایم غلط بود. تصور می‌کردم این افراد دشمن‌من هستند، چاقو را در دست خود پنهان کرده بودم و نفهمیدم چه اتفاقی افتاد و الان منتظرم هر چه زودتر مجازات شوم.
 اقدام به قتل تحت تاثیر فضای مجازی
رئیس‌دادگاه از متهم پرسید؛ آیا اظهارات خود و مستندات موجود در پرونده را قبول دارید؟ که متهم پاسخ داد: بله قبول دارم.
متهم افزود: تحت تاثیر فضای مجازی بودم. از نظر روحی سلامت هستم و پیج‌هایی را که اخبار نادرست منتشر می‌کردند دنبال می‌کردم. الان به این نتیجه رسیدم این افرادی که اغتشاش می‌کنند در اشتباه هستند. آن روز هنگام فرار با چاقو به هرکسی که می‌رسیدم حمله می‌کردم.
متهم مجیدرضا رهنورد در پاسخ به سؤال قاضی مبنی بر علت فرارش گفت: من خود را قربانی فضای مجازی می‌دانم، می‌ترسیدم. می‌خواستم به تهران و سپس به ترکیه فرار کنم. در دلم بذر نفرت کاشته شده بود و برادرکشی کردم.
قاضی منصوری از متهم پرسید: آیا این دست نوشته مطرح شده توسط نماینده دادستان را متعلق به خود می‌دانید؟ متهم در پاسخ گفت: بله این دست نوشته متعلق به من است و مطالب آن را قبول دارم.
 من خانواده‌های زیادی را داغدار
 و برادر‌کشی کردم
در این هنگام، رئیس‌جلسه بخشی از اظهارات متهم در مراحل مختلف دادرسی را قرائت کرد و از متهم خواست تا در مورد اظهاراتش توضیح دهد. متهم گفت: افراد دیگری هستند که ممکن است افکار اشتباه من را داشته باشند، شما باید به داد آنها برسید و از هم‌سن‌های خود می‌خواهم که در زندگی به دنبال هدف درستی باشند و هر چیزی را که شنیدند باور نکنند. من آزادی و جوانی خود را تباه کردم. من خانواده‌های زیادی را داغدار کردم. می‌دانم برادر‌کشی کردم.
 وکیل متهم: مستندات پرونده کامل است
در ادامه جلسه دادگاه وکیل متهم گفت: موکل در آن روز به دلایل مختلف شرایط روحی مناسبی نداشته؛ چاقو را در آستین خود پنهان می‌کند. چاقو حدود ۳۰ سانتی متر بوده است. در این پرونده آنچه مسلم است این است که متهم دو نفر را به شهادت رسانده و چهار نفر دیگر را مجروح کرده است.
وی افزود: مستندات پرونده کامل است. اما متهم با چاقوی آشپزخانه این اقدام را انجام داده است.
پس از دفاعیات تفصیلی وکیل متهم؛ رئیس‌دادگاه از متهم خواست تا در جایگاه قرار گیرد.
پس از قرار گرفتن متهم در جایگاه، قاضی منصوری با تفهیم اتهامات وارده از مجیدرضا رهنورد خواست تا آخرین دفاعیات خود را مطرح کند.
متهم در مقام آخرین دفاع گفت: اتهامات خود را قبول دارم و ازخانواده شهدا می‌خواهم حلالم کنند.
قاضی منصوری پس از آخرین دفاع متهم اظهار داشت: تمام مستندات و اظهارات به طور دقیق بررسی می‌شود لذا از هرگونه اظهار نظر و پیش داوری خودداری شود چرا که تمام مراحل دادرسی و تشریفات قانونی تا دیوان عالی کشور طی خواهد شد.
گفتنی است، پس از هشدار قاضی منصوری مبنی بر عدم هرگونه اظهار نظر پیش داورانه در مورد نتیجه دادگاه، ختم جلسه دادرسی «مجیدرضا رهنورد پایین ده» فرزند محمد جواد مبنی بر محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد از نوع چاقو به قصد جان مردم که منتهی به شهادت دو بسیجی مدافع امنیت به نام‌های «دانیال رضا زاده» و «حسین زینال زاده» و مصدومیت چهار تن دیگر در تاریخ ۲۶ آبان ماه در خیابان حر عاملی مشهد شده بود توسط رئیس‌جلسه اعلام شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: