kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۴۳۷۹
تاریخ انتشار : ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۵
به دستور پادشاه

انور ابراهیم رهبر مخالفان، نخست‌وزیر مالزی شد

 

با گذشت 5 روز از انتخابات پارلمانی و بلاتکلیفی مالزی برای تشکیل دولت جدید، بالاخره پادشاه این کشور، رهبر مخالفان این کشور جنوب شرق آسیا را نخست‌وزیر جدید معرفی کرد.
«سلطان عبدالله سلطان احمدشاه» پادشاه مالزی، روز پنجشنبه، «انور ابراهیم» رهبر مخالفان این کشور را به عنوان نخست‌وزیر جدید معرفی کرد و به تمامی ابهامات سیاسی پایان داد.
پادشاه مالزی پنج روز پس از آن که هیچ حزبی در انتخابات پارلمانی موفق به کسب اکثریت برای تشکیل دولت نشد، «انور ابراهیم» رهبر مخالفان را نخست‌وزیر مالزی اعلام کرد.
به گزارش فارس، پس از آن که برای چندین روز انور و رقیب وی «محی الدین یاسین» هر دو مدعی بودند که ۱۱۲ کرسی را در پارلمان ۲۲۲ کرسی‌ای برای احراز نخست‌وزیری مالزی را به دست آورده‌اند، پادشاه در نهایت انور را به عنوان نخست‌وزیر برگزید.
گفتنی است، در انتخابات پارلمانی مالزی، ائتلاف امید انور موفق شد با ۸۲ کرسی، بیشترین تعداد کرسی‌های پارلمانی را به دست آورد و ائتلاف ملی محی الدین یاسین ۷۳ کرسی را به دست آورد اما هیچ یک از این دو نتوانستند حداقل ۱۱۲ کرسی را برای آن که بتوانند به تنهایی تشکیل دولت دهند، به دست آورند.
گفتنی است، ساختار حکومتی در مالزی نسبتاً الگوبرداری از ساختار پارلمانی و سیستم «وست مینستر»، یا به عبارتی حکومت امپراتوری انگلیس است. اما در عمل، بیشتر قدرت در شاخه اجرائی دولت متمرکز می‌شود تا بخش مقننه.