kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۰۰۳۹
تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۸
با اجرای طرح «دارویار»

کمبودهای دارویی به ۷۸ قلم کاهش یافت

 
 
 
مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو گفت: با اجرای طرح دارویار، کمبودهای دارویی از ۱۰۰ قلم به ۷۸ قلم کاهش یافت و مصرف بی‌رویه و غیر منطقی برخی داروها نیز کنترل شد.
به گزارش ایرنا، حسین شمالی در یک نشست خبری افزود: دارویار طرح بزرگی است که امسال اجرای آن با منابع تخصیص یافته در حال اجراست و تاکنون پیش پرداخت برای مطالبات داروخانه‌ها توسط بیمه‌ها پرداخت شده و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
شمالی اظهارداشت: اکنون در اجرای طرح دارویار مشکلی نیست، داروخانه‌ها درمورد مطالبات خود برای ماه‌های آینده نگران هستند ولی جای نگرانی نیست، منتظر هستیم بیمه‌ها صورتحساب رسمی را اعلام کنند تا به داروخانه‌ها پرداخت شود. وی با اشاره به اینکه حساس‌ترین موضوع در طرح دارویار تامین منابع بود که اکنون مشکلی نیست، ادامه داد: بر اساس این طرح داروهای داخلی بدون افزایش پرداختی از جیب مردم زیر چتر حمایت بیمه‌ها در دسترس بیماران قرار می‌گیرد و داروی خارجی نیز با قیمت جدید عرضه می‌شود و مابه التفاوت آن بدون پرداختی از سوی بیمار توسط یارانه ارائه می‌شود. مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو گفت: ۳۶۶ قلم داروی ضروری که تحت پوشش بیمه نبود توسط دولت مابه التفاوت آن پرداخت می‌شود و فشار مالی بر دوش مردم نیست، در این طرح تجویز منطقی دارو کنترل می‌شود و دستورالعمل‌های بالینی تدوین شده است.
 داروی بیماران اس ام‌ای تامین شده است
شمالی افزود: داروی بیماران اس ام‌ای موجود بوده و توزیع شده است، مشکلی در این زمینه نیست و بیماران نگران نباشند. وی بیان داشت: در مورد قیمت داروهای خارجی هیچ مشکلی نداریم و کمیسیون قیمت گذاری دارو در نشست‌های خود به این موضوع می‌پردازد. وی درباره کمبود سرم نیز گفت: از دو هفته پیش واردات در حال انجام است و برای ۱۵ میلیون واحد که نیاز کشور است، مجوز داده‌ایم.
شمالی ادامه داد: مصرف سرم به گونه‌ای افزایش یافت که برنامه‌ریزی‌های ما را تحت‌الشعاع قرار داد و فعلاً در مراکز درمانی مهم، بحران کمبود سرم نداریم.