kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۴۵۶۰
تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۱
متئو لاهوز قاضی بازی قرن بیست و یک
کمیته داوران فدراسیون جهانی فوتبال متئو لاهوز داور اسپانیایی را برای قضاوت دیدار حساس ایران و آمریکا برگزیده است.

ایران و آمریکا سه شنبه شب در یکی از سرنوشت سازترین بازی‌های تاریخ خود رو در روی یکدیگر قرار خواهند گرفت. ایران با پیروزی برابر ولز سه امتیازی شده و در رده دوم گروه قرار دارد، در حالی که آمریکا از دو مسابقه قبلی خود دو تساوی کسب کرده و پایین‌تر از ایران در رتبه سوم گروه است.
در واقع این وضعیت جدول باعث شده که حساسیت بازی ایران و آمریکا در اوج خود قرار داشته باشد. ایران احتمالا با یک تساوی هم صعود خود را قطعی خواهد کرد چرا که در آن سمت ولز کار دشواری برای شکست انگلیس دارد. از سمت دیگر آمریکا برای صعود محکوم به غلبه بر ایران است و برد با هر نتیجه‌ای این تیم را راهی مرحله بعدی جام جهانی خواهد کرد.
قابل پیش‌بینی بود که حساسیت خاصی برای انتخاب داور دیدار ایران و آمریکا جود داشته باشد. در همین راستا دیشب مشخص شد که فیفا قضاوت این نبرد حساس و سرنوشت ساز را بر عهده داور معروف و بنام اسپانیایی یعنی متئو لاهوز قرار داده است. مردی که یکی از باتجربه‌ترین داوران حاضر در جام جهانی قطر محسوب می‌شود. متئو لاهوزقضاوت دیدار قطر و سنگال را در این جام جهانی بر عهده داشت که اتفاقا خیلی هم جنجالی و بحث‌برانگیز بود. او به خاطر قضاوت در این دیدار در کانون توجهات قرار گرفت و انتقاداتی هم از او مطرح شد. بدون شک بحث برانگیزترین تصمیم او در نیمه اول بازی بود، زمانی که قطری‌ها اعتقاد داشتند باید یک پنالتی به سود آنها اعلام شود اما مرد اسپانیایی چنین اعتقادی نداشت. البته این اولین باری نبود که لاهوز به خاطر تصمیمات عجیب خود مورد توجه و البته انتقاد قرار می‌گیرد. او پیش از این بارها در لالیگا و لیگ قهرمانان اروپا نیز بحث برانگیز ظاهر شد بود. علی رغم تمام این فراز و نشیب‌ها فیفا اعتماد کامل خود را به او نشان داده و با وجود عملکرد بحث برانگیز در دیدار سنگال و قطر، حالا قضاوت جدال حساس ایران و آمریکا را هم به او سپرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: