kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۴۲۷۶
تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۰

تداوم نوسان قیمت در بازار صیفی‌جات‌

 
 
مشاهدات میدانی حاکی از افزایش قیمت خیار نسبت به هفته پیش است و بدین‌ترتیب پیاز، گوجه فرنگی و خیار از هفته گذشته تاکنون نسبت به محصولات دیگر بیشترین نوسانات را تجربه‌ کرده‌اند.
به گزارش ایسنا، براساس مشاهدات میدانی از خرده‌فروشی‌ها سطح شهر تهران قیمت هر کیلوگرم پیاز ۱۶ تا ۲۲ هزار تومان، گوجه فرنگی حدود ۱۶ هزار تومان، خیار ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان، سیب زمینی ۱۵ هزار تومان، موز ۴۳ تا ۵۳ هزار تومان، سیب قرمز ۴۷ هزار تومان، پرتقال ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان، نارنگی ۱۷ تا ۳۳ هزار تومان و گلابی ۳۱ هزار تومان است.
قیمت‌های ذکر شده حدودی بوده و ممکن است در برخی مناطق بیشتر یا کمتر باشد. مشاهدات نشان داد که علاوه‌بر نوسان قیمت گوجه فرنگی و پیاز، خیار نیز نسبت به هفته گذشته با افزایش حدود دو هزار تومانی مواجه شده است.
اسدالله کارگر؛ رئیس ‌اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی استان تهران در پاسخ به چرایی این افزایش قیمت‌ها گفت: هر سال یک جابه‌جایی فصلی داریم که بازار را دچار نوسان می‌کند. این اتفاق طبیعی است و هر سال هم تکرار می‌شود(!)
وی ادامه داد: با سرد شدن هوا، تولید و برداشت خیار کم شده و این موضوع باعث می‌شود که افزایش قیمت در این کالا داشته باشیم. قیمت گوجه فرنگی و پیاز نیز دستخوش جابه‌جایی فصلی شده است. سال‌های گذشته یک ماه تا ۴۰ روز درگیر افزایش قیمت این محصولات بودیم ولی خوشبختانه امسال این زمان کمتر شد و قیمت‌ها زودتر روند کاهشی به خود گرفته است.
رئیس ‌اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی استان تهران با اشاره به اینکه نوسانات بازار میوه و صیفی مقطعی است، افزود: قیمت گوجه‌فرنگی در میدان مرکزی میوه و تره‌بار کاهشی شده و در حال حاضر به صورت عمده با قیمت هر کیلوگرم شش تا حداکثر ۱۲ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.
رئیس ‌اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود صادرات هم بر افزایش قیمت این اقلام تاثیر گذاشته و آیا چنین چیزی صحت دارد یا خیر؟ گفت: از صادرات گله‌مند هستیم زیرا معتقدیم باید با‌برنامه باشد. گاهی بی‌تدبیری در این بخش ما را دچار مشکل کرده است ولی در این افزایش قیمت‌های اخیر نقش اصلی برعهده سردی هوا و به تبع آن تولید کمتر بوده است.
گفتنی است، برخی معتقدند با امکانات و فناوری‌های موجود می‌توان تا حد زیادی از افزایش قیمت محصولات کشاورزی به دلیل تغییرات فصلی و طبیعی جلوگیری کرد.