kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۷۷۲۵
تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰

 

ایرج نظافتی
با آغاز ماه محرم و سوگواری برای سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) و یاران باوفایش(علیها السلام)، شورسفر معنوی عتبات عالیات در دل ها صدچندان شده است.
«ستاد اربعین» اما شرط ورود به کشور عراق را ثبت نام در سامانه سماح و پرداخت حق بیمه اعلام کرده است.
رییس ستاد مرکزی اربعین می گوید:«ثبت نام قطعی زیارت اربعین در سامانه سماح آغاز شده و با توجه به لزوم داشتن بیمه برای همه زائران ، افراد برای قطعی شدن ثبت نام خود باید مبلغ بیمه را که 18هزار تومان است، بپردازند.»
این باره ذکر نکاتی لازم و ضروری است:
1- می توان گفت هدف از اجبار برای ثبت نام زائران حسینی در سامانه سماح، داشتن یک آمار دقیق از زائران است.
اما در مقابل این سخن هم وجود دارد که با ثبت خروج افراد از میهن اسلامی برای زیارت عتبات عالیات آمار دقیق افراد وارد شده به کشور عراق به صورت آنلاین در اختیار تمامی مراکز نیروی انتظامی قرار می گیرد، در حالی که اگر مثلا سه میلیون نفر در سامانه سماح ثبت نام کنند این احتمال جدی وجود دارد که این تعداد ثبت نام شده، بنا به دلایل مختلف نتوانند به زیارت عتبات بروند و یا مشخصات نوشته شده آنها از دقت لازم برخوردار نباشد، پس آمار سایت سماح نمی تواند یک آمار جامع و
کامل باشد.
2- اما شرط دیگر ستاد اربعین پیش روی زائران، پرداخت حق بیمه توسط آنهاست که ظاهرا با هدف ارائه خدمات درمانی در کشور عراق صورت می گیرد.
در این باره بد نیست بدانیم در شهرهای مذهبی عراق و شهر بغداد، به شرطی که فرد بیمار، یک زائر باشد - نه تاجر - می تواند از خدمات رایگان بیمارستان های موجود استفاده کند.
مثلا در شهر کربلای معلی دو بیمارستان مجهز از جمله بیمارستان امام حسین(ع) کنار باب الراس حرم مطهر و بیمارستان امام سجاد(ع) و همچنین درمانگاه داخل حرم مطهر حسینی به صورت شبانه روز و رایگان در خدمت زائران از اقصی نقاط جهان است. در شهر نجف اشرف، کاظمین، بغداد و سامراء نیز همین خدمات به زائران ارائه می شود.
علاوه بر این، چادرهای سیار هلال احمر در جای جای مسیر پیاده روی و حضور زائران وجود دارد.بدین ترتیب شاید برای زائران این سوال پیش بیاید که اصولا بیمه کردن آنان چه ضرورتی دارد ومحل هزینه آن کجا خواهدبود.

نام:
ایمیل:
* نظر: