kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۳۴۲
تاریخ انتشار : ۰۵ مهر ۱۳۹۳ - ۲۱:۳۳
لجبازی و زیاده‌خواهی آمریکا و غرب، هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای طی یک سال گذشته را به بن‌بست رساند.


در حالی که اعلام شده بود وزرای خارجه 5+1 و دکتر ظریف در نیویورک با هم مذاکره می‌کنند، اعلام شد به دلیل به دست نیامدن پیشرفت خاصی این مذاکرات لغو شده است. این در حالی بود که دکتر ظریف در همین سفر 2 بار - با حضور اشتون- با وزیر خارجه آمریکا گفت‌و‌گو کرد.
پیش از اعلام انتشار خبر لغو مذاکرات 7 جانبه، فرانک والتر اشتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان اعلام کرده بود «در 10 سال گذشته هرگز چنین به توافق هسته‌ای نزدیک نبوده‌ایم». اما چه اتفاقی افتاد که مجددا مذاکرات به هم خورد و توافقی در نیویورک به دست نیامد. زیاده‌خواهی مضاعف طرف آمریکایی درباره تعلیق بخش‌های دیگری از فعالیت‌های هسته‌ای ایران از جمله در زمینه کاهش تعداد سانتریفیوژها از 9400 دستگاه به نصف یا یک سوم این رقم در کنار حوالت دادن لغو تحریم‌ها به 10-15 سال دیگر از جمله دلایل بن‌بست مذاکرات با وجود نرمش طرف ایرانی ارزیابی می‌شود. سند این ادعا اظهارات دکتر روحانی در کنفرانس خبری است. رئیس‌جمهور گفت «ما تعدیل‌های لازم را انجام داده‌ایم و اکنون توپ در زمین 5+1 است».
دویچه وله در همین زمینه از قول دیپلمات‌ها غربی نوشت: نشستی که قرار بود در سطح وزرای خارجه میان ایران و قدرت‌های بزرگ برگزار شود، لغو شد. دیپلمات‌های غربی عقیده دارند که جمهوری اسلامی برای رسیدن به توافقی جامع در مناقشه هسته‌ای، باید سازش بیشتری نشان دهد(!) دیپلمات‌های غربی در شرایط کنونی ادامه گفت‌وگو را «بی‌ثمر» می‌بینند.
یک دیپلمات غربی می‌گوید: «هنوز میان مواضع دو طرف شکاف بزرگی دیده می‌شود به این معنی که از ایران انتظار می‌رود که برای رسیدن به توافقی جامع باید گام‌های بلندتری بردارد.»
یک نماینده بلندپایه ایرانی که نام او ذکر نشده، به خبرگزاری‌ها گفته است: «با وجود ساعت‌ها دیدار و گفت‌وگو مواضع دو طرف همچنان دور از هم باقی مانده است و ما حتی ذره‌ای به هم نزدیک نشدیم.»
به گزارش دویچه وله یک دیپلمات غربی می‌گوید: حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران که در نیویورک با برخی از سران غرب دیدار کرد، هیچ دیدگاه تازه‌ای عرضه نکرد که بتواند به پیشرفت مذاکرات هسته‌ای کمک کند.
به گفته این دیپلمات، که  خبرگزاری فرانسه از او نقل کرده: «در سخنان روحانی هیچ حرف تازه‌ای نبود. روحانی گفت که ما نباید این فرصت تاریخی را به خاطر تعدادی سانتریفیوژ از دست بدهیم، باید بگویم که ما هم درست همین نظر را داریم.»
دیپلمات مزبور می‌گوید: «اگر ایران واقعا مصمم است که در مناقشه هسته‌ای تا دو ماه دیگر با قدرت‌های بزرگ به توافق برسد، پس باید حتما گام‌های بزرگی بردارد.»
ایران براساس توافق ژنو فعالیت تأسیسات  غنی‌سازی فوردو را تعلیق و اقدام به اکسید یا خنثی‌سازی تمام ذخایر سوخت 20 درصد خود در کنار توقف فعالیت‌های تکمیل راکتور آب‌سنگین اراک کرد. اما با این وجود غربی‌ها ادعا می‌کنند روحانی حرف تازه‌ای نزده است. استراتژی آمریکا و برخی متحدانش تعلیق تدریجی تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران در طول مذاکرات و توافق‌های دوره‌ای چند ماهه- تحت پوشش مذاکره برای توافق جامع بلندمدت- می‌باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر: