kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۰۳۳۷
تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۷
بانک مرکزی خبر داد

صرفه‌جویی ۲ میلیارد دلاری با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در واردات کالاهای اساسی

 

آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد در نیمه نخست امسال با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، صرفه‌جویی دو میلیارد دلاری در تامین ارز واردات کالاهای اساسی به کشور محقق شده است و در مقابل، شاهد بازگشت رونق به تولید کالاهای اساسی و محصولات کشاورزی هستیم.
مصطفی قمری‌وفا سخنگوی بانک مرکزی روز جمعه در رشته توئیتی که در حساب کاربری خود منتشر کرد، نوشت: با اجرای سیاست حذف ارز ترجیحی، همان‌طور که انتظار می‌رفت شاهد کاهش قابل توجه در تقاضای ارز برای واردات کالاهای اساسی بوده‌ایم.
به گفته وی، بررسی آمار تامین ارز کالاهای اساسی در ۶ ماهه نخست سال نشان می‌دهد که نزدیک به دو میلیارد دلار کاهش تقاضای ارز نسبت به مدت مشابه سال گذشته وجود داشته و این به رغم این واقعیت است که تورم جهانی و افزایش قیمت کالاهای اساسی در نتیجه تحولات بین‌المللی از جمله جنگ روسیه و اوکراین باعث افزایش تقاضای ارز برای واردات این اقلام در تمامی کشورها شده است.
قمری‌وفا افزود:‌ به عبارت دیگر، در حالی که تحولات بین‌المللی در همه کشورهای واردکننده کالاهای اساسی موجب فشار به سمت تقاضای منابع ارزی شده، در ایران با سیاست حذف ارز ترجیحی نه تنها شاهد افزایش تقاضا نبوده‌ایم، بلکه کاهش تقاضا نیز رخ داده است. در عین حال، افزایش بهای نفت و فرآورده‌های نفتی موجب تقویت درآمدهای صادراتی کشور و افزایش عرضه ارز در بازار شده است.
سخنگوی بانک مرکزی در پایان گفت: در نتیجه این اقدامات، شاهد رقابت میان صادرکنندگان برای فروش ارز در بازار نیما هستیم به نحوی که تامین ارز در بازار نیما از حدود ۱۱ میلیارد یورو در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ به نزدیک به ۲۰ میلیارد یورو در سال جاری رسیده است.
دستاوردهای حذف ارز ۴۲۰۰
به گزارش ایرنا، یکی از ادله دولت سیزدهم برای حذف رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی، وجود حجم عظیم تقاضای کاذب برای واردات کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی بود چراکه بخش قابل توجهی از کالاهای اساسی وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی، به کشورهای همسایه قاچاق می‌شد.
علاوه‌بر آن، قاچاق داخلی محصولات وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی هم به شدت رایج بود به‌طوری که ذرت وارداتی به جای رسیدن به دامداری‌ها و مرغداری‌ها سر از کارخانجات کیک و شیرینی در می‌آورد یا گندم خبازی به مصارف صنعتی می‌رسید. همچنین با سرکوب بخش تولید محصولات کشاورزی و کالاهای اساسی با تخصیص رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردکنندگان، سهم واردات از تامین تقاضای داخلی روز به روز بیشتر می‌شد.
با حذف رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی هم قاچاق کالاهای اساسی به خارج از مرزها متوقف شد و هم صرفه واردات نسبت به تولید داخل به شدت کاهش یافت. درنتیجه این اقدام دولت سیزدهم، تقاضا برای واردات کالاهای اساسی به شدت افت کرد و در مقابل، با حمایت دولت از بخش تولید، شاهد بازگشت امیدواری به این بخش بودیم. به عنوان مثال در تولید گندم در سال جاری شاهد افزایش ۶۰ درصدی خرید تضمینی نسبت به سال گذشته بودیم که سبب کاهش حداقل سه میلیون تنی نیاز کشور به واردات این محصول اساسی شده است.
بدین ترتیب در کمتر از نیم سال پس از اقدام دولت سیزدهم در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، آثار و برکات آن در صرفه‌جویی ارزی کشور و بازگشت رونق به تولیدات داخلی و افزایش امیدها به احیای خودکفایی در محصولاتی همچون گندم، در حال تحقق است. ضمن آن که دولت با واریز یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به حساب مردم، قدرت خرید اقشار متوسط و کم‌درآمد را ارتقا داده است.
عرضه سنگین دلار توافقی
بررسی بازار متشکل ارزی نشان می‌دهد که روز جمعه بازارساز در شروع معاملات توافقی ارز عرضه سنگین دلار را با شروع طوفانی شروع کرد. بازارساز 74 میلیون دلار یعنی عددی حدود هفت برابر متوسط معاملات روزانه بازار توافقی دلار با نرخ 30850 تومان در این بازار عرضه کرد.
در ادامه حجم عرضه افزایش یافت و رقم 100 میلیون دلار در سمت فروش تابلوی بازار توافقی نقش بست که تا زمان تنظیم این گزارش، تنها 40 هزار دلار از این میزان مشتری داشته است.
به نظر می‌رسد بازارساز با عرضه سنگین دلار در بازار توافقی قصد دارد نرخ ارز را در محدوده فعلی مدیریت کند.