kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۴۳۰۳
تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۴
با هدف احیا و بهسازی بافت‌‌های فرسوده انجام شد

انعقاد تفاهم‌نامه بین شهرداری تهران و وزارت تعاون برای ساخت 5 هزار واحد مسکونی 

 
 
 
 
مراسم امضای تفاهم نامه مشترک شهرداری تهران و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هدف احیا و بهسازی بافت‌‌های فرسوده با محوریت تعاونی‌ها برگزار شد.
به گزارش شهر، شهردار تهران در مراسم انعقاد این تفاهم نامه گفت: نوع فعالیت و اقداماتی که در مدیریت شهری انجام می‌دهیم پیوستگی‌های جدی با این وزارتخانه دارد، مثلا در حوزه آسیب‌های اجتماعی همکاری نزدیکی با بهزیستی داریم یا در بحث اشتغال و مشاغل خانگی و سایر مواردی که می‌توان بستر‌سازی کرد، این وزارتخانه می‌تواند کمک کند و ما هم در خدمت آن باشیم. 
علیرضا زاکانی افزود: در حوزه مسکن نیز که امروز توفیق توافق پیرامون ساخت مسکن و ایجاد زیر‌ساخت در مجموعه تعاونی‌ها را داریم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌تواند امکان بزرگی را برای ما فراهم کند. 
زاکانی ادامه داد: اصل موضوع کنار رفتن نگاه بخشی و ایجاد پیوستگی بین اجرای حکومت و حاکمیت و نهادهای فعال است که تجلی آن امروز بین وزارت کار و مدیریت شهری در حال رقم خوردن است. امیدواریم این اقدامات اسباب خدمت، آبادانی، پیشرفت، ایجاد سرمایه اجتماعی و مشارکت مردم را رقم بزند.
 تفاهم اولیه برای ساخت 5 هزار مسکن
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در این مراسم گفت: شهرداری و وزارت تعاون اشتراکات معنوی و لفظی فراوانی دارند. این وزارتخانه، وزارت مردم و شهرداری‌ها اساسا خانه مردم هستند، بر همین اساس برآنیم در راستای خدمت بی‌منت به مردم طرحی نو در‌اندازیم؛ اقدام مبارکی که در راستای توسعه تعاون و ساماندهی بافت‌های ناکارآمد و فرسوده شهری انجام می‌شود، گام بلندی است که در آن هم از مشارکت مردم و تسهیلات بانکی و هم از منابع عظیمی که در اختیار شهرداری است، استفاده می‌شود. 
سید صولت مرتضوی با بیان اینکه امیدواریم این ایده مبارک در اسرع وقت تبدیل به پدیده‌های گوناگون برای برون رفت از مشکلات بافت فرسوده شود و از سوی دیگر کمک مطلوبی به نهضت مسکن داشته باشد، افزود: بر اساس اسناد بالادستی وظیفه داریم در امر خانه دار کردن مردم کمک 
کنیم. 
مرتضوی عنوان کرد: از همراهی‌های شهردار و جهاد مبارک و مقدسی که در حال انجام است خرسند و خوشحالم.
وی ادامه داد: ۳۵۴ محله در شهر تهران مشمول این طرح می‌شوند و ۳۵۴ شرکت تعاونی بر همین اساس تشکیل خواهد شد و منابع آن تلفیقی خواهد بود. تغییر کاربری و تراکم، نو‌سازی، ساخت معابر و ایجاد فضای سبز با شهرداری تهران و تأمین تسهیلات از طریق منابع نهضت ملی مسکن خواهد بود. اقدامات از سوی بانک توسعه تعاون و همکاری احتمالی سایر بانک‌ها با همت شهرداری تهران و وزارت تعاون عملیاتی می‌شود.
وزیر تعاون پیش‌بینی اولیه ساخت مسکن بر اساس این تفاهم نامه را پنج هزار واحد عنوان کرد و افزود: ان شاءالله در گام‌های بعدی تعداد واحدها افزایش خواهد یافت.