kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۶۲۶۳
تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۱
تأکید وزیر اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی
 
 
 
رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: برنامه هفتم توسعه باید واقع‌بینانه، دست‌یافتنی و به دور از آرزوها و دارای ویژگی رسیدن به اهداف قابل پیش‌بینی باشد.
به گزارش ایرنا، «علی صالح‌آبادی» دیروز در همایش ملی «اولین برنامه گام دوم انقلاب؛ ضرورت تغییر ریل سیاستگذاری کشور در تدوین برنامه هفتم توسعه» که در مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد، اظهار داشت: اهمیت برنامه توسعه هفتم از این جهت است که مبنای اداره کشور در چند سال آینده خواهد بود و جهت‌گیری آینده کشور را در بحث‌های اقتصادی مشخص می‌کند و هرچه واقع‌بینانه‌تر و قابل اجرا باشد، باعث می‌شود کشور در مسیر درست‌تر حرکت کند.
وی با بیان اینکه در برنامه‌های توسعه قبلی انحرافاتی داشت، افزود: بین آنچه در برنامه پنج‌‌ساله بود و آنچه محقق شده، در شاخص‌های متعدد اختلاف معنی‌داری وجود دارد و بر این اساس آسیب‌شناسی آن ضروری و لازم است.
رئیس ‌کل بانک مرکزی بیان کرد: نمی‌توانیم در برنامه آرمان‌ها و آرزوها را بنویسیم و باید الزامات رسیدن به اهداف را مدنظر قرار دهیم. الزامات و زیرساخت‌های برنامه توسعه باید مشخصاً مدنظر قرار گیرد.
وی درباره عدم تحقق برنامه‌های توسعه قبلی، گفت: گاهی اوقات می‌دانیم اعداد و اهداف برنامه بالاست، اما باز هم آن را می‌نویسیم. این رویکرد باعث می‌شود دچار خطای جدی در سیاست‌گذاری شویم.
صالح‌آبادی تاکید کرد: در برنامه توسعه یک خطای جدی وجود دارد و برخی دستگاه‌ها خلأ قانونی خود را در برنامه توسعه لحاظ می‌کنند که این موجب مخدوش شدن نگاه اصلی به برنامه می‌شود؛ ضروری است رویکرد صرف تامین مالی از نظام بانکی تغییر کند.
وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین موضوعات محدودیت منابع مالی است که باید به آن توجه ویژه شود، ادامه داد: نگاه تامین مالی در کشور عمدتاً به نظام بانکی است، باید بررسی کرد که چگونه می‌توان برای تامین مالی از مشارکت مردمی بهره برد.
انتقاد وزیر اقتصاد از رویکرد مجمع
به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزیر اقتصاد در نشست ضرورت تغییر ریل سیاست‌گذاری‌های کشور در برنامه هفتم، برگزار شد، گفت: یکی از نکات آسیب‌زای گذشته نوع رویکرد مجمع تشخیص مصلحت در تدوین سیاست‌های کلی بوده است، اگر این رویکرد اصلاح شود خروجی برنامه هفتم متفاوت و متمایز خواهد بود.
سید احسان خاندوزی ادامه داد: رویکرد جایگزین جهت‌گیری مجمع تشخیص، این است که باید تصریح شود برنامه پنج‌ساله جای پرداختن به همه مسائل کشور نیست. اگر انتخاب‌های سیاستی، در سیاست‌های کلی تدوین برنامه اصلاح شود، یعنی فقط انتخاب‌های مهم راهبردی تعیین تکلیف شود، می‌تواند منجر به تحولات اساسی شود.
به‌گفته وزیر اقتصاد، با توجه به محدودیت‌های بدنه بروکراسی کشور برای پرداختن همزمان به چند مسئله، بایستی رویکرد تدوین سیاست‌های کلی تدوین برنامه‌های توسعه تغییر کند، اگر این اتفاق صورت نگیرد، وضعیت چند ده‌هزار پروژه عمرانی بلاتکلیف تکرار خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: