kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۰۰۳۰
تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۸
وزیر نفت:

پول صادرات سوخت به لبنان دریافت شده است

 
 
 
وزیر نفت با اعلام اینکه صادرات سوخت به لبنان در سال گذشته انجام شده و پول آن را دریافت کردیم، از آغاز صادرات کاتالیست توسط شرکت‌های ایرانی به روسیه خبر داد.
به گزارش ایرنا، جواد اوجی دیروز در حاشیه بازدید از شانزدهمین نمایشگاه ایران‌ پلاست در جمع خبرنگاران در خصوص صادرات سوخت به لبنان و شایعات مربوط به آن، گفت: روند صادرات سوخت به لبنان سال گذشته نیز انجام شده و پول صادرات سوخت به لبنان دریافت شده است.
وی با اشاره به توانمندی ایران در تکمیل زنجیره پتروشیمی اظهار کرد: بیش از ۴۶۰ شرکت داخلی و خارجی در این نمایشگاه شرکت کردند و در تولید مواد اولیه عمدتاً شرکت‌های دانش‌بنیان حضور دارند.
وزیر نفت با تأکید بر اینکه صنعت پتروشیمی صنعتی ارزآور و با ارزش افزوده بالا است، ادامه داد: سال گذشته ۱۲ میلیارد و 500 میلیون دلار ارزحاصل صادرات پتروشیمی در سامانه نیما تزریق شد. در ۶ ماه اول امسال نیز از نظر وزنی و ریالی و دلاری صادرات رشد داشته است.
به گفته اوجی، وزارت نفت حمایت از زنجیره صنایع تکمیلی را ادامه خواهد داد و توصیه شد تا زنجیره صنایع تکمیلی در مناطق کم‌برخوردار فعال شود.
وی با اشاره به اینکه عمده واحدی‌های پتروشیمی صنایع مادر هستند، تصریح کرد: دهه قبل برای تکمیل زنجیره ارزش اقدام نشد؛ اما در دولت سیزدهم عمده برنامه‌ها برای توسعه صنایع تکمیلی است.
وزیر نفت گفت: صنعت پتروشیمی، صنعتی با ارزش‌آوری است و با توجه به فاکتورهای اقتصاد مقاومتی انجام می‌شود و بازگشت سرمایه بالایی دارد.
اوجی تأکید کرد: در تأمین خوراک وزارت نفت کمک شایانی مدنظر دارد.
وی با بیان اینکه از شرکت‌های خارجی توانمندی ورود کردند، افزود: به لطف توان شرکت‌های فعال پتروشیمی و سازندگان کاتالیست صادرات کاتالیست به روسیه آغاز شده است.
وزیر نفت ادامه داد: در محصولات پتروشیمی و صادرات کاتالیست طی این چهار سال خودکفا خواهیم شد.